14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Dzięki unijnemu wsparciu

23 maja 2018 r.

Blask przywrócony


fot. WAJ

Korytnica Łaskarzewska w powiecie garwolińskim stała się nowym centrum kultury sakralnej Mazowsza Wschodniego. Stało się tak dzięki projektowi, na realizację którego parafia św. Bartłomieja Apostoła pozyskała ponad trzy miliony unijnej dotacji, by odnowić zabytkowy kościół i adaptować nadszarpniętą zębem czasu organistówkę na muzeum.

Umowa pomiędzy parafią a samorządem województwa mazowieckiego podpisana została w kwietniu ubiegłego roku. W jej ramach, w ciągu niespełna roku, wykonano remont więźby dachowej kościoła, pokrycie dachu, nowe parapety i gzymsy, instalację odgromową, elewację i ocieplenie strychu. Odnowiono ołtarze i organy, przebudowano prezbiterium, powstał nowy ołtarz, chrzcielnica, ambonka oraz ogrzewanie kościoła. Kapitalny remont przeszła organistówka, w której powstało parafialne Muzeum Ziemi Trojanowskiej. Wykonano również wiele innych prac, jakie nie wchodziły w zakres projektu, ale były niezbędne, by świątyni przywrócić pełny blask.

- To miejsce, gdzie pozostaną pamiątki po osobach przynależących do tej wspólnoty parafialnej i staną się świadectwem dla młodych ludzi, którzy będą poznawali historię swojej parafii, miejsca w którym wyrośli - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas poświęcenia muzeum. Po zwiedzeniu obiektu pasterz diecezji siedleckiej przewodniczył Eucharystii, którą współkoncelebrowali księża pochodzący z parafii Korytnica. W homilii bp. Gurda zauważył, że uroczystość poświęcenia muzeum, nowego ołtarza i ambony ma wyjątkowy wymiar, ponieważ odbywa się w roku obchodów 200-lecia diecezji siedleckiej, 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i w święto Matki Kościoła. - Wszystkie te prace i związany z nimi trud oddajemy dzisiaj Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi Matki Kościoła. Zapewne nikt nie pamięta już wysiłku, jaki trzeba było podjąć, by to dzieło zrealizować. Ważny jest rezultat waszego wspólnego zaangażowania, a jest on widoczny i piękny. I na pewno sprawi, że wszyscy, którzy będą przychodzić do kościoła, będą czuli się tutaj dobrze i znajdą klimat do modlitwy - podkreślił kapłan.

 

Determinacja, odwaga i środki

W imieniu wspólnoty parafialnej Piotr Osmólski podziękował biskupowi za obecność, przewodniczenie Eucharystii oraz poświęcenie muzeum i ołtarza. Dziękował też proboszczowi parafii ks. Zbigniewowi Grzymale za odwagę i determinację w dążeniu do celu, jakim było wykonania tak dużego zakresu prac. Wyrazy wdzięczności skierował również do wicemarszałek województwa mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej. - Gratuluję wszystkim, bo przecież świątynia jest dla ludzi, którzy tu przychodzą, by szukać Boga, ciepła i modlitwy - odpowiedziała J. E. Orzełowska.  - Oprócz wspólnoty potrzebne są środki pieniężne, a gdy jest to wszystko razem, to można przenosić góry. I tak właśnie tu się stało - mówił starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski.

 

Miejsce szczególne

Na tak ważną uroczystość przyjechało sześciu z siedmiu księży pochodzących z parafii Korytnica Łaskarzewska, a jeden z nich - ks. kan. Henryk Prządka - powiedział: „niech ta świątynia nasza piękna będzie zawsze pełna wiernych modlących się za ojczyznę, za diecezję, za parafię, rodziny i za siebie wzajemnie. I szczególnie modlących się o nowe, dobre, liczne powołania do kapłaństwa, do służby zakonnej, misyjnej, właśnie z naszej parafii”.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR