22 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

23 maja 2018 r.

#UrodzinyKościoła

„Oto przez czasu obroty powraca święto radosne, kiedy na uczniów Chrystusa zstępuje Duch Pocieszyciel”. To początek jednego z brewiarzowych hymnów na uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Dosłownie rozumiany znaczy tyle, że jak co roku wspominamy w liturgii konkretne wydarzenie historyczne, punkt w historii dziejów. To dzień, kiedy na zgromadzonych w Wieczerniku uczniów Chrystusa zstąpił Duch Święty. Było to 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa, około godziny 9.00 rano w Jerozolimie. Ale te słowa hymnu mają swoje „drugie dno”. Bo przecież w liturgii nie chodzi tylko o to, aby wspominać przeszłość. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to nie kolejna rocznica, ale wejście w rzeczywistość, którą tamto konkretne wydarzenie rozpoczęło.

Świętowanie wydarzeń z historii zbawienia to nie smętne wspominki w stylu: „A przed wojną to nawet kaszanka była lepsza”, tylko przeżywanie tych wydarzeń tu i teraz, w swojej konkretnej rzeczywistości, miejscu na ziemi, sytuacji życiowej. Podobnie dzieje się choćby z przeżywaniem Eucharystii: przecież w czasie przeistoczenia słyszymy słowa Chrystusa: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Ale ta „pamiątka” to coś, co teologia nazywa „wspomnieniem uobecniającym” - mocą Bożą zacierają się granice czasu i przestrzeni i każdy z nas, uczestników Eucharystii, duchowo staje na Golgocie i może razem z Chrystusem ofiarowywać się Bogu Ojcu.

Podobnie jest z Zesłaniem Ducha Świętego. To jedno z najważniejszych świąt w Kościele. To rzeczywistość, która ponad dwa tysiące lat temu zaczęła się na ulicach Jerozolimy - i trwa! To nie było wydarzenie, jakich w naszym życiu wiele: popatrzyliśmy, posłuchaliśmy, a później „pięknie było, ale się skończyło”. Ten sam Duch Święty, który rozpalił apostołów, nieustannie odmładza Kościół Jezusa Chrystusa. Prowadzi go, uświęca, oczyszcza, na nowo rozpala. Sprawia, że Kościół grzeszników staje się Kościołem Świętym; Matką, która rodzi swoje dzieci do nowego życia w łasce Bożej.

I tak sobie pomyślałem tego dnia - w zasadzie dlaczego nie świętujemy go jako urodzin Kościoła? Dla instytucji oraz wielu ludzi urodziny czy też rocznica powstania są bardzo ważnym dniem w roku. Okrągłe rocznice są wręcz okazją do bardzo poważnych obchodów, poprzedzonych długimi przygotowaniami (popatrzmy choćby na 200 rocznicę powstania naszej diecezji - synod, planowanie, publikacje medialne i książkowe, logistyka organizacyjna etc.). Jubilatom składa się życzenia, otrzymują listy gratulacyjne… a Kościół? A my, którzy go tworzymy i stanowimy? O urodzinach swojej mamy każdy pamięta - a przecież Kościół to nasza matka… trochę to smutne, że przechodzimy jakoś tak „obok” tej uroczystości, że nie składamy sobie nawzajem życzeń, że nie chwalimy się przed całym światem, że nasza Mama dziś świętuje swoje urodziny. Dobre pomysły przychodzą często poniewczasie, ale może na przyszły rok byłoby dobrze „rozkręcić” taką akcję w mediach społecznościowych z hashtagiem #urodzinyKościoła?

Apostołowie, którzy wybiegli w dzień Pięćdziesiątnicy z Wieczernika, mówili w różnych językach, ale przede wszystkim byli pełni radości i entuzjazmu. Duch Święty rozniecił w nich ogień, który spalił ich lęki i wątpliwości i którym z kolei byli w stanie podpalić cały świat. Niech Duch Święty podtrzymuje ów płomień miłości, radości i entuzjazmu w całym Kościele również w naszych skomplikowanych czasach.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR