14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Pierwsza e-recepta

30 maja 2018 r.

Z telefonem do apteki


fot. HAH

W Siedlcach ruszył pilotaż najnowszego projektu ministerstwa zdrowia. Pierwszą e-receptę wystawiono w obecności szefa resortu Łukasza Szumowskiego. Pacjentem był prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Inauguracja programu, podczas której przedstawiono jego założenia, odbyła się 25 maja w urzędzie miasta. Wzięli w niej udział: minister zdrowia Ł. Szumowski, wiceministrowie Janusz Cieszyński i Marcin Czech, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Węgrzyniak oraz przedstawiciele placówek medycznych uczestniczących w pilotażu. - To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie, że program pilotażowy trafił do naszego miasta - stwierdził prezydent W. Kudelski. - To nie przypadek. Jesteśmy miastem dobrze zorganizowanym, bogatym w infrastrukturę, w tym służącą ochronie zdrowia.

Myślę, że staniemy na wysokości zadania, aby program pilotażowy posłużył temu, by e-recepta sprawdziła się i przeniosła na cały kraj - dodał. Minister zdrowia przyznał, iż wybór padł na Siedlce, dlatego że współpraca pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, szpitalami, przychodniami, aptekami w mieście jest bardzo dobra. - Wymieniane mogą być informacje na temat tego bardzo ważnego, ale i skomplikowanego systemu, a to kluczowe - powiedział Ł. Szumowski.

 

Koniec z błędnie odczytanymi lekami

Na wprowadzeniu e-recepty mają skorzystać przede wszystkim pacjenci. Minister zdrowia przyznał, że sam, wypisując recepty, miał zwroty z aptek z powodu trudności z ich odczytaniem. - Poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów, bo odsetek błędnie odczytanych leków i informacji o ich dawkowaniu był duży. Z doświadczeń innych państw, które wprowadziły takie rozwiązania, wiemy, że sytuacja poprawia się na korzyść pacjentów. Można też lepiej panować nad interakcjami, oszczędzić powikłań, jeżeli obrót tak ważnym dokumentem, jakim jest recepta, będzie wersji elektronicznej - stwierdził Ł. Szumowski.

Co ważne, historia recept stanie się dostępna zarówno dla lekarza, jak i pacjenta, który będzie wiedział, w jaki sposób był leczony. Minister zdrowia podkreślił, że teraz pacjenci podczas wizyty nie zawsze są w stanie wymienić leki, jakie przyjmują. - Często mówią: „te małe różowe i duże białe”. Zawsze jest koło ratunkowe w postaci telefonu do żony - zażartował. Tymczasem przy e-recepcie możliwa do obejrzenia będzie historia leczenia, która jest niezwykle ważna.

Ł. Szumowski zwrócił też uwagę na czas lekarza dla pacjenta. Nowe rozwiązanie ma dać go więcej na rozmowę z chorym, wywiad lekarski, co pozwoli na lepszą diagnostykę i terapię. Ponadto pacjenci mający problem z osobistą wizytą u lekarza, niesamodzielni, a chorujący przewlekle, mogą mieć wystawioną receptę zdalnie, np. na leki przeciwzakrzepowe w kardiologii. - A jak ktoś bardzo chce, by było po staremu, zawsze może wydrukować receptę i mieć ją w wersji papierowej - wyjaśniał szef resortu.

 

Farmaceuta zwróci uwagę

Wiceminister zdrowia M. Czech zwracał uwagę, że e-recepta to dopiero początek - wraz z nią startuje porada farmaceutyczna obejmująca przegląd leków. - Podstawą tego, aby opieka farmaceutyczna była wdrażana również w formie pilotażowej, jest dobrze działający system informatyczny związany z e-receptami. To ważne dla chorych, lekarzy i farmaceutów. Pacjent przy okazji e-recepty uzyska nie tylko informację, która będzie w systemie informatycznym, czyli, jakie bierze leki, ale pójdzie o krok dalej, będzie mógł porozmawiać z farmaceutą na temat tego, czy nie ma interakcji lekowych, czy dawka, którą przyjmuje, jest odpowiednia - zaznaczył wiceminister. Jednocześnie podkreślił, iż celem jest też podniesienie rangi farmaceutów mających dużą wiedzę medyczną, którą powinniśmy lepiej wykorzystać. Pozwoli to też odciążyć częściowo medyków w zakresie opieki lekowej. - Za leczenie pacjenta nadal odpowiedzialni będą lekarze, ale farmaceuta może np. zwrócić uwagę, że od trzech specjalistów chory ma podobne leki i może to być szkodliwe - zwrócił uwagę M. Czech.

Jak podkreślił z kolei wiceminister zdrowia J. Cieszyński, e-recepty to pierwszy informatyczny projekt w ochronie zdrowia, który udało się zrealizować. - Po latach oczekiwania pokazujemy, że da się to zrobić - zaznaczył, dodając, że po e-recepcie będzie e-skierowanie i elektroniczna dokumentacja medyczna. - Wiemy, że na to e-zdrowie pacjenci czekają - stwierdził wiceminister.

 

Potwierdzenie esmesem

Po wystawieniu e-recepty pacjent zostanie powiadomiony esemesem. Natomiast ci, którzy nie będą chcieli uczestniczyć w tym rozwiązaniu, dostaną od lekarza dodatkowo wydruk. W aptece wystarczy pokazać kod kreskowy, który farmaceuta zeskanuje. - Pacjent nie zgubi, nie zniszczy recepty, będzie zawsze dostępna na koncie internetowym, a wraz z nią także informacja o dawkowaniu - wyliczał zalety M. Węgrzyniak, szef CSIOZ. Ponadto e-receptę można „dzielić”. Teraz, gdy kilka leków jest na jednym druku, a nie wszystkie są dostępne, pacjent musi wrócić po brakujący medykament. W e-recepcie każdy lek można kupić w innym punkcie aptecznym.

Szef CSIOZ mówił też o oszczędności czasu. - Z badań przeprowadzonych w Szwecji wynika, że lekarz dzięki e-recepcie oszczędza ok. 30 minut dziennie, m.in. dlatego że pacjenci biorą często te same leki przez lata i elektronicznie wystarczy odnowić wcześniej wypisaną receptę - zwrócił uwagę M. Węgrzyniak.

Pierwsza w kraju e-recepta została wystawiona w przychodni Centrum Medyczno-Diagnostycznego przy ul. ks. Niedziałka prezydentowi Siedlec Wojciechowi Kudelskiemu, który zrealizował ją w przyośrodkowej aptece.

Na początek elektroniczne recepty honorowane będą w ponad 30 aptekach w mieście, które zostaną specjalnie oznakowane. Program w całym kraju będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR