21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Nowa parafia w diecezji siedleckiej

27 czerwca 2018 r.

Wokół Bożego miłosierdzia


fot. AJ

Dekretem bp. Kazimierza Gurdy została erygowana parafia rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego. Zainaugurowała działalność 24 czerwca, o 12.00, Mszą św. i uroczystym wprowadzeniem proboszcza przez dziekana terespolskiego.

Nowa parafia została wyłączona z terespolskiej parafii Świętej Trójcy. Obejmuje opieką duszpasterską ponad 450 osób zamieszkujących wieś Kobylany i pozostaje w granicach administracyjnych dekanatu terespolskiego. Miejscem sprawowania kultu religijnego jest oddana do użytku w 2017 r. kaplica pw. Miłosierdzia Bożego sąsiadująca z cerkwią prawosławną. Proboszczem nowo utworzonej parafii został ks. Zbigniew Rozmysł, uprzednio posługujący m.in. jako wikary w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, a ostatnio w Terespolu.

W imieniu ordynariusza procesyjnego wprowadzenia proboszcza dokonał dziekan terespolski ks. kan. Zdzisław Dudek. Ksiądz dziekan odczytał następnie dekret biskupa siedleckiego o utworzeniu parafii i ustanowieniu proboszcza, wygłosił słowo wstępne, wręczył ks. Z. Rozmysłowi symboliczne klucze oraz powiedział, iż wbrew obiegowym informacjom nie utrudniał powstania parafii i uważa, że parafia Kobylany pozostaje w więzi z dekanatem terespolskim.

Mszę św. sprawował ks. Z. Rozmysł w koncelebrze z proboszczem parafii unickiej pw. św. Nikity w Kostomłotach ks. Zbigniewem Nikoniukiem. W uroczystości uczestniczył proboszcz miejscowej parafii prawosławnej ks. Michał Ciuchaj, liczna grupa gości, parafian z Terespola, Białej Podlaskiej, Radzynia Podlaskiego i Kobylan oraz poczty sztandarowe Koła Żołnierzy Wyklętych z Radzynia Podlaskiego i z parafii unickiej w Kostomłotach. Oprawę muzyczną zapewniła schola parafialna pod kierownictwem Piotra Skolimowskiego. W czasie Komunii św. okolicznościową pieśń wschodniosłowiańską zaśpiewał chór parafii unickiej z Kostomłotów.

 

Wszyscy potrzebujemy miłosierdzia

Uroczystościom towarzyszyły przemówienia z życzeniami dla proboszcza nowej wspólnoty parafialnej.

- Jezus modlił się za wszystkich, aby byli jedno. A oto na naszych oczach dzieje się piękna historia. Obok siebie są dwie świątynie: katolicka i prawosławna, które wielbią tego samego Boga - powiedział ks. Z. Nikoniuk. I dodał: - Księże Zbyszku, jeżeli ci powiedzą, że twoja parafia jest mała liczebnie, to odpowiem, że u mnie, w Kostomłotach, są tylko 124 osoby, a parafia żyje.

- Jestem w Kobylanach 25 lat. Życzę proboszczowi parafii Miłosierdzia Bożego dobrej współpracy z parafią prawosławną oraz aby był dobrym gospodarzem - powiedział ks. M. Ciuchaj. Przekazując w darze ks. Z. Rozmysłowi ikonę Matki Bożej Ostrobramskiej, zaznaczył, że czczą Ją obydwa wyznania.

- 24 czerwca 2018 r. jest dniem szczególnym. To uroczystość św. Jana Chrzciciela, apostoła wołającego na pustyni: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!”, przygotowującego przyjście Zbawiciela. Jest to również dzień erygowania parafii pw. Miłosierdzia Bożego, o czym przypomina nam wszystkim pięknie podświetlony witraż w ołtarzu z napisem „Jezu, ufam Tobie”. A miłosierdzie Boże jest nam szczególnie potrzebne, abyśmy mogli iść drogą zbawienia, bez grzechu. Dlatego modlimy się za wszystkich - zwrócił się do zebranych ks. Z. Rozmysł. Podziękował też wszystkim za przybycie.

Po zakończeniu Mszy św. w imieniu komitetu organizacyjnego uroczystości sołtys wsi Kobylany Halina Ostapczuk zaprosiła wszystkich obecnych na poczęstunek i piknik, który odbył się na terenie dawnego fortu i strzelnicy w Kobylanach. Uczestnicy mogli skosztować domowego jadła i ciast specjalnie przygotowanych przez mieszkańców Kobylan.


Wspólnota serc i modlitwy

 

Rozmowa z ks. Zbigniewem Rozmysłem

 

Jak przebiegało wyłanianie nowej, 248 parafii diecezji siedleckiej?

Powstawanie parafii było procesem. Trwał on od momentu, w którym mieszkańcy Kobylan postanowili wybudować z własnych środków nową kaplicę, służącą do odprawienia dla miejscowej społeczności niedzielnej Mszy św. Decyzja w tej sprawie zapadła cztery lata temu. Kiedy ukończono budowę, okazało się, że kaplica jest bardzo okazała i dostojna, w związku z czym mieszkańcy zapragnęli mieć swoją parafię. Podczas poświęcenia kaplicy w uroczystość Bożego Miłosierdzia w 2017 r. kaplica, jej wyposażenie, uroczystość wywarły wielkie wrażenie na księdzu biskupie. Nie mniejsze - zaangażowanie ludzi, ich zapał, praca przy budowie i opieka nad kaplicą, co sprawiło, że bp K. Gurda przychylił się do ich prośby o utworzenie parafii Kobylanach.

 

Wiemy, że „kościół to nie tylko dom”. Od czego będzie Ksiądz zaczynał tworzenie lokalnego Kościoła?

Najważniejsza jest wspólnota. Owszem, istnieje społeczność, która ją tworzy, ale parafia to zupełnie nowa rzeczywistość. Trzeba pogłębić wspólnotę serc i modlitwy. Pomyśleć trzeba też o utrzymaniu parafii i kościoła, a w dalszej perspektywie - o budowie domu parafialnego. Oczywiście czeka nas też wiele procedur, m.in. przekazanie kaplicy - będącej obecnie własnością mieszkańców - na rzecz diecezji, jak też formalności w urzędach i budowanie struktury kancelaryjnej. To trudne i odpowiedzialne zadania, ponieważ podwaliny muszą być solidne i konstruktywne. Myślę, że wspólnym staraniem uda się. Ważne jest również podtrzymywanie lokalnych tradycji religijnych i tworzenie nowych. Wszystko, co uda się wypracować, na czym będziemy bazować, znajdzie odzwierciedlenie w przyszłości.

 

Traktuje Ksiądz te zadania w kategoriach wyzwania?

Czeka mnie niewątpliwie dość ciekawa praca. Tworzy się historia. Parafia to nie jest to coś na kilka lat, ale coś, co będzie trwało dziesiątki, setki lat, a będzie miało odbicie w wieczności.

 

Czy fakt, że parafia Miłosierdzia Bożego nie jest wyłoniona administracyjnie, tylko z woli ludu, który chce i gotów jest ponieść ciężar odpowiedzialności za nią, ułatwi posługę?

Na pewno będzie to prostsze ze względu na zaangażowanie mieszkańców Kobylan, którzy bardzo pragną być blisko Kościoła. Mają już piękną świątynię w środku wioski i dzięki niej chcą realizować swoje powołanie do świętości. Zwykle tworzenie nowej parafii zaczyna się od wyodrębnienia grupy ludzi, dopiero potem wznoszony i wyposażany jest kościół. Owszem, ten etap również sprzyja budowaniu wspólnoty, ale trwa długo, zdarza się, że latami. My to zadanie mamy już za sobą, ale niewątpliwie trzeba też dbać o to, by integrować ludzi wokół kaplicy, jak też wokół idei Bożego miłosierdzia. Nie tworzymy wspólnoty tylko dla siebie; ma ona promieniować na okoliczne parafie, a nawet dalej.

 

Nie przychodzi Ksiądz do społeczności ludzi obcych, na nieznany grunt…

Do kaplicy w Kobylanach wraz z innymi wikariuszami dojeżdżaliśmy z Terespola raz w tygodniu, by odprawić Mszę św. i głosić słowo Boże. Przyznam, że zawsze robiłem to z przyjemnością, mając poczucie bliskości i życzliwości ze strony wiernych, jak też łatwości w nawiązywaniu relacji czy prowadzenia z nimi rozmów.

 

Dziękuję za rozmowę.

Not. LA

Adam Jastrzębski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR