17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym wydaniem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Siedlce

25 lipca 2018 r.

Najpierw stacje, potem samochody


fot. www.siedlce.pl

Do końca lipca w mieście zostanie zamontowanych pięć stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wkrótce siedlczanie będą mogli także wypożyczać ekologiczne auta.

To efekt przystąpienia miasta do projektu E-mobility w obszarze motoryzacji elektrycznej, realizowanego w ramach rządowego programu rozwoju tego rodzaju transportu w Polsce. Patronat nad projektem objął w lutym minister energii Krzysztof Tchórzewski.Projekt E-mobility zakłada powstanie pięciu stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz uruchomienie publicznego systemu car-sharingu, czyli wynajmu aut. Pierwszą stację zamontowano na ul. Pułaskiego (przy urzędzie miasta). Lokalizacje kolejnych urządzeń to: ul. Katedralna, pl. Zdanowskiego, ul. Wiszniewskiego (na parkingu przy Novym Kinie) oraz ul. Monte Cassino (przy parkingu).

Auto na minuty

Stacje zostaną uruchomione na przełomie lipca i sierpnia. W dwóch punktach samochód będzie można naładować w ekspresowym tempie - od kilkunastu minut do pół godziny.

W ramach programu do Siedlec trafi także pięć aut elektrycznych, za co ma być odpowiedzialna Polska Grupa Energetyczna Nowa Energia. Na realizację programu wybrano Siedlce, dlatego że spółka chce sprawdzić, jak na poziomie średniej wielkości miasta sprawdzi się system ładowania oraz płatne wypożyczanie aut. Swój udział w projekcie ma także siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne. Spółka będzie obsługiwała cały system car-sharingu.

Pojazdy do wypożyczenia za odpłatnością pojawią się w kilku punktach miasta. Magistrat ma też wyznaczyć miejsca - nie tylko w pobliżu stacji ładowania - gdzie samochody będzie można odstawić. Ich lokalizacje powstaną w wyniku ustaleń z samorządem, w oparciu o uwagi i sugestie mieszkańców. Stawka za wypożyczenie ekologicznego auta nie jest jeszcze ustalona, ale ma się zawierać w przedziale 1-1,5 zł za minutę.

 

Zmniejszyć emisję spalin

Elektromobilność to jeden z priorytetów polskiego rządu. Celem jest doprowadzenie do zmniejszenia emisji spalin, szczególnie w dużych miastach, oraz stworzenie warunków i przy tym nakłonienie społeczeństwa do użytkowania elektrycznych samochodów. - Od kilkunastu lat w Europie i na świecie modna jest elektromobilność. W Polsce program ten napotyka na bariery: przede wszystkim brak odpowiedniej infrastruktury - mówił w lutym minister K. Tchórzewski. Problem z poruszaniem się samochodem elektrycznym ma rozwiązać uchwalona ustawa o elektromobilności, która zakłada, że to państwo stworzy wymaganą infrastrukturę na terenie całego kraju. Dzięki niej powstanie 6 tys. punktów ładowania i 150 punktów tzw. szybkiego ładowania, które rozmieszczone będą proporcjonalnie na terenie kraju. Ma to stanowić zachętę do zmiany samochodów spalinowych na elektryczne.

 

Spopularyzować pojazdy bezemisyjne

O tym, że kluczowe znaczenie dla popularyzacji pojazdów elektrycznych ma infrastruktura oraz postęp technologiczny, przekonuje Grzegorz Urban, kierownik salonu Opel Jastrzębski S.A. w Siedlcach. - Koncerny samochodowe bacznie obserwują rynek, zastanawiając się, czy wypuścić na niego samochód elektryczny, czy nie. Opel posiada taki model, ale na razie nie jest on dostępny w Polsce. Dlaczego? Dlatego, że nie ma infrastruktury, czyli stacji szybkiego doładowania. A skoro jej nie ma, to nikt takiego samochodu nie kupi - zwraca uwagę. Aby sprowadzić dany model elektryczny na rynek - jak podkreśla G. Urban - trzeba wydać ogromne pieniądze na reklamę, promocję, marketing, a co najważniejsze: przygotowanie centrów serwisowych i przeszkolenie kadry. - Nie będzie potrzebny mechanik, tylko bardzo dobrze wykwalifikowany elektryk - zauważa kierownik salonu Opla. Sporo barierą jest także cena aut elektrycznych - sięgająca nawet 200 tys. zł, a więc realna tylko dla klientów z grubym portfelem.

Szansę na rozpowszechnienie ekologicznych samochodów G. Urban upatruje w przyjętej niedawno ustawie o opłatach za wjazd do centrów miast. Zgodnie z nią kierowcy samochodów spalinowych i z silnikiem diesla będą mogli wjechać do tzw. strefy czystego transportu tylko za dodatkową opłatą. Jej koszt wyniesie maksymalnie 2,5 zł za godzinę i będzie obowiązywać od 9.00 do 17.00. - Dla samorządów będzie to spory przypływ gotówki. Wystarczy, że jakieś miasto jako pierwsze wprowadzi takie opłaty, a to da impuls kolejnym. Może wtedy ruszy się rynek samochodów elektrycznych, bo ich kierowcy wjadą i zaparkują w centrum, nie ponosząc żadnych kosztów - przekonuje kierownik salonu Opla, dodając, że zachętą mogą być też zapowiadane przez rząd dopłaty do aut bezemisyjnych, które mają ruszyć w przyszłym roku.

Plany zakładają, że do 2025 r. po polskich drogach będzie się poruszać milion samochodów elektrycznych.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR