16 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Danuta, Juliana, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie niedzielne

1 grudnia 2018 r.

Oczekiwanie

Współczesny człowiek nie lubi czekać, swoje zamiary i pragnienia chce zrealizować jak najszybciej. Jednak gdy chodzi o przyjście Chrystusa w wydaniu dzisiejszej Ewangelii, wielu miałoby chyba ochotę odwlec ten moment najdłużej jak się da...

„Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi” - pisze św. Łukasz, a my, uruchamiając wyobraźnię, zaczynamy spekulować, czy w ogóle da się przetrzymać „na żywo” ten ostry scenariusz eschatologicznych wydarzeń, kiedy to „moce niebios zostaną wstrząśnięte”…, „a na ziemi trwoga narodów bezradnych…”. Wyrażeń „koniec świata” czy też „apokalipsa” przywykliśmy używać przy okazji różnych dramatycznych wydarzeń. Nic więc dziwnego, że moment „końca świata” kojarzy nam się źle.

Jednak przesłanie słowa Bożego nie ma na celu straszenia kogokolwiek, ale niesie wyraźne przesłanie nadziei: „a gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie”, „W owych dniach Juda dostąpi zbawienia, a Jerozolima będzie trwać bezpiecznie”.

Wnikliwa analiza dzisiejszych czytań podaje jednak szczegółowe wskazania dla chrześcijan, aby przygotowali się do tego dnia, o którym Ewangelista pisze: „Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi”. Aby zatem nie doznać zaskoczenia i nie poczuć się jak w potrzasku, Pan daje nam bardzo konkretny instruktaż: „uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych”.

Trzeba zapytać siebie u początku Adwentu: co czyni moje serce ociężałym i jakie troski doczesne osłabiają mój kontakt z Bogiem? Warto pomyśleć, jakie rodzaje „obżarstwa” grożą mi dzisiaj w tym świecie pełnym reklam, niejednokrotnie skierowanym na konsumpcjonizm i hedonizm, promującym nieokiełznane dążenie do osobistego sukcesu.

Bł. Honorat Koźmiński, który po swoim nawróceniu niestrudzenie zabiegał o świętość, zwraca uwagę na inicjatywę Ojca Niebieskiego, który „aby dźwignąć człowieka ponad świat znikomy, ponad stworzenia materialne niższe od niego i niegodne jego serca, aby go oderwać od niemniej niskiego i zgubnego samolubstwa, zagrzebaniu się w sobie samym, a na skrzydłach nadziei wznieść do umiłowania Boga i wiekuistych przeznaczeń, (…) wlewa w duszę zarzewie Boskiego ukochania”.

Jakże bardzo ten tekst koreluje z fragmentem drugiego czytania, który staje się niejako programem na czas nowego roku kościelnego: „Pan (…) niech spotęguje miłość waszą nawzajem do siebie i do wszystkich, (…) aby serca wasze utwierdzone zostały w nienagannej świętości (…) na przyjście Pana naszego, Jezusa, wraz ze wszystkimi Jego świętymi”.

Autor Listu prosi nas i napomina, abyśmy swoim postępowaniem podobali się Bogu: „stawajcie się coraz doskonalszymi!”, a sam Pan Jezus w przytoczonej Ewangelii daje ostateczną radę: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli (…) stanąć przed Synem Człowieczym” - oczywiście z sercami czystymi i przepełnionymi Bożą Miłością…

s. Katarzyna Pyl

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR