23 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 38
19-25 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Jubileusz 100-lecia PCK

15 maja 2019 r.

Pomoc niesiona potrzebującym


fot. ARCHIWUM

Najstarsza polska organizacja humanitarna - Polski Czerwony Krzyż obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Taki sam jubileusz świętuje Oddział Rejonowy PCK w Łukowie.

Uroczystość, która odbyła się 9 maja, rozpoczęła Msza św. w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie na pamiątkę jubileuszu w pobliżu pomnika św. Jana Pawła II posadzono „Dąb 100- lecia PCK”, a na skwerze przy pl. Narutowicza zapalono symboliczny znicz. W drugiej części uroczystości prezes oddziału rejonowego PCK Zbigniew Pasik wygłosił referat okolicznościowy, w którym przedstawił ideę i historię Czerwonego Krzyża w aspekcie międzynarodowym, polskim oraz powiatowym, a także zadania organizacji realizowane w przeszłości i obecnie. Kluczowym elementem uroczystości była prezentacja sztandaru PCK, poświęconego podczas Mszy św., oraz wbijanie gwoździ w drzewce sztandaru przez darczyńców oraz osoby zasłużone dla łukowskiego oddziału. Medalem 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK uhonorowano Zofię Żuk, prezes firmy „Łuksja”.

Nie zabrakło też gratulacji i podziękowań osobom zaangażowanym w działalność PCK, a także serdecznych życzeń od lubelskiego oddziału okręgowego PCK, parlamentarzystów ziemi łukowskiej, władz województwa, powiatu, miasta i gmin powiatu łukowskiego oraz przedstawicieli instytucji i organizacji współpracujących z łukowskim oddziałem PCK.


3 PYTANIA

Zbigniew Pasik - prezes Oddziału Rejonowego PCK w Łukowie

 

Panie Prezesie, kiedy zrodziła się idea Czerwonego Krzyża i jakie są założenia organizacji?

 

Czerwony Krzyż powstał w 1863 r. z inicjatywy Szwajcara Henriego Dunanta, który wstrząśnięty sytuacją po bitwie pod Solferino, która rozegrała się pomiędzy armią austriacką a francusko-włoską, zaangażował się w pomoc rannym i poszkodowanym. Dokładna data jego powstania to 29 października 1863 r. Od tego czasu coraz liczniej powstawały narodowe organizacje Czerwonego Krzyża, tworząc ostatecznie w 1919 r. Międzynarodowy Czerwony Krzyż. W Polsce, po odzyskaniu niepodległości, w styczniu 1919 r. powstał Tymczasowy Komitet Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. Pierwszym prezesem został Paweł Sapieha, a wkrótce po nim Helena Paderewska, żona sławnego pianisty i polityka - Jana Ignacego Paderewskiego. W początkowej fazie istnienia Polski Czerwony Krzyż tworzył zakłady lecznicze - szpitale i przychodnie, zajmował się szkoleniem pielęgniarek i tzw. ratowników, wdrażał oświatę zdrowotną. W okresie II wojny światowej niósł pomoc potrzebującym, organizując dożywianie, leczenie, rozdawał odzież, przekazywał wiadomości rodzinom zaginionych, pomagał materialnie jeńcom wojennym oraz przebywającym w obozach koncentracyjnych i więzieniach. Po wyzwoleniu organizacja zajmowała się pomocą jeńcom i ludziom pozostającym bez środków do życia. Momentem ważnym w działalności PCK była ustawa sejmowa z 1964 r., która zobowiązywała organy państwowe, organizacje społeczne, instytucje i zakłady pracy do udzielania pomocy PCK w wykonywaniu jego zadań.  

 

Kiedy powstał łukowski oddział PCK i czym się zajmował w pierwszych latach swojej działalności?

 

Powstał bardzo wcześnie, bo już w 1919 r. Jego założycielami byli m. in.: dr Bronisław Chąciński - ordynator szpitala, jego żona Stefania, Bronisław Przedpelski - dyrektor gimnazjum męskiego, dr Jan Rajewicz - lekarz kolejowy, Zygmunt Lewicki - naczelnik urzędu pocztowego, Andrzej Śledź - burmistrz Łukowa. W pierwszych latach istnienia zajmował się głównie pomocą rannym ze wschodniego frontu I wojny światowej. W latach 20 XX w. koła PCK zaczęto zakładać w szkołach, gdzie prowadzono akcje oświatowe i dożywiania uczniów. Lata 30 były bardzo ważne w funkcjonowaniu łukowskiego oddziału, ponieważ wtedy powołano do istnienia jedne z pierwszych w Polsce ośrodki zdrowia PCK w Burcu, Trzebieszowie, Tuchowiczu i Łukowie, zajmujące się profilaktyką i leczeniem ludności. Innymi zadaniami realizowanymi w tym czasie były: szkolenia drużyn sanitarnych, akcje niesienia pomocy bezrobotnym, pomoc w ramach lokalnych Komitetów Pomocy Zimowej, udział w akcjach składania ofiar na cele obrony narodowej. W okresie II wojny światowej działania łukowskiego oddziału w dużej mierze koncentrowały się na przygotowywaniu paczek dla jeńców polskich w Rzeszy i do obozów koncentracyjnych. W marcu 1945 r. uruchomiono w Łukowie punkt sanitarno-odżywczy zajmujący się wydawaniem posiłków i zapewnianiem noclegów powracającym z Rzeszy. Po wyzwoleniu PCK w Łukowie, kierowane przez mojego poprzednika - prezesa dr. Ryszarda Kaszubskiego, rozpoczęło budowę nowego szpitala oraz wiele uwagi poświęcało zadaniom oświatowym, sanitarnym i higienicznym, prowadząc je w szkołach, zakładach pracy i instytucjach. 

 

Jakie obecnie zadania realizuje łukowski oddział PCK?

 

Obecnie wiele zadań, realizowanych kiedyś przez PCK, przejęły różne podmioty administracyjne i organizacje społeczno-charytatywne. Na terenie ziemi łukowskiej głównymi działaniami organizacji są: olimpiady promujące zdrowy styl życia prowadzone w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, turnieje pn. „Młoda krew ratuje życie” skierowane do młodzieży szkół średnich czy promowanie honorowego krwiodawstwa m. in. poprzez coroczne powiatowe spotkania honorowych dawców krwi oraz akcje terenowe. Należy podkreślić, że w tej dziedzinie łukowski oddział jest w czołówce województwa lubelskiego, pozyskując rocznie ponad 1 tys. litrów krwi. Organizujemy akcje charytatywne, zbiórki pieniędzy, paczki świąteczne oraz kolonie dla dzieci pochodzących z rodzin potrzebujących pomocy, narady szkoleniowe dla opiekunek szkolnych kół PCK. Te wszystkie działania prowadzone są przez kilka działających społecznie osób, przy pomocy władz samorządowych starostwa, miasta i gminy Łuków oraz wiele instytucji i zakładów pracy.

Kuć Katarzyna

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto plonów


15 września w Radomyśli mieszkańcy gminy Wiśniew i okolicznych terenów oraz zaproszeni goście obchodzili dożynki gminne. Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną Mszą św. Następnie dożynkowy korowód przeszedł na plac Szkoły Podstawowej. Starostowie dożynek - Anna Oksejuk i Henryk Chromiński - uroczyście przekazali bochen chleba wójtowi Krzysztofowi Kryszczukowi. Świętowanie rozpoczęła „Polka wiśniewska”. Po podzieleniu się chlebem, zasłużonym dla rolnictwa wręczono pamiątkowe medale. Nagrody otrzymały też panie, które mozolnie przez kilka miesięcy wyplatały wieńce. Po części oficjalnej rozpoczęły się występy lokalnych i zaproszonych zespołów. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Gwiazdą wieczoru był zespół Daj to głośniej, przed którym wystąpili Clubbersi. Zabawa trwała do późnej nocy. [fot. Janusz Mazurek]

FOTOGALERIA

Wrota Wolności


Gminne Centrum Kultury w Kobylanach zaprosiło mieszkańców regionu do udziału w VII Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”. W tegorocznych zawodach rywalizowało 172 amatorów biegania oraz zawodowców. Imprezę - tradycyjnie - rozpoczął „bieg malucha”, a jej zwieńczeniem był bieg finałowy na dystansie 10 km. Tymczasem Festiwal Biegów to nie tylko impreza sportowa! Ze względu na charakter i liczne atrakcje „Wrota Wolności” to przede wszystkim przedsięwzięcie integrujące mieszkańców. Zawody stają się okazją do spotkań i spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Nie inaczej było w tym roku... [fot. GCK]

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
Jubileusz szkoły
4 października odbędą się uroczyste obchody 100-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy. Jubileuszowi towarzyszyć ma otwarcie sali sportowej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
Szokuje dobrem
Dzisiejszemu światu nic nie jest tak potrzebne, jak świadectwo człowieka wierzącego. Człowieka, który swoim życiem staje się dowodem na istnienie Boga. To ja mam być dowodem na istnienie Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR