27 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Cyryl, Maryla, Władysław

Pogoda: Siedlce

Numer 26
27-03 lipca 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Jubileusz 100-lecia PCK

15 maja 2019 r.

Pomoc niesiona potrzebującym


fot. ARCHIWUM

Najstarsza polska organizacja humanitarna - Polski Czerwony Krzyż obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Taki sam jubileusz świętuje Oddział Rejonowy PCK w Łukowie.

Uroczystość, która odbyła się 9 maja, rozpoczęła Msza św. w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie na pamiątkę jubileuszu w pobliżu pomnika św. Jana Pawła II posadzono „Dąb 100- lecia PCK”, a na skwerze przy pl. Narutowicza zapalono symboliczny znicz. W drugiej części uroczystości prezes oddziału rejonowego PCK Zbigniew Pasik wygłosił referat okolicznościowy, w którym przedstawił ideę i historię Czerwonego Krzyża w aspekcie międzynarodowym, polskim oraz powiatowym, a także zadania organizacji realizowane w przeszłości i obecnie. Kluczowym elementem uroczystości była prezentacja sztandaru PCK, poświęconego podczas Mszy św., oraz wbijanie gwoździ w drzewce sztandaru przez darczyńców oraz osoby zasłużone dla łukowskiego oddziału. Medalem 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK uhonorowano Zofię Żuk, prezes firmy „Łuksja”.

Nie zabrakło też gratulacji i podziękowań osobom zaangażowanym w działalność PCK, a także serdecznych życzeń od lubelskiego oddziału okręgowego PCK, parlamentarzystów ziemi łukowskiej, władz województwa, powiatu, miasta i gmin powiatu łukowskiego oraz przedstawicieli instytucji i organizacji współpracujących z łukowskim oddziałem PCK.


3 PYTANIA

Zbigniew Pasik - prezes Oddziału Rejonowego PCK w Łukowie

 

Panie Prezesie, kiedy zrodziła się idea Czerwonego Krzyża i jakie są założenia organizacji?

 

Czerwony Krzyż powstał w 1863 r. z inicjatywy Szwajcara Henriego Dunanta, który wstrząśnięty sytuacją po bitwie pod Solferino, która rozegrała się pomiędzy armią austriacką a francusko-włoską, zaangażował się w pomoc rannym i poszkodowanym. Dokładna data jego powstania to 29 października 1863 r. Od tego czasu coraz liczniej powstawały narodowe organizacje Czerwonego Krzyża, tworząc ostatecznie w 1919 r. Międzynarodowy Czerwony Krzyż. W Polsce, po odzyskaniu niepodległości, w styczniu 1919 r. powstał Tymczasowy Komitet Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. Pierwszym prezesem został Paweł Sapieha, a wkrótce po nim Helena Paderewska, żona sławnego pianisty i polityka - Jana Ignacego Paderewskiego. W początkowej fazie istnienia Polski Czerwony Krzyż tworzył zakłady lecznicze - szpitale i przychodnie, zajmował się szkoleniem pielęgniarek i tzw. ratowników, wdrażał oświatę zdrowotną. W okresie II wojny światowej niósł pomoc potrzebującym, organizując dożywianie, leczenie, rozdawał odzież, przekazywał wiadomości rodzinom zaginionych, pomagał materialnie jeńcom wojennym oraz przebywającym w obozach koncentracyjnych i więzieniach. Po wyzwoleniu organizacja zajmowała się pomocą jeńcom i ludziom pozostającym bez środków do życia. Momentem ważnym w działalności PCK była ustawa sejmowa z 1964 r., która zobowiązywała organy państwowe, organizacje społeczne, instytucje i zakłady pracy do udzielania pomocy PCK w wykonywaniu jego zadań.  

 

Kiedy powstał łukowski oddział PCK i czym się zajmował w pierwszych latach swojej działalności?

 

Powstał bardzo wcześnie, bo już w 1919 r. Jego założycielami byli m. in.: dr Bronisław Chąciński - ordynator szpitala, jego żona Stefania, Bronisław Przedpelski - dyrektor gimnazjum męskiego, dr Jan Rajewicz - lekarz kolejowy, Zygmunt Lewicki - naczelnik urzędu pocztowego, Andrzej Śledź - burmistrz Łukowa. W pierwszych latach istnienia zajmował się głównie pomocą rannym ze wschodniego frontu I wojny światowej. W latach 20 XX w. koła PCK zaczęto zakładać w szkołach, gdzie prowadzono akcje oświatowe i dożywiania uczniów. Lata 30 były bardzo ważne w funkcjonowaniu łukowskiego oddziału, ponieważ wtedy powołano do istnienia jedne z pierwszych w Polsce ośrodki zdrowia PCK w Burcu, Trzebieszowie, Tuchowiczu i Łukowie, zajmujące się profilaktyką i leczeniem ludności. Innymi zadaniami realizowanymi w tym czasie były: szkolenia drużyn sanitarnych, akcje niesienia pomocy bezrobotnym, pomoc w ramach lokalnych Komitetów Pomocy Zimowej, udział w akcjach składania ofiar na cele obrony narodowej. W okresie II wojny światowej działania łukowskiego oddziału w dużej mierze koncentrowały się na przygotowywaniu paczek dla jeńców polskich w Rzeszy i do obozów koncentracyjnych. W marcu 1945 r. uruchomiono w Łukowie punkt sanitarno-odżywczy zajmujący się wydawaniem posiłków i zapewnianiem noclegów powracającym z Rzeszy. Po wyzwoleniu PCK w Łukowie, kierowane przez mojego poprzednika - prezesa dr. Ryszarda Kaszubskiego, rozpoczęło budowę nowego szpitala oraz wiele uwagi poświęcało zadaniom oświatowym, sanitarnym i higienicznym, prowadząc je w szkołach, zakładach pracy i instytucjach. 

 

Jakie obecnie zadania realizuje łukowski oddział PCK?

 

Obecnie wiele zadań, realizowanych kiedyś przez PCK, przejęły różne podmioty administracyjne i organizacje społeczno-charytatywne. Na terenie ziemi łukowskiej głównymi działaniami organizacji są: olimpiady promujące zdrowy styl życia prowadzone w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, turnieje pn. „Młoda krew ratuje życie” skierowane do młodzieży szkół średnich czy promowanie honorowego krwiodawstwa m. in. poprzez coroczne powiatowe spotkania honorowych dawców krwi oraz akcje terenowe. Należy podkreślić, że w tej dziedzinie łukowski oddział jest w czołówce województwa lubelskiego, pozyskując rocznie ponad 1 tys. litrów krwi. Organizujemy akcje charytatywne, zbiórki pieniędzy, paczki świąteczne oraz kolonie dla dzieci pochodzących z rodzin potrzebujących pomocy, narady szkoleniowe dla opiekunek szkolnych kół PCK. Te wszystkie działania prowadzone są przez kilka działających społecznie osób, przy pomocy władz samorządowych starostwa, miasta i gminy Łuków oraz wiele instytucji i zakładów pracy.

Kuć Katarzyna

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 30 czerwca, o 16.00, na spływ kajakowy pod prąd rzeką Zielawą na trasie Studzianka - Łomazy - Studzianka.
więcej »
Dni Włodawy
29 i 30 czerwca włodawianie będą świętować 485-lecie nadania praw miejskich. Wydarzenie historyczne zostanie przypomniane w trakcie Dni Włodawy.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
Biblia w weekend
Czytanie Biblii nie jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. To życiowa konieczność każdego, kto wierzy Bogu.
więcej »
Z pamiętnika powstańca
I to pamiętnik nie byle kogo, bo jednego z liderów powstania wielkopolskiego - Wojciecha Jedliny-Jacobsona.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR