21 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

Pogoda: Siedlce

Numer 3
16-22 stycznia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze piszemy m.in. o sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie i parafii neounickiej w Kostomłotach. Polecamy lekturę ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

595 lat parafii

4 grudnia 2019 r.

Historia, która ubogaca


fot. PODLASIE24

W niedzielę 17 listopada świętowano jubileusz 595-lecia założenia parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miastkowie Kościelnym. Uroczystościom przewodniczył biskup diecezji drohiczyńskiej Piotr Sawczuk: celebrował Eucharystię i wygłosił homilię.

Mszę św. poprzedził program artystyczny przedstawiający wielopokoleniową rodzinę, która daje najmłodszemu pokoleniu przykład żywej wiary i zawierzenia św. Janowi Pawłowi II oraz bł. Męczennikom z Pratulina. W inscenizacji nie zabrakło nawiązania do wydarzeń bezpośrednio związanych z losami miastkowskiej parafii. Na początku Eucharystii procesyjnie wniesione zostały do świątyni relikwie św. Jana Pawła II oraz bł. Męczenników Podlaskich. W homilii bp Piotr Sawczuk nawiązał do dziejów wspólnoty parafialnej w Miastkowie Kościelnym - jednej z najstarszych w diecezji siedleckiej, podkreślając bogatą historię miejscowego kościoła na tle wydarzeń w Polsce i w Europie.

W jubileuszowych obchodach licznie uczestniczyli parafianie, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, strażacy. Nie zabrakło również księży z innych parafii dekanatu żelechowskiego. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego.

Po zakończonej Eucharystii wierni mogli ucałować relikwie św. Jana Pawła II oraz bł. Męczenników Podlaskich. Każda rodzina otrzymała na pamiątkę uroczystego wydarzenia albumowe opracowanie historii parafii w Miastkowie Kościelnym oraz w Zwoli autorstwa Grzegorza Welika, opublikowane dzięki staraniom proboszcza parafii ks. kan. Adama Turemki oraz wójta gminy Miastków Kościelny Jerzego Jaronia.


Modlitwą i pracą

PYTAMY Proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miastkowie Kościelnym ks. kan. Adama Turemkę.

 

Proszę Księdza, jak kieruje się jedną z najstarszych parafii diecezji siedleckiej?

 

Cieszy mnie przede wszystkim fakt, że tak wiele osób angażuje się w życie naszej parafii, chcąc pogłębić własną religijność. Problemów, oczywiście, nie brakuje, ale obserwuję, że pobożność wzrasta. Choćby teraz, po zakończeniu uroczystości jubileuszowych, otrzymałem wiele słów wdzięczności za ich zorganizowanie i za sprowadzenie relikwii. Dla ludzi to ważne, żeby mieć w swojej parafii relikwie tych, którzy będą orędować za nimi u Pana Boga. Chcą trwać w wierze i ją pogłębiać. Dobrze układa się też współpraca z miejscowym samorządem. Dzięki dotacjom, w których pozyskanie zaangażował się pan wójt, mogliśmy przeprowadzić prace remontowe w kościele.

 

Co wyróżnia tę parafię?

 

Kiedy zaczynałem posługę 10 sierpnia 2010 r., zastałem tutaj wiele kółek różańcowych mężczyzn i kobiet. Tak jest nadal, a dołączyły do nich koła różańcowe rodziców modlących się za dzieci. Na przestrzeni tych kilkunastu lat powstała parafialna grupa Caritas i dwa kręgi Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Pierwsze kroki stawia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży założone przez wikariusza ks. Grzegorza Lisieckiego. Dzieci i młodzież chętnie angażują się w prace scholi oraz służbę liturgiczną ołtarza. Świeccy włączają się w czytanie czytań podczas Mszy św. Nie można więc narzekać. Religijność się rozwija. Co więcej, wierni chętnie angażują się tak w formację, jak też w prace gospodarcze w parafii, np. przy remoncie kościoła i plebanii. Cechuje ich także ofiarność, która pozwoliła nam na odnowienie kościoła wewnątrz i zewnątrz, podjęcie prac przy plebanii i na cmentarzu.

 

W jaki sposób parafia przygotowywała się do jubileuszu?

 

Trzy dni przed uroczystością rozpoczęły się przygotowania duchowe do uroczystości, których punktem centralnym było przyjęcie relikwii. Prowadził je ks. kan. dr Jacek Sereda, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w siedleckiej kurii. Przybliżał parafianom postaci św. Jana Pawła II i bł. Męczenników Pratulina, modląc się przez ich wstawiennictwo o pogłębienie wiary całej wspólnoty i potrzebne jej łaski. Sam jubileusz uświetniło także wydanie książki - albumu. Opracowanie autorstwa dyrektora Archiwum Państwowego w Siedlcach dr. Grzegorza Welika zawiera dzieje parafii Miastków Kościelny oraz parafii Zwola Poduchowna. W ten sposób uporządkowana została wiedza historyczna dotycząca tych terenów.

 

Można już mówić o owocach uroczystości rocznicowych?

 

Relikwie, które zostały umieszczone w bocznej kaplicy kościoła, z pewnością przyczynią się do rozwoju kultu świętych patronów i modlitwy. Każdego 22 dnia miesiąca odprawione zostanie nabożeństwo przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, a 23 - będziemy modlić się przez wstawiennictwo bł. Męczenników z Pratulina. W sprawowanej Mszy powierzać będziemy Panu Bogu składane przez parafian intencje. Na zakończenie każdy będzie mógł ucałować relikwie św. Jana Pawła II i bł. Męczenników z Pratulina.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia barwne i liczne Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami miast i wiosek naszego regionu. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Jak zaznaczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, uczestnictwo w orszakach pomaga nam przeżywać tajemnice naszej wiary.

FOTOGALERIA

Kolędowanie przedszkolaków


14 stycznia katolickie przedszkole „Ogródek św. Franciszka” w Siedlcach było gospodarzem I Międzyprzedszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Inspiracją do scenicznych występów dzieci, które zaprezentują muzyczne talenty, stały się słowa św. Augustyna, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Festiwal Kolęd i Szczodrywek
25 stycznia we Włodawskim Domu Kultury po raz 19 zaprezentują się zespoły śpiewacze z Polski oraz przygranicznych obszarów Białorusi i Ukrainy.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
 

POLECAMY


Za Nim
Każde powołanie ma wyjątkową wartość, bo opowiada historię zwycięstwa łaski Bożej. Książka „Za Nim” zawiera świadectwa kapłanów i sióstr zakonnych, którzy opowiedzieli o swojej drodze poszukiwania i odnalezienia Boga.
więcej »
Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR