12 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

595 lat parafii

4 grudnia 2019 r.

Historia, która ubogaca


fot. PODLASIE24

W niedzielę 17 listopada świętowano jubileusz 595-lecia założenia parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miastkowie Kościelnym. Uroczystościom przewodniczył biskup diecezji drohiczyńskiej Piotr Sawczuk: celebrował Eucharystię i wygłosił homilię.

Mszę św. poprzedził program artystyczny przedstawiający wielopokoleniową rodzinę, która daje najmłodszemu pokoleniu przykład żywej wiary i zawierzenia św. Janowi Pawłowi II oraz bł. Męczennikom z Pratulina. W inscenizacji nie zabrakło nawiązania do wydarzeń bezpośrednio związanych z losami miastkowskiej parafii. Na początku Eucharystii procesyjnie wniesione zostały do świątyni relikwie św. Jana Pawła II oraz bł. Męczenników Podlaskich. W homilii bp Piotr Sawczuk nawiązał do dziejów wspólnoty parafialnej w Miastkowie Kościelnym - jednej z najstarszych w diecezji siedleckiej, podkreślając bogatą historię miejscowego kościoła na tle wydarzeń w Polsce i w Europie.

W jubileuszowych obchodach licznie uczestniczyli parafianie, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, strażacy. Nie zabrakło również księży z innych parafii dekanatu żelechowskiego. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego.

Po zakończonej Eucharystii wierni mogli ucałować relikwie św. Jana Pawła II oraz bł. Męczenników Podlaskich. Każda rodzina otrzymała na pamiątkę uroczystego wydarzenia albumowe opracowanie historii parafii w Miastkowie Kościelnym oraz w Zwoli autorstwa Grzegorza Welika, opublikowane dzięki staraniom proboszcza parafii ks. kan. Adama Turemki oraz wójta gminy Miastków Kościelny Jerzego Jaronia.


Modlitwą i pracą

PYTAMY Proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miastkowie Kościelnym ks. kan. Adama Turemkę.

 

Proszę Księdza, jak kieruje się jedną z najstarszych parafii diecezji siedleckiej?

 

Cieszy mnie przede wszystkim fakt, że tak wiele osób angażuje się w życie naszej parafii, chcąc pogłębić własną religijność. Problemów, oczywiście, nie brakuje, ale obserwuję, że pobożność wzrasta. Choćby teraz, po zakończeniu uroczystości jubileuszowych, otrzymałem wiele słów wdzięczności za ich zorganizowanie i za sprowadzenie relikwii. Dla ludzi to ważne, żeby mieć w swojej parafii relikwie tych, którzy będą orędować za nimi u Pana Boga. Chcą trwać w wierze i ją pogłębiać. Dobrze układa się też współpraca z miejscowym samorządem. Dzięki dotacjom, w których pozyskanie zaangażował się pan wójt, mogliśmy przeprowadzić prace remontowe w kościele.

 

Co wyróżnia tę parafię?

 

Kiedy zaczynałem posługę 10 sierpnia 2010 r., zastałem tutaj wiele kółek różańcowych mężczyzn i kobiet. Tak jest nadal, a dołączyły do nich koła różańcowe rodziców modlących się za dzieci. Na przestrzeni tych kilkunastu lat powstała parafialna grupa Caritas i dwa kręgi Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Pierwsze kroki stawia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży założone przez wikariusza ks. Grzegorza Lisieckiego. Dzieci i młodzież chętnie angażują się w prace scholi oraz służbę liturgiczną ołtarza. Świeccy włączają się w czytanie czytań podczas Mszy św. Nie można więc narzekać. Religijność się rozwija. Co więcej, wierni chętnie angażują się tak w formację, jak też w prace gospodarcze w parafii, np. przy remoncie kościoła i plebanii. Cechuje ich także ofiarność, która pozwoliła nam na odnowienie kościoła wewnątrz i zewnątrz, podjęcie prac przy plebanii i na cmentarzu.

 

W jaki sposób parafia przygotowywała się do jubileuszu?

 

Trzy dni przed uroczystością rozpoczęły się przygotowania duchowe do uroczystości, których punktem centralnym było przyjęcie relikwii. Prowadził je ks. kan. dr Jacek Sereda, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w siedleckiej kurii. Przybliżał parafianom postaci św. Jana Pawła II i bł. Męczenników Pratulina, modląc się przez ich wstawiennictwo o pogłębienie wiary całej wspólnoty i potrzebne jej łaski. Sam jubileusz uświetniło także wydanie książki - albumu. Opracowanie autorstwa dyrektora Archiwum Państwowego w Siedlcach dr. Grzegorza Welika zawiera dzieje parafii Miastków Kościelny oraz parafii Zwola Poduchowna. W ten sposób uporządkowana została wiedza historyczna dotycząca tych terenów.

 

Można już mówić o owocach uroczystości rocznicowych?

 

Relikwie, które zostały umieszczone w bocznej kaplicy kościoła, z pewnością przyczynią się do rozwoju kultu świętych patronów i modlitwy. Każdego 22 dnia miesiąca odprawione zostanie nabożeństwo przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, a 23 - będziemy modlić się przez wstawiennictwo bł. Męczenników z Pratulina. W sprawowanej Mszy powierzać będziemy Panu Bogu składane przez parafian intencje. Na zakończenie każdy będzie mógł ucałować relikwie św. Jana Pawła II i bł. Męczenników z Pratulina.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

FOTOGALERIA

Rodzinne spotkanie z teatrem


Przez trzy dni - od 7 do 9 sierpnia - na trzech scenach teatralnych w Sarnakach, Serpelicach i Mierzwicach odbywał się I Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci. Można było obejrzeć 18 spektakli wykonywanych przez dziewięć zespołów teatralnych.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR