6 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

W Kole Żywego Różańca

24 czerwca 2020 r.

Święta Maryja


fot. PIXABAY.COM

Jak pozdrawiać Maryję i wypowiadać Jej chwałę? Jak rozmawiać z Tą, która jest „uosobieniem łaski”? W tradycji zachodniej modlimy się Litanią loretańską, której pełne treści wezwania ukazują godność i przymioty Matki Bożej.

Świętość oznacza wolność od grzechu, ukierunkowanie wszystkich pragnień na Boga i naśladowanie Chrystusa. Jej podstawą jest łaska, która daje nam udział w Boskiej naturze, czyni nas dziećmi Bożymi i dziedzicami wiecznego królestwa. Świętość jest zadaniem dla wszystkich, ale nie każdy ją osiąga. Po ziemi chodzą „święci w drodze”, w niebie żyją „święci w ojczyźnie”. I dla tych pierwszych, i dla drugich Maryja jest niedoścignionym wzorem, choć gdy była jeszcze „w drodze”, mało kto potrafił rozpoznać Jej świętość. My wprawdzie nie umiemy jej do końca zgłębić, ale nie jest już przed nami zakryta. Dlatego w Litanii loretańskiej wzywamy Maryję najpierw jako świętą. Wszak jest Ona ,,Najświętszą Maryją”, świętość więc to pierwszy tytuł Jej chwały. Ona, która trwa w odwiecznej nieprzyjaźni z szatanem (zob. Rdz 3,15), jest dla proroków symbolem świętości i doskonałego zjednoczenia z Bogiem. Najpełniej Jej świętość opisał ewangelista Łukasz. Przedstawił Maryję jako umiłowaną przez Boga (zob. Łk l,30), błogosławioną między niewiastami (zob. Łk 1,42), błogosławioną, bo uwierzyła (zob. Łk 1,45).

Bóg uczynił Jej wielkie rzeczy (zob. Łk 1,49) i uznał Ją godną bycia Matką Jego Syna. Dowiadujemy się też, że Maryja miała duszę kontemplacyjną (zob. Łk 2,19), że nie gromadziła skarbów na ziemi i że promieniowała na innych swoją świętością (zob. Łk 1,44).

Na czym polega wyjątkowość świętości Maryi? Po pierwsze na tym, że Matka Boża nigdy nie była nieświęta. Inni święci przeżywali nawrócenia, podnosili się z upadków, Maryja zaś była wolna od grzechu i zjednoczona z Bogiem już w pierwszej chwili zaistnienia; nigdy też nie popełniła nawet najmniejszego grzechu, nigdy nie sprzeciwiła się woli Bożej, zawsze była uległa natchnieniom Ducha Świętego. Po drugie Jej świętość była tak doskonała, że bliższa była Boga niż ludzi; w ostatniej chwili Jej życia zaowocowało to wniebowzięciem z duszą i ciałem.

Już za życia na ziemi pełnia łaski Maryi przewyższała wszystkich świętych, a Jej świętość była wyższa od anielskiej. Jej niewinność i doskonałość były tak wzniosłe, że nie można ich było znaleźć nigdzie poza Bogiem, a ich wielkości do dziś nikt nie jest w stanie do końca zgłębić, tylko Bóg. A cóż dopiero mówić o Niej jako o świętej teraz, kiedy zamieszkuje niebo! Jeśli w chwili zwiastowania była „pełna łaski”, to w niebie jest „uosobieniem łaski”. Jeśli już na ziemi była święta, to w królestwie Bożym jest samą świętością!

Łatwo dać się ponieść fałszywej czci i zacząć dostrzegać w Maryi atrybuty samego Boga. Łatwo zapomnieć, że Maryja jest święta świętością Boga, że jest jak księżyc, który świeci nie swoim światłem, ale odbiciem blasku słońca. Jeśli chcemy Ją darzyć prawdziwym nabożeństwem, musimy widzieć Ją zawsze jako Służebnicę Pańską, która wszystko zawdzięcza Bogu.

Wincenty Łaszewski


Wydarzenia:

11 lipca, 10.00 - spotkanie Diecezjalnej Rady Żywego Różańca w Siedlanowie.

 


Żeby kółka równo się „kręciły”

 

Z Urszulą Stoń, zelatorką koła Żywego Różańca w Owni, rozmawia Tomasz Kępka.

 

W jaki sposób rodziła się w Owni idea kół Żywego Różańca?

 

Kiedyś do takich kółek należały nasze babcie i mamy. Kobiety schodziły się w domach i modliły. Później, gdy doczekaliśmy się w Owni kaplicy, która istnieje już 37 lat, zaczęliśmy spotykać się w kaplicy. Pewien kłopot przyszedł w 2000 r., gdy Ojciec Święty Jan Paweł II dodał część „Tajemnice Światła”. Zastanawiałyśmy się, co zrobić, by wprowadzić je i u nas. Brakowało nam kobiet, ale wymyśliłyśmy, że „puścimy listę”. Było w niej zawarte pytanie: czy chcesz należeć do kółka różańcowego, a jeżeli tak, zapisz się. W ciągu tygodnia lista wróciła. Było na niej 78 nazwisk. Podzieliliśmy się więc na cztery kółka. Na czele każdego stoi zelatorka. Są to: Halina Lasek, Janina Kowalczyk, Leokadia Kawka i ja. Zamawiamy Msze i pilnujemy, żeby kółka równo się „kręciły”. Modlimy się w każdą niedzielę, a w pierwszą niedzielę miesiąca wymieniamy się tajemniczkami. Zawsze mamy wyznaczone intencje, a jeśli nie, to korzystamy z tych wydrukowanych w „Echu Katolickim”.

 

Jaka jest forma działalności kół oprócz modlitwy różańcowej?

 

Uczestniczymy we wszystkich możliwych kongresach i zjazdach. Byliśmy praktycznie wszędzie: w Siedlcach, Garwolinie i Białej Podlaskiej. Współpracujemy pod tym względem z panią Anną Komosą z Ryk. Ona organizuje takie wyjazdy, a my bierzemy w nich udział.

 

W jakich wydarzeniach kościelnych uczestniczy Stowarzyszenie ŻR?

 

Najbardziej zaangażowani jesteśmy w Owni, zwłaszcza w odpuście, który przypada 3 maja, i w naszych wiejskich dożynkach. Zawsze ubieramy się wtedy w stroje ludowe. Od tego roku nosimy też chorągiew Matki Bożej Śnieżnej podczas procesji Bożego Ciała. Wytypowanie nas do jej noszenia było wielkim zaskoczeniem. Do tej pory nie mieliśmy swojej chorągwi, więc przyznanie nam jej było wielką radością.

 

W jaki sposób jest podtrzymywana tradycja Koła? Należy do niego już kolejne pokolenie?

 

Ciągłość jest zachowywana dzięki głębokiej więzi między nami i przyjaznej atmosferze. Gdy dana osoba nie może już uczestniczyć w modlitwach, wtedy jej tajemniczkę przejmuje mąż, dzieci lub ktoś inny z najbliższej rodziny. Nigdy nie mamy zwrotu tajemniczek.

Na razie mamy zachowaną ciągłość. Wprawdzie w jednym kółku nie ma dwóch osób, ale to stan chwilowy. Zapisów nie robimy. Po prostu pytamy, czy ktoś ma wolę włączyć się do takiej formy modlitwy, albo sami jesteśmy pytani, czy można do nas dołączyć.

 

Skąd się wziął tak intensywny kult różańcowy w Owni?

 

Jesteśmy bardzo zakochani w Różańcu. Zawsze przed Mszą o 7.30 gromadzimy się i odmawiamy tę modlitwę. Przenosimy ją nawet do domu. Wiem, że wiele moich koleżanek mówi też Nowennę Pompejańską. Poza tym prowadzimy inne nabożeństwa. Razem z dziećmi i młodzieżą odmawiamy Litanie - Loretańską i do Serca Pana Jezusa. A w październiku koniecznie Różaniec. Zawsze modlimy się w kaplicy, a kto nie może przyjść lub ma do niej daleko, modli się przy krzyżu. Sama tak czasami robię. Schodzi nas się wtedy nawet do siedmiu osób.

 

Dziękuję za rozmowę.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR