6 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Podsumowanie i plany

24 czerwca 2020 r.

Miliony na służbę zdrowia


fot. ARCHIWUM

Bialski szpital zakończył poprzedni rok z dodatnim wynikiem finansowym. Teraz przygotowuje się do otwarcia nowego pawilonu onkologii.

Społeczna rada szpitala jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności placówki za 2019 r. Warto dodać, że w tamtym okresie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej był kierowany przez dwóch dyrektorów. Do września przez wiele lat szefował mu Dariusz Oleński, potem jego obowiązki przejął Adam Chodziński. - Obecnie szpital ma 20 specjalistycznych oddziałów i prowadzi 26 poradni. Posiada 679 łóżek. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 352 tys. hospitalizacji. Udzielono ponad 137 tys. porad. Dzisiaj mamy 1 tys. 413 etatów. Zysk, jaki wypracowaliśmy za 2019 r., wynosi 209 tys. zł - wylicza dyrektor szpitala. Dodaje, że dziś wielu szefów placówek medycznych narzeka na to, że rząd daje za mało pieniędzy na służbę zdrowia, ale okazuje się, iż można tak organizować jej pracę, by otrzymać wynik „na plusie”. Dyrektor A. Chodziński podkreśla, że kontrakt bialskiego szpitala z NFZ z roku na rok jest wyższy, rośnie też liczba przyjmowanych pacjentów i świadczonych usług. Obecnie placówka zatrudnia 807 lekarzy i pielęgniarek. W ubiegłym roku na same pensje wydała ponad 90 mln zł.

- To ponad 10 mln zł więcej niż w 2018 r. Po kilku latach starań, pod koniec ubiegłego roku, wprowadziliśmy trzy bardzo ważne programy lekowe, o które walczyliśmy kilka lat. Są związane z leczeniem raka jelita grubego, raka płuc i raka piersi. Od kilku miesięcy nasi pacjenci nie muszą już jeździć do Lublina lub innych ośrodków, by skorzystać z tych programów. Chcemy pozyskać jeszcze kilka innych; mam nadzieję, że będą wdrożone w naszym nowym pawilonie onkologii - informuje dyrektor szpitala, zaznaczając, że od marca ze względu na Covid-19 drastycznie spadła ilość hospitalizowanych pacjentów. - Na pewno będzie miało to wpływ na przyszłoroczny wynik finansowy wszystkich placówek służby zdrowia w Polsce. W tym newralgicznym okresie mieliśmy w pogotowiu 59 łóżek przygotowanych dla osób zarażonych koronawirusem. Od czerwca zostaliśmy „odblokowani” i znów ruszyliśmy pełną parą do pracy. Wierzę, że drugie półrocze pozwoli na „odbicie”. Dziękuję pacjentom i pracownikom za cierpliwość - dopowiada A. Chodziński.

 

Nowoczesny sprzęt

Szef placówki zapewnia, że bialskiemu szpitalowi nigdy nie brakowało i nie brakuje środków ochrony osobistej potrzebnych w walce z epidemią. Wylicza, że WSS w Białej Podlaskiej otrzymał na ten cel sporo środków: 8 mln zł od marszałka województwa lubelskiego, a 1,5 mln zł od wojewody lubelskiego. Pozyskano też fundusze od spółek Skarbu Państwa i od bialskich przedsiębiorców, którzy anonimowo przekazali łącznie 130 tys. zł. Te ostatnie środki przeznaczono na zakup platformy hemodynamicznej.

- W ostatnim czasie kupiliśmy też nowy tomograf (za 3,5 mln zł). Szykujemy się do wymiany angiografu (za ponad 2 mln zł). Wierzę, że na przełomie października i listopada otworzymy tzw. Bialską Onkologię. Obecnie jesteśmy na etapie jej wyposażania. Ta inwestycja będzie kosztować 60 mln zł. W pawilonie znajdzie się m.in. trzyteslowy rezonans magnetyczny, który pomoże w szczegółowej diagnostyce. Koszt urządzenia to 8 mln zł. Myślę, że pierwsi pacjenci trafią na naszą onkologię już w listopadzie. W nowym pawilonie będzie dwukrotnie więcej łóżek niż na obecnym oddziale. Przewidujemy nowe zatrudnienia. Zespół jest już sukcesywnie kompletowany - zapewnia A. Chodziński.

W niedalekiej przyszłości szpital chce postawić na rozwój miejscowej ginekologii i położnictwa oraz okulistyki.

Przewodniczący rady społecznej szpitala poseł Dariusz Stefaniuk podkreśla, że bialski szpital, jako jedyny z podległych marszałkowi województwa lubelskiego zakończył poprzedni rok z dodatnim wynikiem. - Rada nie wypłaciła jednak premii jego dyrektorowi. Pan A. Chodziński powiedział, że jej nie przyjmie, ponieważ nie przepracował roku na stanowisku szefa placówki. Wyraził wolę, by te pieniądze przeznaczyć na inwestycje - podsumowuje D. Stefaniuk.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR