22 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

9 września 2020 r.

Zdrowo i regularnie


fot. PIXABAY.COM

Prawidłowo zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. A jak powinna wyglądać dieta dziecka i co przygotować dla niego do szkoły?

Uczniowie po kilkumiesięcznej przerwie wrócili do szkół. Niestety, nie we wszystkich placówkach uruchomiono stołówki. Dlatego tak ważne jest zjedzenie pożywnego posiłku przed wyjściem na zajęcia i zabranie ze sobą drugiego śniadania. Zasady prawidłowej diety - a także przykładowe posiłki - można znaleźć w krótkim poradniku dla rodziców autorstwa dietetyk Aleksandry Kasprowicz. Udostępniony został na stronie siedleckiego szpitala wojewódzkiego. Prawidłowo zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie uniknąć nadwagi czy otyłości oraz zapobiegać rozwojowi wielu chorób dieto zależnych, takich jak: cukrzyca, choroby układu krążenia i układu pokarmowego, próchnica zębów i osteoporoza. „Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach większą uwagę zaczęliśmy przykładać również do prawidłowego żywienia najmłodszego pokolenia. Dzieci zdecydowaną większość dnia przebywają w szkole, przedszkolu bądź na innych zajęciach dodatkowych.

Od nas: rodziców, opiekunów zależy, jaki posiłek przygotujemy dla nich, aby nie sięgały po łatwo dostępne niezdrowe przekąski” - zwraca uwagę w poradniku A. Kasprowicz. Dietetyk zaznacza, że dzieci w wieku szkolnym są grupą najbardziej narażoną na skutki nieprawidłowego żywienia. „Dlatego pod pojęciem zbilansowanej diety należy rozumieć odpowiednią podaż pokarmu zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym” - uwrażliwia autorka.

Instytut Żywności i Żywienia opracował piramidę żywieniową, która obejmuje cztery podstawowe grupy produktów spożywczych: produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne, mięso oraz ryby, jaja, warzywa i owoce. Ponadto wyodrębniono w niej również tłuszcze oraz cukier i słodycze, a także zwrócono uwagę na aktywność fizyczną dzieci i młodzieży.

Za bazę prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży przyjęto warzywa i owoce. „Produktów tych nie może zabraknąć w ich codziennej diecie. Co więcej, najlepiej, aby były spożywane do każdego posiłku w rożnej formie: przekąsek, zup, sałatek, koktajli” - zwraca uwagę A. Kasprowicz.

 

Orzechy na dobrą pamięć

Kolejne piętro w piramidzie żywieniowej zajmują produkty zbożowe, które stanowić powinny jedno z głównych źródeł energii dla rozwijającego się młodego organizmu. „Najbardziej wartościowymi produktami spośród zbożowych będą te z pełnego przemiału. Są bogate w witaminy i składniki mineralne, dlatego też to na nich w dużej mierze powinien opierać się jadłospis dziecka” - zaznacza dietetyk.

W diecie osób młodych należy uwzględnić także nabiał, jaja, mięso oraz wędliny. „Powinno się wybierać chude gatunki oraz włączyć do diety ryby czy nasiona roślin strączkowych. Ponadto zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia poleca się, aby dzieci piły co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie” - podkreśla A. Kasprowicz. 

Sam wierzchołek piramidy zajęły tłuszcze, które w porównaniu z innymi grupami produktów żywieniowych powinny stanowić najmniejszą część diety dzieci. „Najistotniejszą zasadą dotyczącą tłuszczów jest to, aby tłuszcze zwierzęce zastąpić roślinnymi i właśnie takie dodawać do potraw, niezależnie od tego, czy jest ona przygotowywana na zimno czy ciepło” - przekonuje dietetyk. Co ciekawe, źródłem dobroczynnych tłuszczów w diecie mogą być również orzechy, które wspierają pracę mózgu i poprawiają pamięć.


Podstawowe zasady diety dziecka:

- najlepiej pięć posiłków w ciągu dnia;

- wybieramy produkty sezonowe oraz kolorowe;

- zawsze pamiętamy o śniadaniu po przebudzeniu;

- pamiętamy o drugim śniadaniu;

- dbamy o różnorodność posiłków.


Chipsy z jarmużu

Składniki: 1 duży pęczek jarmużu, 1/4 łyżeczki chili, 1/2 łyżeczki soli, skórka z połowy cytryny, zioła: oregano, tymianek, łyżka oliwy.

Wykonanie: Liście należy umyć i wysuszyć. Wyciąć z liści grube włókna i pociąć na mniejsze kawałki (ok. 2-3 cm). W dużej misce zmieszać przyprawy oraz oliwę. Pocięty jarmuż wsypać do miski i dokładnie wymieszać. Tak przygotowane listki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 150 stopni przez ok. 5 minut, aż będą chrupkie, ale nie spalone.

 

Owocowa kasza jaglana

Składniki: banan bądź inny owoc, garść pokruszonych migdałów, łyżeczka masła, 2 filiżanki mleka, szczypta cynamonu.

Wykonanie: Kaszę płuczemy na gęstym sicie, przelewając kilka razy wrzątkiem. Podprażamy ją w suchym garnku. Zalewamy mlekiem, dodajemy masło, gotujemy pod przykryciem. Dodajemy migdały oraz przyprawy. Podajemy z owocami sezonowymi.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR