29 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Wioletty, Serafina, Felicjana

Pogoda: Siedlce

Numer 44
29-04 listopada 2020r.

menu

NEWS

Jak możemy pomóc duszom w czyśćcu cierpiącym? Odpowiedź w bieżącym wydaniu ECHA! Polecamy lekturę...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

18 października 2020 r.

Jesteśmy własnością Boga!

Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma boga (…). W tych słowach czuć wszechmoc i potęgę Najwyższego. Są mocne i potrzebne także nam, którzy czujemy się zagubieni i zdezorientowani.

Warto przypominać je sobie szczególnie wtedy, gdy świat staje na głowie. Teraz zdecydowanie mamy taki czas! Bóg staje dziś przed każdym z nas, chwyta za barki i przekonuje: Ja jestem Pan, (…) poza Mną nie ma nic! W ten sposób wskazuje, byśmy nie tracili ducha, byśmy nie poddawali się beznadziei i trwali przy Panu z całych sił i z całego serca. On jest z nami mimo tego, co się dzieje. Nie dajmy sobie wmówić, że Najwyższemu coś, albo wręcz wszystko, wymknęło się z rąk. Świat mówi: „wszystko, tylko nie Bóg”. On jednak ciągle cierpliwie powtarza: „Ja i nic poza Mną”! On jest jedynym Panem człowieka i świata. Jeśli ktokolwiek twierdzi inaczej, jest w błędzie. Zawierzmy Mu dzisiaj siebie na nowo. Oddajmy Mu swoje działania i myśli. I powtarzajmy bezustannie: Panie, ufam Tobie, a nie sobie, ani komukolwiek innemu!

Po lekturze słów św. Pawła warto też zapytać siebie o swoją wiarę, nadzieję i miłość. To Boskie cnoty! Jeśli je mam, to znaczy, że działa we mnie Duch Święty. Bez Niego stajemy się duchowymi trupami. Apostoł Narodów czuje radość z powodu postawy Tesaloniczan. A co czuje Bóg, gdy patrzy na nas? Niedziela jest okazją do spotkania z Panem, ale i z sobą samym. Bez regularnego patrzenia w swoje serce i na własne życie - w świetle słowa Bożego - trudno nam będzie żyć pełnią życia, trudno będzie o radość, o rozwój w wierze, o pokój serca. Co czujesz, gdy patrzysz w siebie? Znajdujesz w sobie choć trochę wiary, nadziei i miłości? Nie mów: „nie wiem”, bo to najgorsza odpowiedź. Jeśli ci ich brak, to wołaj Ducha Świętego, aby obudził je w tobie. Jeśli znajdujesz choć okruchy tych boskich cnót, to proś Parakleta, aby je w tobie pomnażał.

Kiedy słucham dzisiejszej Ewangelii, przypomina mi się genialne spostrzeżenia o. Jacka Salija, który komentując ten fragment, napisał: „Na monecie jest wizerunek cesarza, ale w każdym z nas jest wizerunek Boży. Jeśli w tobie jest wizerunek Boży, zatem ty sam jesteś Boży. Oddaj więc Bogu to, co Boże, oddaj Bogu samego siebie”. W czym to oddanie ma się objawiać? Chociażby w żywej wierze, w przestrzeganiu Dekalogu, w życiu sakramentalnym, w jak najlepszym wypełnianiu swego powołania; przecież wszyscy należymy do Boga poprzez konsekrację chrzcielną! I jeszcze jedna myśl. Cezar chciał, by nazywać go „boskim”. Jezus wyraźnie rozgranicza rzeczywistość ziemską i bożą. Cezar w świetle Jego słów symbolizuje to, co przyziemne i ludzkie, a Bóg to, co naprawdę boskie. Tych rzeczywistości nie wolno mieszać. Człowiek nigdy i w niczym nie będzie Bogiem. Cześć i kult należne są tylko Panu, który jest w niebie.

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 8 listopada, o 12.00, Organowe Matinée w kościele w Mariańskim Porzeczu.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR