5 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Adrian, Fryderyk, Oliwia

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

14 lutego 2021 r.

Jak nie izolować się przed Jezusem

Opisując liczne uzdrowienia dokonane przez Jezusa, dziś św. Marek opowiada o uleczeniu trędowatego. Trąd to paskudna choroba. Nieuleczalna w czasach biblijnych, skazywała człowieka na powolną śmierć.

Jednakże oprócz odrażającego widoku i odoru, ta choroba zakaźna wykluczała chorego ze społeczności - ze względu na zagrożenie epidemiczne musiał on być izolowany, często w sposób upokarzający. Tę sytuację opisuje dziś pierwsze czytanie: „Trędowaty, dotknięty tą plagą, będzie miał rozerwane szaty, włosy nie uczesane, brodę zasłoniętą i będzie wołać: Nieczysty, nieczysty! Przez cały czas trwania tej choroby będzie nieczysty. Będzie mieszkał w odosobnieniu. Jego mieszkanie będzie poza obozem” (Kpł13,45-46). Tak napiętnowany, odsunięty na margines społeczny, czekał na śmierć w samotności. Jezus, podobnie jak dla innych chorych, okazuje się być jedynym skutecznym ratunkiem.

Ewangelista pokazuje nam właściwe podejście z prośbą do Jezusa. Trędowaty przychodzi z zaufaniem, że Jezus może go uzdrowić przywracając normalne życie. To przekonanie dodaje mu odwagi, aby złamać przepisy Prawa o izolacji „nieczystych” i zbliżyć się do Niego. Przychodzi i klęka przed Jezusem z pokorną prośbą: „jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. Znamienne jest, że ten biedaczyna, prosząc o oczyszczenie (a nie wprost o uzdrowienie!), podkreśla religijny aspekt swej sytuacji, jakby bardziej prosił o uzdrowienie duszy niż ciała, co może świadczyć, że najważniejsze dla niego to odzyskać kontakt z Bogiem poprzez rytualne oczyszczenie. Istotnie, rabini oraz wielu ojców Kościoła w swoim nauczaniu łączyli trąd z grzechami. Dzisiejszy psalm mówi podobnie - o wyzwoleniu z grzechu i radości z nowego życia.

Jezus „zdjęty litością” z miłością i szacunkiem do tego człowieka odpowiada na jego potrzeby: „wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony!»”. Zamiast odprawić trędowatego jak nakazywało Prawo, zlitował się nad nim i oczyścił go swoim dotknięciem i słowem. Jezus, będąc miłosiernym i pragnąc szczęścia człowieka, łamie wszelkie bariery i przeszkody, oczyszcza ze szpecącego i cuchnącego trądu grzechu i przywraca do pełni życia społecznego i religijnego.

Uzdrowiony, doświadczywszy takiego cudu, „zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło”. Jezus surowo zabroniło mu tego. Chciał, bowiem, aby ludzie stopniowo uwierzyli w Niego jako w Syna Bożego, a nie jedynie jako uzdrowiciela. Jednakże cud uzdrowienia otworzył przed uzdrowionym perspektywę nowego życia. Jakże mógł nie mówić o tym?

Dzisiaj również i my poprzez pandemię (i niejednokrotnie nasze grzechy) żyjemy w izolacji i wykluczeniu. Nie powinno to nas jednak blokować, aby z naszymi słabościami zbliżyć się z wiarą do Jezusa i pokornie poprosić o uzdrowienie. On chce i ma moc sprawić, że na nowo będę szczęśliwy, tak jak oczyszczony trędowaty!

 

KS. MARIUSZ ŚWIDER

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR