12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton

7 kwietnia 2021 r.

Nowy Światowy Porządek

Już zapewne po przeczytaniu tytułu niektórzy z czytelników pomyślą, iż tematem niniejszego felietonu będzie poszukiwanie we współczesności kolejnych objawów światowego spisku masonów, Żydów i cyklistów.

Czy takowy spisek istnieje, trudno powiedzieć. Biorąc pod uwagę zwykłe prawdopodobieństwo, wykluczyć go nie można. Zresztą historia i tak wskazuje, że „egzotyczne” koalicje dość często pojawiały się na arenie dziejów w celu przeprowadzenia jakichś interesów. Jednak biorąc pod uwagę jedynie zbieżność interesów, jeśli by takowa wystąpiła, to połączenie w jednym działaniu Żydów i cyklistów jawi się jako zdecydowanie mało prawdopodobne. Więc o czymże w takim przypadku pisać? Otóż pewne działania podejmowane w ramach naszego świata wykazują dość daleko idące podobieństwo celów. W tym sensie może warto się im przyjrzeć. Głośno ostatnio było o działaniach podjętych przez brytyjską policję wobec kościelnej społeczności polskiej w jednej z parafii w Anglii. Otóż w środku nabożeństwa wielkopiątkowego (jak wynika z nagrania, działo się to pomiędzy modlitwą wiernych a adoracją krzyża) do świątyni wkroczyło dwoje policjantów, którzy zażądali natychmiastowego przerwania liturgii i rozejścia się wiernych do domów.

Podstawą takich działań służb porządkowych miało być naruszenie obowiązującego prawa odnośnie przeciwdziałania epidemii. Tłumaczenia o tyle kuriozalne, gdyż w Anglii w czasie Triduum Paschalnego nabożeństwa były dopuszczone pod obowiązkiem przestrzegania norm antycovidowych. Ponadto idiotyzm sytuacji podkreśla późniejsze tłumaczenie się policji, że przed kościołem znajdowała się znaczna grupa ludzi i to oni stanowili ponoć zagrożenie zdrowia i życia. Rozwiązanie więc nabożeństwa i wypędzenie ludzi z kościoła było uzasadnione tym, co działo się przed kościołem. Mniej więcej brzmi to tak, że jeśli pod moim domem dojdzie do bójki i ktoś kogoś pchnie nożem, to jeśli będę w domu, mogę zostać oskarżony o podżeganie do morderstwa. Ilość osób w kościele była monitorowana biletami wstępu, co wskazuje na to, że organizatorzy (parafia) dołożyli wszelkich starań o zachowanie rygorów sanitarnych. Policjanci jednak wyegzekwowali wobec wiernych prawo, które… nie istniało. Powie ktoś, że to tylko pomyłka stróżów prawa. Ale nawet jeśli to pomyłka, to jednak główny element policyjnej argumentacji opierał się na wyższości prawa stanowionego nad uprawnieniami wynikającymi z praw człowieka. Wyznawanie religii, o ile nie stanowi ono zagrożenia bezpośredniego dla życia innych oraz ich wolności, jest przyrodzonym prawem człowieka i nie może być zakwestionowane przez systemy prawne państw cywilizowanych. Istotnym więc w tej dyskusji nie jest tylko przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, choć dzisiaj to temat nośny, ale dopuszczalna ingerencja władz państwowych w osobiste wolności ludzkie.

 

Irlandzki tancerz i francuski piesek

To, co wydarzyło się w Anglii, nie jest odosobnionym przypadkiem. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia także w Irlandii, gdzie obowiązuje piąty, najwyższy stopień zagrożenia życia i zdrowia obywateli. W tym kraju wszelki kult publiczny został zakazany, jak zresztą inne elementy życia publicznego (np. restauracje są zamknięte i nie mogą nawet wydawać posiłków na wynos). Jeden z księży nie podporządkował się temu. Od kilku miesięcy więc jego parafia jest najbardziej strzeżonym miejscem na Zielonej Wyspie. Kilka patroli policyjnych dzień i noc pilnują posesji parafialnej, nie dopuszczając wiernych do świątyni. Ciekawą w tej całej sprawie jest konstatacja jednego z irlandzkich ministrów, który wyraził opinię, że gdy obniży się stopień zagrożenia (np. do trzeciego), wówczas będzie można otworzyć restauracje czy puby, ale na pewno nie kościoły. Dlaczego? Bo znoszenie obostrzeń będzie zgodne z „realnymi” potrzebami ludzi. Istotnym w tym całym wywodzie jest to, że to państwo uzurpuje sobie prawo, by określać, co jest rzeczywistą potrzebą człowieka. Zastrzega równocześnie, że będzie podejmować działania, by ukrócić te praktyki, które zdaniem rządzących nie realizują „zatwierdzonych” przez władzę potrzeb. Podobna argumentacja zdaje się przyświecać promotorom nowej ustawy o szkolnictwie we Francji, którzy postulują ograniczenie prawa rodziców do tzw. kształcenia domowego swoich dzieci. Liczbowo wydaje się, że problem we Francji z tego typu kształceniem jest znikomy, gdyż obejmuje tylko 62 tys. młodych Francuzów. W uzasadnieniu projektu ustawy można jednak znaleźć zdanie, że edukacja domowa zagraża… kształtowaniu dzieci w wartościach republikańskich. Innymi słowy może ona ograniczyć wpływ zideologizowanej władzy na młode umysły. Mamy więc do czynienia z przekonaniem, iż to państwo ma większe prawa do wychowania dziecka niż jego rodzice. W kontekście tego wypowiedź jednego z polskich lekarzy, iż rodzinne spotkania świąteczne stanowią sabaty samobójców, nabiera cokolwiek innego znaczenia.

 

Hipotetyczna norma podstawowa

W początkach epidemii, obserwując dokonujące się przemiany mentalnościowe w populacji ludzkiej, sformułowałem tezę, iż pod wpływem pandemii obserwujemy przekształcanie się demokracji liberalnej z państwa wyznaczającego obszar wolności w państwo uzurpujące sobie nakazowość w określaniu tego, co dobre dla pojedynczego człowieka. Działania związane z przeciwdziałaniem pandemii, być może nawet podejmowane w dobrej wierze, niestety zdają się być wykorzystywane do właśnie tej przebudowy cywilizacyjnej świata. Aby ona się dokonała, trzeba jednak zniwelować, jeśli nie zniszczyć, instytucje z natury swojej wymykające się omnipotencji państwa, do których w pierwszym rzędzie zaliczają się rodzina i organizacje wyznaniowe. Co ciekawe, w praktyce politycznej współczesnego świata działania te znajdują większe poparcie w organizacjach ponadpaństwowych. Obrona praw osoby ludzkiej, opartych na realistycznym rozpoznaniu, kim jest człowiek, znajduje swojego sprzymierzeńca w teorii państw narodowych opartych na komunitariańskiej (nie mylić z komunistyczną) koncepcji dobra wspólnego. To między tymi instytucjami rozegra się współczesny bój o cywilizacyjny ład i porządek.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR