26 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 26
27-03 lipca 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Droga wymagająca nieustannej wiary

Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!

„Osoba odnowiona i rozpalona przez Ducha widzi, jak jej życie stopniowo się zmienia. Umacnia się jej życie wewnętrzne, rośnie w niej głód słowa Bożego, Bóg udziela jej natchnień i słów, a także zrozumienia rzeczy, których dotąd nie pojmowała. Jej życie zyskuje solidne zakorzenienie w Jezusie. Ten, kto został odnowiony przez Ducha, krok po kroku osiąga coraz większą dojrzałość i pragnie przekazywać innym ten rodzaj wstawiennictwa, ponieważ nie może się nie dzielić tym, co otrzymał” - czytamy we wstępie do książki „Prorocze wstawiennictwo. Jak modlić się o Boże prowadzenie”.

Autorka, Anne Lemaître, ukończyła studia biblijne w Instytucie Katolickim w Paryżu, od 2006 r. jest zaangażowana w posługę proroczego wstawiennictwa. W swojej najnowszej książce szuka odpowiedzi na pytania: Na czym właściwie polega wstawiennictwo? Jak się modlić? Jak rozeznawać wizje, obrazy i natchnienia przychodzące do głowy podczas modlitwy? I w czym wstawiennik przypomina obserwatora i strażnika, a w czym… surykatkę? A. Lemaître wychodzi od słowa Bożego, od tradycji duchowej Kościoła i własnej zażyłości z Jezusem, by ukazać, w jaki sposób stawiać kroki na tej drodze modlitwy w duchu i prawdzie, którą nazywa „proroczym wstawiennictwem”.

 

Wstawiać się za bliskich i przyjaciół

Książka, jak pisze autorka, przeznaczona jest dla wszystkich osób pragnących poznać praktykę wstawienniczą lub w niej wzrastać - indywidualnie albo w grupie. „W odniesieniu do praktyki indywidualnej poznacie podstawy, dzięki którym nauczycie się modlić za własne życie i wszystko, co się na nie składa. Odkryjecie też, w jaki sposób chronić to, co do was należy, jak i się otworzyć na prowadzenie Ducha Świętego. Dowiecie się także, jak wstawiać się za waszych bliskich i przyjaciół. W odniesieniu zaś do grupy - Kościoła, parafii, wspólnoty czy grupki modlitewnej - przewodnik ten pozwoli wam pogłębić zrozumienie praktyki wstawienniczej i pomoże w podejmowaniu działań oraz modlitwy w zespole, tak aby we współpracy z Duchem Świętym wasze wstawiennictwo miało właściwy przebieg” - podkreśla A. Lemaître. Przyznaje, że odkrycie modlitwy wstawienniczej było prawdziwym objawieniem w jej chrześcijańskim życiu i stało się początkiem odnowienia wiary. „Pozwoliło mi spotkać Jezusa, który także dziś żyje i umiera. Dzięki temu przemianie uległo całe moje życie. Praktyka wstawiennicza podniosła mnie i sprawia, że mocno trwam w postawie wyprostowanej. Takie jest cel wstawiennictwa, tego dzieła wewnętrznej transformacji, które przemieniając nasze życie za sprawą spotkania Jezusa, pobudza nas do bardziej radykalnego naśladowania Go i współpracy z Nim w ratowaniu zagubionych, tak by doświadczyli wyzwolenia, podobnie jak my sami zostaliśmy wyzwoleni za sprawą modlitwy wstawienniczej” - zaznacza autorka, dodając, że dzięki praktyce wstawienniczej spotkała też Ducha Świętego.

 

Otworzyć się na prowadzenie Ducha Świętego

Osoba odnowiona i rozpalona przez Ducha, jak podkreśla A. Lemaître, widzi, jak jej życie stopniowo się zmienia. „Umacnia się jej życie wewnętrzne, rośnie w niej głód Słowa Bożego, Bóg udziela jej natchnień i słów, a także zrozumienia rzeczy, których dotąd nie pojmowała. Jej życie zyskuje solidne zakorzenienie w Jezusie. Ten, kto został odnowiony przez Ducha, krok po kroku osiąga coraz większą dojrzałość i pragnie przekazywać innym ten rodzaj wstawiennictwa, ponieważ nie może nie dzielić się tym, co otrzymał” - podkreśla, uzupełniając, że praktyka wstawiennicza objawiła jej serce Boga otwarte dla każdego człowieka. I podsumowuje: „Bez Jezusa i Ducha Świętego będzie nam trudno rzeczywiście wstawiać się za innymi. Praktyka wstawiennicza jest drogą wymagającą wewnętrznej siły, nieustannej aktywności i wiary ugruntowanej w Jezusie, którą może nam dać tylko Duch Święty. Ta przygoda warta jest wszelkich wysiłków, ponieważ dzięki niej ludzie odzyskują wolność, a ich życie ulega przemianie”.

HAH

Anne Lemaître, Prorocze wstawiennictwo. Jak modlić się o Boże prowadzenie, wydawnictwo Esprit, Kraków 2019.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 30 czerwca, o 16.00, na spływ kajakowy pod prąd rzeką Zielawą na trasie Studzianka - Łomazy - Studzianka.
więcej »
Dni Włodawy
29 i 30 czerwca włodawianie będą świętować 485-lecie nadania praw miejskich. Wydarzenie historyczne zostanie przypomniane w trakcie Dni Włodawy.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
Biblia w weekend
Czytanie Biblii nie jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. To życiowa konieczność każdego, kto wierzy Bogu.
więcej »
Z pamiętnika powstańca
I to pamiętnik nie byle kogo, bo jednego z liderów powstania wielkopolskiego - Wojciecha Jedliny-Jacobsona.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR