14 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Liwii, Bernarda, Kaliksta

Pogoda: Siedlce

Numer 41
10-16 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in.: 500+ dla emerytów i rencistów KRUS! W jaki sposób ubiegać się o świadczenie?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Droga wymagająca nieustannej wiary

Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!

„Osoba odnowiona i rozpalona przez Ducha widzi, jak jej życie stopniowo się zmienia. Umacnia się jej życie wewnętrzne, rośnie w niej głód słowa Bożego, Bóg udziela jej natchnień i słów, a także zrozumienia rzeczy, których dotąd nie pojmowała. Jej życie zyskuje solidne zakorzenienie w Jezusie. Ten, kto został odnowiony przez Ducha, krok po kroku osiąga coraz większą dojrzałość i pragnie przekazywać innym ten rodzaj wstawiennictwa, ponieważ nie może się nie dzielić tym, co otrzymał” - czytamy we wstępie do książki „Prorocze wstawiennictwo. Jak modlić się o Boże prowadzenie”.

Autorka, Anne Lemaître, ukończyła studia biblijne w Instytucie Katolickim w Paryżu, od 2006 r. jest zaangażowana w posługę proroczego wstawiennictwa. W swojej najnowszej książce szuka odpowiedzi na pytania: Na czym właściwie polega wstawiennictwo? Jak się modlić? Jak rozeznawać wizje, obrazy i natchnienia przychodzące do głowy podczas modlitwy? I w czym wstawiennik przypomina obserwatora i strażnika, a w czym… surykatkę? A. Lemaître wychodzi od słowa Bożego, od tradycji duchowej Kościoła i własnej zażyłości z Jezusem, by ukazać, w jaki sposób stawiać kroki na tej drodze modlitwy w duchu i prawdzie, którą nazywa „proroczym wstawiennictwem”.

 

Wstawiać się za bliskich i przyjaciół

Książka, jak pisze autorka, przeznaczona jest dla wszystkich osób pragnących poznać praktykę wstawienniczą lub w niej wzrastać - indywidualnie albo w grupie. „W odniesieniu do praktyki indywidualnej poznacie podstawy, dzięki którym nauczycie się modlić za własne życie i wszystko, co się na nie składa. Odkryjecie też, w jaki sposób chronić to, co do was należy, jak i się otworzyć na prowadzenie Ducha Świętego. Dowiecie się także, jak wstawiać się za waszych bliskich i przyjaciół. W odniesieniu zaś do grupy - Kościoła, parafii, wspólnoty czy grupki modlitewnej - przewodnik ten pozwoli wam pogłębić zrozumienie praktyki wstawienniczej i pomoże w podejmowaniu działań oraz modlitwy w zespole, tak aby we współpracy z Duchem Świętym wasze wstawiennictwo miało właściwy przebieg” - podkreśla A. Lemaître. Przyznaje, że odkrycie modlitwy wstawienniczej było prawdziwym objawieniem w jej chrześcijańskim życiu i stało się początkiem odnowienia wiary. „Pozwoliło mi spotkać Jezusa, który także dziś żyje i umiera. Dzięki temu przemianie uległo całe moje życie. Praktyka wstawiennicza podniosła mnie i sprawia, że mocno trwam w postawie wyprostowanej. Takie jest cel wstawiennictwa, tego dzieła wewnętrznej transformacji, które przemieniając nasze życie za sprawą spotkania Jezusa, pobudza nas do bardziej radykalnego naśladowania Go i współpracy z Nim w ratowaniu zagubionych, tak by doświadczyli wyzwolenia, podobnie jak my sami zostaliśmy wyzwoleni za sprawą modlitwy wstawienniczej” - zaznacza autorka, dodając, że dzięki praktyce wstawienniczej spotkała też Ducha Świętego.

 

Otworzyć się na prowadzenie Ducha Świętego

Osoba odnowiona i rozpalona przez Ducha, jak podkreśla A. Lemaître, widzi, jak jej życie stopniowo się zmienia. „Umacnia się jej życie wewnętrzne, rośnie w niej głód Słowa Bożego, Bóg udziela jej natchnień i słów, a także zrozumienia rzeczy, których dotąd nie pojmowała. Jej życie zyskuje solidne zakorzenienie w Jezusie. Ten, kto został odnowiony przez Ducha, krok po kroku osiąga coraz większą dojrzałość i pragnie przekazywać innym ten rodzaj wstawiennictwa, ponieważ nie może nie dzielić się tym, co otrzymał” - podkreśla, uzupełniając, że praktyka wstawiennicza objawiła jej serce Boga otwarte dla każdego człowieka. I podsumowuje: „Bez Jezusa i Ducha Świętego będzie nam trudno rzeczywiście wstawiać się za innymi. Praktyka wstawiennicza jest drogą wymagającą wewnętrznej siły, nieustannej aktywności i wiary ugruntowanej w Jezusie, którą może nam dać tylko Duch Święty. Ta przygoda warta jest wszelkich wysiłków, ponieważ dzięki niej ludzie odzyskują wolność, a ich życie ulega przemianie”.

HAH

Anne Lemaître, Prorocze wstawiennictwo. Jak modlić się o Boże prowadzenie, wydawnictwo Esprit, Kraków 2019.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Spotkanie z lokalną historią
16 października w Izbie Pamięci „Orlika” w Rykach odbędzie się wykład z cyklu „Spotkanie z lokalną historią”.
więcej »
A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
 

POLECAMY


Prawdziwie wierzą
Losy unitów z Pratulina trafiły na wielki ekran. Premiera filmu „Modlitwa o Polskę z ziemi podlaskiej”, która miała miejsce 21 września w Białej Podlaskiej to okazja do pokazania historii Męczenników Podlaskich oraz ich potomków całej Polsce, a także światu.
więcej »
Broń nas w walce!
Kim dla nas - współczesnych - jest Michał Archanioł? Czy odczuwamy jego obecność w naszym życiu? Jak obronić się przed osobowym złem? Czy jego misja wciąż trwa?
więcej »
Archaniołowie
Marcello Stanzione, jeden z największych ekspertów w dziedzinie angelologii, autor książki „Archaniołowie”, przedstawia katolickie nauczanie o wodzach zastępów niebieskich.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR