12 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu naszego tygodnika - jak zginał ks. Franciszek Blachnicki?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Kult Najświętszego Serca Jezusa

Każdego roku polskie świątynie rozbrzmiewają śpiewem Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Co jednak znaczą wezwania tej modlitwy? Jaka jest ich historia? Jakie źródła? Jak się modlić, by ich treść przenikała do głębi naszych serc i przemieniała je na wzór Serca Jezusowego?

W Polsce nabożeństwa czerwcowe były znane już od 1857 r. Najpierw praktykowały je siostry wizytki w klasztorach w Warszawie, Krakowie i Lublinie, potem przyjęły się w całej diecezji lubelskiej, a wkrótce w całym kraju. Dekretem papieża Piusa IX w 1873 r. nabożeństwa czerwcowe zostały zatwierdzone dla Kościoła powszechnego.

Kardynał Karol Wojtyła nazywał Polskę „drugą (po Francji) ojczyzną Serca Jezusowego”. Wielu biskupów polskich uroczystym aktem intronizacji poświęcało swoje diecezje Bożemu Sercu. Cały naród trzykrotnie został poświęcony Sercu Jezusowemu: w 1920 r. na Jasnej Górze, rok później w Krakowie, w związku z konsekracją bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa, i w 1951 r. we wszystkich kościołach kraju równocześnie.

Autorka rozważań, Iwona Józefiak OCV, która na co dzień pracuje jako katechetka i przewodniczka w sanktuarium Mastki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu, zaznacza we wstępie: „Poprzez rozważanie Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa wchodzimy w czcigodną i uświęcającą orbitę Jego miłości, a poznanie całego kontekstu, w jakim zrodziło się to nabożeństwo, ubogaci naszą wiedzę i pozwoli czerpać wodę żywą z kolejnego źródła chrześcijańskiej modlitwy”.

Książeczka jest doskonałym przewodnikiem dla wszystkich, którzy pragną zanurzyć się w otchłani Bożej miłości. Zachęcam do lektury!

MK

 

Iwona Józefiak OCV, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wydawnictwo M, Kraków 2020.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR