24 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

Pogoda: Siedlce

Numer 47
19-25 listopada 2020r.

menu

NEWS

W numerze m.in. konkursy z atrakcyjnymi nagrodami książkowymi. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Sztuka w sieci

„Splendor Podlasia - tkaniny kościelne i złotnictwo” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, której wyjątkowo nie można obejrzeć w siedzibie placówki, ale na stronie internetowej.

Muzeum przygotowywało się do tej ekspozycji od kilku miesięcy. W tym czasie trwały prace rewitalizacyjne dotyczące tkanin kościelnych oraz zabytków sztuki złotniczej znajdującyh się w zbiorach muzeum. W pracach badawczych pomagali przebywający gościnnie w Siedlcach pracownicy Instytutu Akademii Nauk w Warszawie. Placówka otrzymała na realizację projektu grant z ministerstwa kultury.

 

Cenne eksponaty

Tkaniny kościelne zgromadzone w muzeum i prezentowane na wystawie zostały wykonane pomiędzy końcem XV a początkiem XX w. i pozwalają na zapoznanie się z dokonaniami warsztatów tkackich z Europy oraz Bliskiego Wschodu. Wśród eksponatów są szaty liturgiczne: dalmatyki, ornaty, kapy, stuły i manipularze z różnych kościołów diecezji. Najstarszym eksponatem jest ornat powstały ok. 1480 r., który pochodzi z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Sadownem (obecnie diecezja drohiczyńska).

Z kolei zaprezentowane na wystawie złotnictwo wykonane zostało pomiędzy końcem XVI w. a pierwszą połową XX w. Pochodzi zarówno ze znanych europejskich warsztatów augsburskich czy lyońskich, jak i rodzimych. Wśród przedmiotów można zobaczyć: monstrancje, kielichy mszalne, cyboria, pacyfikały, relikwiarze, lichtarze czy oprawy ksiąg liturgicznych. Zaprezentowane przedmioty usystematyzowano chronologicznie. Najstarszym obiektem jest zegar datowany na lata 1580-1630 wykonany w Augsburgu, który został ofiarowany muzeum przez jednego z proboszczów diecezji.

Dzięki znajdującej się na stronie wyszukiwarce można dotrzeć do informacji o wybranym przedmiocie lub jego aspekcie. Fotografie z możliwością powiększenia umożliwiają przypatrzenie się detalom, zaś opis zawiera elementy techniczne oraz historię obiektu.

 

Kultura i dziedzictwo Podlasia

- Organizując wystawy poświęcone złotnictwu i tkaninom kościelnym, chcemy rozpowszechnić wśród odbiorców znaczący fragment podlaskiej kultury i dziedzictwa. Przedsięwzięcie pozwala zapoznać się z unikatowymi przedmiotami stanowiącymi kolekcję muzealną oraz wyposażeniem parafii z diecezji siedleckiej, które zostały ukazane w kontekście wielowiekowej tradycji polskiego rzemiosła artystycznego i jego związków z Europą - zaznacza ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Podkreśla, że wystawa adresowana jest zarówno do osób, które są profesjonalnymi znawcami tematu, jak też do miłośników rzemiosła i współczesnych trendów designerskich. - Chcielibyśmy, by wystawy były pomocą dla wszystkich, którzy chcą zaspokoić ciekawość, poszerzyć horyzonty oraz wiedzę na temat dawnych tkanin i wyrobów złotniczych, świadczących o wspaniałym bogactwie dokonań naszych przodków. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować stacjonarną, obszerną wystawę artefaktów zachowanych szczęśliwie do naszych czasów - podsumowuje dyrektor muzeum.

Wirtualny wernisaż wystawy „Splendor Podlasia” odbył się 3 listopada. Ekspozycję można oglądać na stronie www.splendorpodlasia.pl. 

HAH

(fot. Piotr Jamski)Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili Niepodległą


Msze św., złożenie kwiatów przy pomnikach i honorowe warty to stałe elementy uroczystych obchodów Święta Niepodległości. I choć tegoroczne uroczystości - z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa - miały dużo skromniejszą oprawę niż w minionych latach, przedstawiciele władz i mieszkańców godnie uczcili pamięć o rodakach, którzy z poświęceniem walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

FOTOGALERIA

Odszedł do domu Ojca


11 listopada w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Henryka Hołoweńki. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Zmarłego kapłana, pierwszego proboszcza parafii, w której sprawowana była Msza św. pogrzebowa, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, żegnali duchowni i wierni.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Organowe Siedlce
W niedzielę 22 listopada, o 19.00, odbędzie się ostatni koncert - uwaga: tylko online! - w ramach festiwalu Organowe Siedlce.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Sztuka w sieci
„Splendor Podlasia - tkaniny kościelne i złotnictwo” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, której wyjątkowo nie można obejrzeć w siedzibie placówki, ale na stronie internetowej.
więcej »
O Bogu bliskim
Chrześcijaństwo - o czym przypomina autor książki - to nie tylko unikanie grzechu. „Jest jeszcze jeden krok, czyli pytanie o to, co zrobiliśmy z łaską, ile nieba wprowadziliśmy w swoje życie” - prowokuje do refleksji.
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Lektura na dziś
Ze względu na fałszywe oskarżenia ks. Dolindo Ruotolo w 1921 r. został postawiony przed Świętym Oficjum.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
 

SONDA

 

Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana oznacza dla mnie...

ufność w Jego miłosierną opiekę

ratunek dla naszej ojczyzny

wiarę w pojednanie między ludźmi

jedyne antidotum na bolączki tego świata

świadectwo wiary każdego chrześcijaninaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR