16 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Julia, Erwina, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Sztuka w sieci

„Splendor Podlasia - tkaniny kościelne i złotnictwo” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, której wyjątkowo nie można obejrzeć w siedzibie placówki, ale na stronie internetowej.

Muzeum przygotowywało się do tej ekspozycji od kilku miesięcy. W tym czasie trwały prace rewitalizacyjne dotyczące tkanin kościelnych oraz zabytków sztuki złotniczej znajdującyh się w zbiorach muzeum. W pracach badawczych pomagali przebywający gościnnie w Siedlcach pracownicy Instytutu Akademii Nauk w Warszawie. Placówka otrzymała na realizację projektu grant z ministerstwa kultury.

 

Cenne eksponaty

Tkaniny kościelne zgromadzone w muzeum i prezentowane na wystawie zostały wykonane pomiędzy końcem XV a początkiem XX w. i pozwalają na zapoznanie się z dokonaniami warsztatów tkackich z Europy oraz Bliskiego Wschodu. Wśród eksponatów są szaty liturgiczne: dalmatyki, ornaty, kapy, stuły i manipularze z różnych kościołów diecezji. Najstarszym eksponatem jest ornat powstały ok. 1480 r., który pochodzi z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Sadownem (obecnie diecezja drohiczyńska).

Z kolei zaprezentowane na wystawie złotnictwo wykonane zostało pomiędzy końcem XVI w. a pierwszą połową XX w. Pochodzi zarówno ze znanych europejskich warsztatów augsburskich czy lyońskich, jak i rodzimych. Wśród przedmiotów można zobaczyć: monstrancje, kielichy mszalne, cyboria, pacyfikały, relikwiarze, lichtarze czy oprawy ksiąg liturgicznych. Zaprezentowane przedmioty usystematyzowano chronologicznie. Najstarszym obiektem jest zegar datowany na lata 1580-1630 wykonany w Augsburgu, który został ofiarowany muzeum przez jednego z proboszczów diecezji.

Dzięki znajdującej się na stronie wyszukiwarce można dotrzeć do informacji o wybranym przedmiocie lub jego aspekcie. Fotografie z możliwością powiększenia umożliwiają przypatrzenie się detalom, zaś opis zawiera elementy techniczne oraz historię obiektu.

 

Kultura i dziedzictwo Podlasia

- Organizując wystawy poświęcone złotnictwu i tkaninom kościelnym, chcemy rozpowszechnić wśród odbiorców znaczący fragment podlaskiej kultury i dziedzictwa. Przedsięwzięcie pozwala zapoznać się z unikatowymi przedmiotami stanowiącymi kolekcję muzealną oraz wyposażeniem parafii z diecezji siedleckiej, które zostały ukazane w kontekście wielowiekowej tradycji polskiego rzemiosła artystycznego i jego związków z Europą - zaznacza ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Podkreśla, że wystawa adresowana jest zarówno do osób, które są profesjonalnymi znawcami tematu, jak też do miłośników rzemiosła i współczesnych trendów designerskich. - Chcielibyśmy, by wystawy były pomocą dla wszystkich, którzy chcą zaspokoić ciekawość, poszerzyć horyzonty oraz wiedzę na temat dawnych tkanin i wyrobów złotniczych, świadczących o wspaniałym bogactwie dokonań naszych przodków. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować stacjonarną, obszerną wystawę artefaktów zachowanych szczęśliwie do naszych czasów - podsumowuje dyrektor muzeum.

Wirtualny wernisaż wystawy „Splendor Podlasia” odbył się 3 listopada. Ekspozycję można oglądać na stronie www.splendorpodlasia.pl. 

HAH

(fot. Piotr Jamski)Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
IV Ojcowski Poligon Duchowy
17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” odbędzie się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Do udziału w spotkaniu zapraszają Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR