24 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Festiwalowe aspiracje

31 maja 2017 r.

Jeśli nie teraz, to kiedy?


fot. ARCHIWUM

Zapraszamy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej do Siedlec. Mamy świetne warunki do zorganizowania takiej imprezy - przekonywał prezydent Wojciech Kudelski, czym zaskarbił sobie zarówno grono entuzjastów, jak i sceptyków. Czy takie przedsięwzięcie mogłoby się udać?

Prezydent zgłosił kandydaturę Siedlec w środę, 24 maja. - Miasto jest w stanie zorganizować taką imprezę. Dzisiaj podpisałem pismo skierowane do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. Nie w Opolu, ale u nas mógłby niedługo odbyć się KFPP - oznajmił prezydent na krótkim briefingu prasowym. - Polska piosenka to bardzo ważny element naszej kultury, szczególnie dla naszego, rozśpiewanego regionu, gdzie każdy lepiej lub gorzej, ale potrafi śpiewać - podkreślił W. Kudelski.

- Kiedy usłyszałem, że prezydent Opola pozbywa się takiego pięknego festiwalu, skwapliwie podjęliśmy decyzję o tym, że zapraszamy KFPP do Siedlec. Mamy świetne warunki do zorganizowania takiej imprezy - podkreślił prezydent. Mówiąc o miejscu, w którym miałby się odbyć, wskazał nowy stadion miejski z krytą trybuną. - Na płycie boiska możemy ustawić estradę z całym zapleczem. Obok jest piękny, nowy hotel z wystarczającą liczbą miejsc - zwrócił uwagę W. Kudelski.

Siedlce, składając ofertę, ofiarowały swoją infrastrukturę i zaangażowanie. - Prezydent Opola zamknął amfiteatr przed organizatorami imprezy, a my udostępniamy wszystkie obiekty. Zapraszamy do Siedlec - podsumował prezydent.

 

Nie trzeba mieć kompleksów

- Jestem jak najbardziej „za” - ocenia inicjatywę Mariusz Orzełowski, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury, siedlecki radny miejski, założyciel i wieloletni dyrygent Chóru Miasta Siedlce, a także organizator wielu imprez kulturalnych. - Pogratulowałem panu prezydentowi pomysłu. Tak trzeba działać. Oczywiście, że Siedlce nie mają takiego amfiteatru jak Opole czy Kielce, ale czemu nie mamy wykorzystać szansy, aby w mieście było wiele ciekawych wydarzeń. Nie trzeba mieć kompleksów. Należy wykorzystywać każdą okazję do tego, żeby promować miasto - uważa M. Orzełowski, podkreślając, że prezydent W. Kudelski już wielokrotnie wykazał się kreatywnością. - Kiedy dowiedziałem się, że prezes Kurski planuje przeniesienie festiwalu w inne miejsce, pomyślałem, że skoro mieliśmy festiwal polskiej piosenki w Opolu pod Siedlcami, to czemu nie zaproponować właśnie tej lokalizacji szefowi TVP. Prezydent poszedł dalej i zasugerował Siedlce - zwraca uwagę wiceprzewodniczący siedleckiej rady miejskiej. - Mamy piękny stadion z zadaszoną trybuną, prężnie działające ośrodki i instytucje kultury, przedstawicieli z naszego terenu w parlamencie, rządzie, administracji rządowej i wojewódzkiej, instytucjach państwowych... Dlaczego nie wykorzystać tego potencjału do promowania Siedlec? - pyta retorycznie M. Orzełowski.

Nie ma też wątpliwości, że miasto organizacyjnie poradziłoby sobie z tak dużą imprezą, bo właściwie niewiele miałoby do powiedzenia. - Kiedy wchodzi się w koprodukcję, organizator, czyli telewizja, odpowiada za całe zaplecze imprezy. Można powiedzieć, że buduje się drugie miasto. Podobną sytuację mieliśmy dziesięć lat temu przy organizacji w Siedlcach koncertu Piotra Rubika w kościele św. Józefa. Wówczas TVP Warszawa przyjechała z wozami transmisyjnymi, garderobami, zbudowała na własny koszt scenografię, ustawiła kamery, rejestratory... Za organizacją takiej imprezy idzie cała armia ludzi, którzy korzystają z hoteli, robią zakupy... Siedlce mogłyby tylko na tym skorzystać - podkreśla radny.

 

Niech inni podpatrują nas, nie odwrotnie

Bardziej sceptycznie do odważnego pomysłu na promowanie Siedlec podchodzi Krzysztof Chromiński, były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chodowie. - Opolski festiwal to ponad pół wieku tradycji i pracy wielu osób włożonej w jego dotychczasową organizację. Przejęcie tego dorobku na pewno nie przysporzyłoby nam przyjaciół wśród mieszkańców Śląska i Opola. Co więcej, takie „podkradanie” kłóci się z etyką wielu artystów i mogłoby się odbić negatywnie na prestiżu imprezy - zauważa inicjator i dyrektor programowy Festiwalu Polskiej Piosenki w Starym Opolu k. Siedlec. Przyznaje, że w tym przypadku promocja miasta byłaby darmowa, bo koszty związane z festiwalem pokryłby budżet Telewizji Polskiej. - Trzeba jednak pamiętać, że sercem każdego festiwalu nie są koncerty gwiazd, tylko konkurs i do tej rangi wydarzenia potrzeba adekwatnego obiektu, którego u nas, niestety, brak - stwierdza K. Chromiński. Jednocześnie przypomina, że „wizja Opola pod Siedlcami nie jest niczym nowym”. - Zrealizowałem ją przed trzema i dwoma laty. Festiwal miał swoją oryginalną formułę, sponsorów, wypowiadały się o nim ciepło media ogólnopolskie i kosztował, jak na takie przedsięwzięcie, niewiele, ale władzom gminy nie podobał się rozmach oraz to, że na imprezę zorganizowaną przy współudziale samorządowych złotówek przyjeżdżają również „obcy” wykonawcy, czyli spoza gminy - podkreśla K. Chromiński. Zgadza się jednak z tym, że cykliczne wydarzenia kulturalne to z pewnością jeden z lepszych sposobów na promocję miasta i regionu. - Ale powinny być wpisane w lokalną strategię i oparte na oryginalnej koncepcji. Niech inni podpatrują nas, nie odwrotnie. A jeśli w magistracie brakuje pomysłów, to uprzejmie służę pomocą - stwierdza były dyrektor GOK.

 

Telewizja zapłaci

Pomysł przeniesienia „Opola” do grodu nad Muchawką wzbudził zainteresowanie wśród siedlczan, którzy dali upust swoim emocjom w mediach społecznościowych. W sieci pojawiły się zarówno wpisy chwalące inicjatywę włodarza Siedlce, jak i te sugerujące, delikatnie mówiąc, że prezydenta poniosła fantazja. Nie zabrakło także politycznych aluzji, że wchodzenie w konflikt toczący się między artystami i TVP mogłoby odbić się negatywnie na postrzeganiu Siedlec na arenie krajowej. Odpór wszystkim krytykantom postanowił dać Paweł Wyrzykowski, lider partii KORWiN okręgu siedlecko-ostrołęckiego i organizator happeningów o tematyce społecznej i ekonomicznej, który wystosował list do lokalnych władz samorządowych. „Ludzie odpowiedzialni nie powinni bać się reakcji innych ani kierować się nimi, tylko działać w oparciu o kalkulację ekonomiczną. Powinni stwarzać i wykorzystywać nadarzające się okazje dające możliwości poprawy jakości życia mieszkańców, którym służą, oraz zasobności ich portfeli. Znany z Opola festiwal jest przedsięwzięciem w sposób oczywisty dochodowym, które szeroko i długofalowo będzie pozytywnie oddziaływać na kondycję finansową i atrakcyjność naszego subregionu” - zwraca uwagę. P. Wyrzykowski również powołuje się na bliskość Siedlec i Opola, oczywiście tego w gminie, co mogłoby być świetnym chwytem marketingowym, a niezbędne inwestycje sfinansowałby organizator, czyli TVP. „My wychodzimy z atrakcyjną ofertą (…), w zamian możemy więc oczekiwać istotnej pomocy, może nawet wyręczenia, w stworzeniu bazy infrastrukturalnej, na którą w innym przypadku nie moglibyśmy liczyć wcale. Wyznaczenie festiwalu w miejscu o nazwie innej niż Opole wywoła horrendalne koszta i chaos - nie tylko w tym roku, ale również w latach kolejnych” - czytamy w piśmie.

 

Może za rok?

Podczas mojej rozmowy z M. Orzełowskim w internecie pojawia się informacja o nowej lokalizacji KFPP - wybór padł na Kielce. - Mają piękny amfiteatr, więc nie trzeba budować zaplecza. Niemniej jednak prezydent Kudelski skorzystał z bardzo dobrej okazji, by zaznaczyć, że Siedlce są silnym punktem kulturalnym na mapie Polski - ocenia M. Orzełowski. Może uda się za rok?

Kinga Ochnio

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Pwt 26, 16-19; Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR