20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

STĘŻYCA

1 sierpnia 2017 r.

Przy ognisku pokoleń


fot. Jarosław Wojdat

Zawody sportowe i głośna muzyka przyciągnęły tłumy amatorów dobrej zabawy. Powodów do świętowania było co najmniej kilka. Na murawie stadionu i deskach amfiteatru 29 i 30 lipca mieszkańcy obchodzili Dni Stężycy.

W tym roku impreza odbyła się już po raz 40. Jej organizatorami byli: Towarzystwo Przyjaciół Stężycy, Wyspa Wisła, Ludowy Klub Sportowy „Mazowsze Stężyca” oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Nagrody dla najlepszych

 

Przed dwa dni weekendu na terenie gminy wiele się działo. Na plan pierwszy wybiły się zwłaszcza aktywne formy spędzania wolnego czasu. Jednym słowem organizatorzy postawili na sport. Nie stało się tak bez przyczyny. Równo 70 lat temu z inicjatywy Stanisława Tadeusza Frąckiewicza w Stężycy powstał Ludowy Klub Sportowy. Jubileusz skłonił nie tylko do podsumowań, ale też wręczenia dyplomów i pucharów. Z tej okazji na gminnym stadionie zostały rozegrane zawody sportowe. W meczach piłki nożnej, siatkowej i plażowej udział wzięli zarówno młodzież, jak i seniorzy. Ciekawą rywalizacją był sparing kawalerowie kontra żonaci o puchar prezesa LKS. Smak zawodów mogli poczuć również wędkarze. Na Łasze Wiślanej przez dwa dni odbywały się otwarte mistrzostwa spinningowe.

Pomysłodawcy zawodów zadbali też o przyszłe pokolenia sportowców. W trosce o rozwój kultury fizycznej rozprowadzali cegiełki o wartości 10 zł każda.

 

Cztery dekady tradycji

 

Kolejną okazją do świętowania była 40 rocznica powołania Towarzystwa Przyjaciół Stężycy. Z tej racji w intencji lokalnych społeczników w miejscowym kościele została odprawiona jubileuszowa Msza św. Stowarzyszenie zachęcało też mieszkańców i gości do zwiedzania Muzeum Ziemi Stężyckiej. Ci, którzy zdecydowali się do niego wstąpić, mogli zobaczyć m.in. dokumenty sprzed kilku wieków, dawne naczynia i sprzęty gospodarstwa domowego.

Z przygotowanych atrakcji korzystały całe rodziny. Szczególnym powodzeniem cieszył się jednak amfiteatr i tereny wokół niego. Emocjonującym momentem jednoczącym wszystkich mieszkańców było rozpalenie ogniska pokoleń. - To tradycja sięgająca 40 lat. Kiedyś takich ognisk było wiele. Gromadziły się przy nich całe rodziny. Teraz płonie tylko jeden duży stos, który rozpalają władze gminy i przedstawiciele stowarzyszeń - mówi Grażyna Kurek, dyrektor GOK.

 

Muzyczne przeboje

 

Tegoroczne Dni Stężycy, podobnie jak w latach ubiegłych, nie mogły obyć się bez wydarzeń muzycznych. Szerokie rzesze fanów muzyki disco przyciągnął występ głównej gwiazdy imprezy - zespołu Piękni i Młodzi. Klimat lat 60 przypomniała z kolei grupa The Postman (czyli polscy Beatlesi). A o gusta nieco starszych zadbali wykonawcy muzyki ludowej. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę festyn kończyła zabawa taneczna na terenie gminnego stadionu.

Przez cały czas trwania imprezy odwiedzający mogli korzystać ze stoisk wokół sceny. Miłośników sztuki kusiła wystawa prac malarskich. Swoje dzieła wystawili podopieczni GOK: Joanna Milczewska i Janina Wojdat. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko, a pozostali zainteresowani mogli nabyć publikacje na temat regionu.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR