17 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

STĘŻYCA

1 sierpnia 2017 r.

Przy ognisku pokoleń


fot. Jarosław Wojdat

Zawody sportowe i głośna muzyka przyciągnęły tłumy amatorów dobrej zabawy. Powodów do świętowania było co najmniej kilka. Na murawie stadionu i deskach amfiteatru 29 i 30 lipca mieszkańcy obchodzili Dni Stężycy.

W tym roku impreza odbyła się już po raz 40. Jej organizatorami byli: Towarzystwo Przyjaciół Stężycy, Wyspa Wisła, Ludowy Klub Sportowy „Mazowsze Stężyca” oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Nagrody dla najlepszych

 

Przed dwa dni weekendu na terenie gminy wiele się działo. Na plan pierwszy wybiły się zwłaszcza aktywne formy spędzania wolnego czasu. Jednym słowem organizatorzy postawili na sport. Nie stało się tak bez przyczyny. Równo 70 lat temu z inicjatywy Stanisława Tadeusza Frąckiewicza w Stężycy powstał Ludowy Klub Sportowy. Jubileusz skłonił nie tylko do podsumowań, ale też wręczenia dyplomów i pucharów. Z tej okazji na gminnym stadionie zostały rozegrane zawody sportowe. W meczach piłki nożnej, siatkowej i plażowej udział wzięli zarówno młodzież, jak i seniorzy. Ciekawą rywalizacją był sparing kawalerowie kontra żonaci o puchar prezesa LKS. Smak zawodów mogli poczuć również wędkarze. Na Łasze Wiślanej przez dwa dni odbywały się otwarte mistrzostwa spinningowe.

Pomysłodawcy zawodów zadbali też o przyszłe pokolenia sportowców. W trosce o rozwój kultury fizycznej rozprowadzali cegiełki o wartości 10 zł każda.

 

Cztery dekady tradycji

 

Kolejną okazją do świętowania była 40 rocznica powołania Towarzystwa Przyjaciół Stężycy. Z tej racji w intencji lokalnych społeczników w miejscowym kościele została odprawiona jubileuszowa Msza św. Stowarzyszenie zachęcało też mieszkańców i gości do zwiedzania Muzeum Ziemi Stężyckiej. Ci, którzy zdecydowali się do niego wstąpić, mogli zobaczyć m.in. dokumenty sprzed kilku wieków, dawne naczynia i sprzęty gospodarstwa domowego.

Z przygotowanych atrakcji korzystały całe rodziny. Szczególnym powodzeniem cieszył się jednak amfiteatr i tereny wokół niego. Emocjonującym momentem jednoczącym wszystkich mieszkańców było rozpalenie ogniska pokoleń. - To tradycja sięgająca 40 lat. Kiedyś takich ognisk było wiele. Gromadziły się przy nich całe rodziny. Teraz płonie tylko jeden duży stos, który rozpalają władze gminy i przedstawiciele stowarzyszeń - mówi Grażyna Kurek, dyrektor GOK.

 

Muzyczne przeboje

 

Tegoroczne Dni Stężycy, podobnie jak w latach ubiegłych, nie mogły obyć się bez wydarzeń muzycznych. Szerokie rzesze fanów muzyki disco przyciągnął występ głównej gwiazdy imprezy - zespołu Piękni i Młodzi. Klimat lat 60 przypomniała z kolei grupa The Postman (czyli polscy Beatlesi). A o gusta nieco starszych zadbali wykonawcy muzyki ludowej. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę festyn kończyła zabawa taneczna na terenie gminnego stadionu.

Przez cały czas trwania imprezy odwiedzający mogli korzystać ze stoisk wokół sceny. Miłośników sztuki kusiła wystawa prac malarskich. Swoje dzieła wystawili podopieczni GOK: Joanna Milczewska i Janina Wojdat. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko, a pozostali zainteresowani mogli nabyć publikacje na temat regionu.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR