23 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

STĘŻYCA

1 sierpnia 2017 r.

Przy ognisku pokoleń


fot. Jarosław Wojdat

Zawody sportowe i głośna muzyka przyciągnęły tłumy amatorów dobrej zabawy. Powodów do świętowania było co najmniej kilka. Na murawie stadionu i deskach amfiteatru 29 i 30 lipca mieszkańcy obchodzili Dni Stężycy.

W tym roku impreza odbyła się już po raz 40. Jej organizatorami byli: Towarzystwo Przyjaciół Stężycy, Wyspa Wisła, Ludowy Klub Sportowy „Mazowsze Stężyca” oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Nagrody dla najlepszych

 

Przed dwa dni weekendu na terenie gminy wiele się działo. Na plan pierwszy wybiły się zwłaszcza aktywne formy spędzania wolnego czasu. Jednym słowem organizatorzy postawili na sport. Nie stało się tak bez przyczyny. Równo 70 lat temu z inicjatywy Stanisława Tadeusza Frąckiewicza w Stężycy powstał Ludowy Klub Sportowy. Jubileusz skłonił nie tylko do podsumowań, ale też wręczenia dyplomów i pucharów. Z tej okazji na gminnym stadionie zostały rozegrane zawody sportowe. W meczach piłki nożnej, siatkowej i plażowej udział wzięli zarówno młodzież, jak i seniorzy. Ciekawą rywalizacją był sparing kawalerowie kontra żonaci o puchar prezesa LKS. Smak zawodów mogli poczuć również wędkarze. Na Łasze Wiślanej przez dwa dni odbywały się otwarte mistrzostwa spinningowe.

Pomysłodawcy zawodów zadbali też o przyszłe pokolenia sportowców. W trosce o rozwój kultury fizycznej rozprowadzali cegiełki o wartości 10 zł każda.

 

Cztery dekady tradycji

 

Kolejną okazją do świętowania była 40 rocznica powołania Towarzystwa Przyjaciół Stężycy. Z tej racji w intencji lokalnych społeczników w miejscowym kościele została odprawiona jubileuszowa Msza św. Stowarzyszenie zachęcało też mieszkańców i gości do zwiedzania Muzeum Ziemi Stężyckiej. Ci, którzy zdecydowali się do niego wstąpić, mogli zobaczyć m.in. dokumenty sprzed kilku wieków, dawne naczynia i sprzęty gospodarstwa domowego.

Z przygotowanych atrakcji korzystały całe rodziny. Szczególnym powodzeniem cieszył się jednak amfiteatr i tereny wokół niego. Emocjonującym momentem jednoczącym wszystkich mieszkańców było rozpalenie ogniska pokoleń. - To tradycja sięgająca 40 lat. Kiedyś takich ognisk było wiele. Gromadziły się przy nich całe rodziny. Teraz płonie tylko jeden duży stos, który rozpalają władze gminy i przedstawiciele stowarzyszeń - mówi Grażyna Kurek, dyrektor GOK.

 

Muzyczne przeboje

 

Tegoroczne Dni Stężycy, podobnie jak w latach ubiegłych, nie mogły obyć się bez wydarzeń muzycznych. Szerokie rzesze fanów muzyki disco przyciągnął występ głównej gwiazdy imprezy - zespołu Piękni i Młodzi. Klimat lat 60 przypomniała z kolei grupa The Postman (czyli polscy Beatlesi). A o gusta nieco starszych zadbali wykonawcy muzyki ludowej. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę festyn kończyła zabawa taneczna na terenie gminnego stadionu.

Przez cały czas trwania imprezy odwiedzający mogli korzystać ze stoisk wokół sceny. Miłośników sztuki kusiła wystawa prac malarskich. Swoje dzieła wystawili podopieczni GOK: Joanna Milczewska i Janina Wojdat. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko, a pozostali zainteresowani mogli nabyć publikacje na temat regionu.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Ez 18, 21-28; Ps 130 (129), 1b-2. 3-4. 5-7a. 7b-8
Ewangelia:
Mt 5, 20-26

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR