20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Miodowe święto

9 sierpnia 2017 r.

Podsumowanie zbiorów


fot. MG

Za nami kolejne już Święto Miodów Ziemi Łukowskiej. Impreza organizowana jest w Ławkach od ośmiu lat, a jej najważniejsze przesłanie to podsumowanie zbiorów miodu oraz trudu i wysiłków pszczelarzy.

Święto tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. odprawioną w intencji pszczelarzy w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Gręzówce. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem związanego z Ziemią Łukowską pszczelarza Kazimierza Lewickiego. Uroczystość uświetnili łukowscy parlamentarzyści w osobach posła Krzysztofa Głuchowskiego oraz senatora Stanisława Gogacza.

Obecny był również wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego prof. Zbigniew Kołtowski, a także prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach Jerzy Buńko.

 

Zasłużeni pszczelarze

Po nabożeństwie przeniesiono się do Ławek. Tam podczas imprezy plenerowej wręczono odznaki Polskiego Związku Pszczelarstwa. Brązową odznaką zasłużonego dla pszczelarstwa uhonorowano: Tadeusza Kulikowskiego, Bogdana Osiaka, Michała Świeczaka, Karola Walo i Krzysztofa Woroszyłę. Odznaki srebrne otrzymali Stanisław Kot i Tomasz Parafian, zaś złote Janusz Kozioł i Marian Madejewski.

 

Degustacja wyrobów

W trakcie imprezy plenerowej przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe. Oklaskiwano Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca działający przy Zespole Szkół w Gręzówce, Jagódki ze Żdżar, Kumpele z Gręzówki, Zalesianki z Zalesia i Kropelki Rosy z Łukowa. Oprócz akcentów folklorystycznych organizatorzy przygotowali konkursy o charakterze ekologicznym, a także kiermasz produktów i sprzętu pszczelarskiego.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, gdzie prezentowano różne odmiany miodów. Należy podkreślić, iż producenci pozwolili na degustację swoich wyrobów. Tradycją ostatnich lat stał się pokaz rzeźby ludowej przygotowany przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Nie inaczej było i w tym roku.

 

Powód do dumy

- Mamy dziś okazję do świętowania. To są dni radości pszczelarzy. Sprawdzamy, czy pasieka jest pełna. Niestety, zbiory były gorsze niż w ubiegłym roku. Spowodowane jest to przede wszystkim pogodą. Trzeba także pamiętać, że pszczoły chorują na warrozę. Nie bez znaczenia jest także chemizacja rolnictwa, opryski do zmierzchu, czyli w niewłaściwych porach - podkreślił Grzegorz Świerczewski, prezes łukowskiego Koła Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego. Dodał również, że miody z regionu łukowskiego należą do najlepszych w Polsce. Jest zatem powód do dumy.

Tegoroczne Święto Miodów Ziemi Łukowskiej zorganizowali: Koło Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego w Łukowie, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Patronat nad imprezą objęły władze samorządowe miasta, powiatu i gminy Łuków.

Kolejne Święto Miodów Ziemi Łukowskiej za rok.

Marcin Gomółka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kodeńskie uroczystości


Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się 15 sierpnia m.in. w kodeńskim sanktuarium. Rozpoczęły się one już dzień wcześniej powitaniem pieszych pielgrzymów oraz - tradycyjnie - Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Na 100-lecie dożynek


19 sierpnia w Krzesku-Królowej Niwie świętowano 100-lecie tradycji dożynkowej. Był wieniec dożynkowy, ludowe śpiewy i otwarcie Krzeskiego Domu Kultury. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
Piknik trzeźwościowy
1 września odbędzie IV Rodzinny Piknik Trzeźwościowy „Razem łatwiej”. Od 13.00 do 18.00 na terenie parafii pw. bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach na uczestników będzie czekało wiele atrakcji i moc wrażeń.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR