16 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Miodowe święto

9 sierpnia 2017 r.

Podsumowanie zbiorów


fot. MG

Za nami kolejne już Święto Miodów Ziemi Łukowskiej. Impreza organizowana jest w Ławkach od ośmiu lat, a jej najważniejsze przesłanie to podsumowanie zbiorów miodu oraz trudu i wysiłków pszczelarzy.

Święto tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. odprawioną w intencji pszczelarzy w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Gręzówce. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem związanego z Ziemią Łukowską pszczelarza Kazimierza Lewickiego. Uroczystość uświetnili łukowscy parlamentarzyści w osobach posła Krzysztofa Głuchowskiego oraz senatora Stanisława Gogacza.

Obecny był również wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego prof. Zbigniew Kołtowski, a także prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach Jerzy Buńko.

 

Zasłużeni pszczelarze

Po nabożeństwie przeniesiono się do Ławek. Tam podczas imprezy plenerowej wręczono odznaki Polskiego Związku Pszczelarstwa. Brązową odznaką zasłużonego dla pszczelarstwa uhonorowano: Tadeusza Kulikowskiego, Bogdana Osiaka, Michała Świeczaka, Karola Walo i Krzysztofa Woroszyłę. Odznaki srebrne otrzymali Stanisław Kot i Tomasz Parafian, zaś złote Janusz Kozioł i Marian Madejewski.

 

Degustacja wyrobów

W trakcie imprezy plenerowej przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe. Oklaskiwano Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca działający przy Zespole Szkół w Gręzówce, Jagódki ze Żdżar, Kumpele z Gręzówki, Zalesianki z Zalesia i Kropelki Rosy z Łukowa. Oprócz akcentów folklorystycznych organizatorzy przygotowali konkursy o charakterze ekologicznym, a także kiermasz produktów i sprzętu pszczelarskiego.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, gdzie prezentowano różne odmiany miodów. Należy podkreślić, iż producenci pozwolili na degustację swoich wyrobów. Tradycją ostatnich lat stał się pokaz rzeźby ludowej przygotowany przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Nie inaczej było i w tym roku.

 

Powód do dumy

- Mamy dziś okazję do świętowania. To są dni radości pszczelarzy. Sprawdzamy, czy pasieka jest pełna. Niestety, zbiory były gorsze niż w ubiegłym roku. Spowodowane jest to przede wszystkim pogodą. Trzeba także pamiętać, że pszczoły chorują na warrozę. Nie bez znaczenia jest także chemizacja rolnictwa, opryski do zmierzchu, czyli w niewłaściwych porach - podkreślił Grzegorz Świerczewski, prezes łukowskiego Koła Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego. Dodał również, że miody z regionu łukowskiego należą do najlepszych w Polsce. Jest zatem powód do dumy.

Tegoroczne Święto Miodów Ziemi Łukowskiej zorganizowali: Koło Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego w Łukowie, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Patronat nad imprezą objęły władze samorządowe miasta, powiatu i gminy Łuków.

Kolejne Święto Miodów Ziemi Łukowskiej za rok.

Marcin Gomółka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR