25 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Miodowe święto

9 sierpnia 2017 r.

Podsumowanie zbiorów


fot. MG

Za nami kolejne już Święto Miodów Ziemi Łukowskiej. Impreza organizowana jest w Ławkach od ośmiu lat, a jej najważniejsze przesłanie to podsumowanie zbiorów miodu oraz trudu i wysiłków pszczelarzy.

Święto tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. odprawioną w intencji pszczelarzy w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Gręzówce. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem związanego z Ziemią Łukowską pszczelarza Kazimierza Lewickiego. Uroczystość uświetnili łukowscy parlamentarzyści w osobach posła Krzysztofa Głuchowskiego oraz senatora Stanisława Gogacza.

Obecny był również wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego prof. Zbigniew Kołtowski, a także prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach Jerzy Buńko.

 

Zasłużeni pszczelarze

Po nabożeństwie przeniesiono się do Ławek. Tam podczas imprezy plenerowej wręczono odznaki Polskiego Związku Pszczelarstwa. Brązową odznaką zasłużonego dla pszczelarstwa uhonorowano: Tadeusza Kulikowskiego, Bogdana Osiaka, Michała Świeczaka, Karola Walo i Krzysztofa Woroszyłę. Odznaki srebrne otrzymali Stanisław Kot i Tomasz Parafian, zaś złote Janusz Kozioł i Marian Madejewski.

 

Degustacja wyrobów

W trakcie imprezy plenerowej przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe. Oklaskiwano Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca działający przy Zespole Szkół w Gręzówce, Jagódki ze Żdżar, Kumpele z Gręzówki, Zalesianki z Zalesia i Kropelki Rosy z Łukowa. Oprócz akcentów folklorystycznych organizatorzy przygotowali konkursy o charakterze ekologicznym, a także kiermasz produktów i sprzętu pszczelarskiego.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, gdzie prezentowano różne odmiany miodów. Należy podkreślić, iż producenci pozwolili na degustację swoich wyrobów. Tradycją ostatnich lat stał się pokaz rzeźby ludowej przygotowany przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Nie inaczej było i w tym roku.

 

Powód do dumy

- Mamy dziś okazję do świętowania. To są dni radości pszczelarzy. Sprawdzamy, czy pasieka jest pełna. Niestety, zbiory były gorsze niż w ubiegłym roku. Spowodowane jest to przede wszystkim pogodą. Trzeba także pamiętać, że pszczoły chorują na warrozę. Nie bez znaczenia jest także chemizacja rolnictwa, opryski do zmierzchu, czyli w niewłaściwych porach - podkreślił Grzegorz Świerczewski, prezes łukowskiego Koła Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego. Dodał również, że miody z regionu łukowskiego należą do najlepszych w Polsce. Jest zatem powód do dumy.

Tegoroczne Święto Miodów Ziemi Łukowskiej zorganizowali: Koło Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego w Łukowie, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Patronat nad imprezą objęły władze samorządowe miasta, powiatu i gminy Łuków.

Kolejne Święto Miodów Ziemi Łukowskiej za rok.

Marcin Gomółka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Rdz 22, 1-2. 9-13. 15-18; Ps 116B (115), 10 i 15. 16-17. 18-19 ;
Rz 8, 31b-34

Ewangelia:
Mk 9, 2-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR