18 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Z dziejów Podlasia (597)

30 sierpnia 2017 r.

Dwa światy. Zjazd w Chełmie i jego wytyczne

Według urzędowej gazety rosyjskiej „Warszawskij Dniewnik” prawosławna cerkiew miała świadczyć, że tuż obok niej panuje carska Rosja, że uważa ona daną miejscowość za swe dziedzictwo niezaprzeczone.

Cerkiew miała wychowywać swe owieczki w duchu narodowym, utwierdzać w nich zasady moralne i cywilizacyjne zgodnie z hasłem „Za wiarę, cara i Ojczyznę”, winna świadczyć, jak trwałymi są posiadłości państwa rosyjskiego, miała swym widokiem i otoczeniem ukazywać, że tu mieszkają tacy sami Rosjanie, jak gdzieś nad Wołgą. Szczególnie miało to dotyczyć przewidywanej do wydzielenia guberni chełmskiej.

Przekonał się o tym w 1909 r. podlaski pamiętnikarz spod Siedlec, działacz społeczny i światły rolnik Szczepan Ciekot. Tak te spostrzeżenia opisał w swych wspomnieniach. „Na jednym z zebrań Okręgowego Towarzystwa Rolniczego w Siedlcach rozpatrywana była sprawa zaproszenia delegata naszego Towarzystwa na wielki zjazd Włodawskiego Towarzystwa Rolniczego. Po krótkiej dyskusji mnie na ten zjazd wydelegowano (…). Siedzibą Włodawskiego Towarzystwa Rolniczego była Sosnowica, miejscowość historyczna z czasów Kościuszki. Tam bowiem Tadeusz Kościuszko swoje tragedie sercowe przeżywał. W oznaczonym dniu wyjechałem koleją do Parczewa, stamtąd furmanką do Sosnowicy. Przyjechałem dość wcześnie, a że to była niedziela, więc i odświętny ruch we wsi. W Sosnowicy był kościół katolicki i cerkiew prawosławna. Doskonale odróżniały się i rzucały w oczy te dwa światy, zachodni tj. łaciński, i wschodni - prawosławny. Bodaj pierwszy raz w życiu mogłem obok siebie te dwa światy widzieć, a ponieważ widziałem to pierwszy raz, więc mnie to uderzyło. Jak zwykle w niedzielę ludzie idą na nabożeństwo, katolicy przed swoim kościołem się zatrzymują, zaś prawosławni przed swoją cerkwią. Gdy tak sobie przeszedłem i popatrzyłem na obie grupy, miałem złudzenie, że to są dwie różne rasy ludzi, zupełnie do siebie niepodobne. Katolicy przed kościołem i w kościele, tak sobie, jak w całej Polsce ubrani, zachowanie się ich i cała postawa spokojna, ot tak, jak się wszędzie spotyka lud wiejski, czy to koło Siedlec, czy w okolicach Łomży, czy koło Radomia itp. Zaś obok prawosławni w łapciach, włosy na grzywę podcięte, koszula u chłopów wypuszczona na portki, tak jak się widziało koło Moskwy czy innych rosyjskich miejscowości. Kobiety również inaczej ubrane, w białych kitlach i innych na modę wschodu ubiorach, też w łapciach. Mowa u nich rosyjsko-„chachłacka”, tak przynajmniej o tym języku mówiono. Trudno sobie wyobrazić tak koło siebie mieszkające dwie narodowości od wieków, aby takie różnice były. Domy we wsi pokazywał mi jeden z gospodarzy. Jeżeli były okna duże, domy wysokie ogrodzone, to mówi - katolickie, zaś okienka małe, często o jednej szybce, a czasem i komina na dachu nie było, to były domy prawosławnych. Kiedy wyszła procesja z chorągwiami, a było ich moc, z pieśniami poszła przez wieś, przez pola i dopiero po jakimś czasie powróciła do cerkwi. Na ludziach ubrania przeważnie lniane, wyszywane bardzo jaskrawo na czerwono, przyszło mi wtedy na myśl i zadawałem sobie pytanie, czemu to tak się dzieje? Tyle wieków polska kultura na tych ziemiach istniała, a przecież się szczyciliśmy i szczycimy, że jest ona wyższa od wschodniej, a tu w centrum Polski, boć przecież trudno nazwać miejscowości koło Parczewa jakimiś kresami, takie są różnice nie tylko religijne, ale i w całym życiu ludności, i to ludności wiejskiej. Jednym słowem dwa światy”.

Zapomniał tylko dodać, że 40 lat ucisku unitów po powstaniu styczniowym zrobiło swoje. Być może dlatego, aby podkreślić polskość tzw. Chełmszczyzny i jej dorobek cywilizacyjny, 29 września 1909 r. z inicjatywy Towarzystwa Zjednoczonych Ziemianek odbyła się w Białej Podlaskiej wystawa rolnicza i budowlano-przemysłowa zorganizowana przez ziemiaństwo z terenów płd. Podlasia. Wśród wystawców dominowali ziemianie, ale wśród zwiedzających włościanie. Wystawa trwała kilka dni i można na niej było obejrzeć „za biletami” samodziały, wełniaki, kilimy, koronki, płótna, dorobek budowlany i rolny dużych gospodarstw i małych przedsiębiorstw. Tylko w ciągu jednej niedzieli obejrzało ją 6 tys. osób.

Było to więcej niż w Łukowie, gdzie w 1908 r. podobną wystawę zwiedziło tylko tysiąc osób i tam gubernator siedlecki ukarał organizatora grzywną. 6 tys. zwiedzających podlaskich włościan o czymś świadczyło i przeraziło czynniki rządowe. Dlatego w listopadzie 1909 r. została zorganizowana podróż członków komisji Dumy ds. wydzielenia guberni chełmskiej pod przewodnictwem Antonowa z Petersburga do Leśnej Podlaskiej. Wizyta miała cel propagandowy. Do udziału zostali zaproszeni przedstawiciele nacjonalistycznych czasopism rosyjskich, którzy nie zawahali się później napisać, że w klasztorze w Leśnej zbierają się dziesiątki tysięcy prawosławnych i modlą się o wyodrębnienie Chełmszczyzny, gdy w rzeczywistości cerkiew leśniańska świeciła pustkami. Dalszym owocem tej podróży była impreza w Chełmie.

Na przełomie 1909/1910 r. za namową członka komisji Dumy Grigorija Bobrińskiego zorganizowano w Chełmie zjazd rosyjskich działaczy „Kraju Nadwiślańskiego”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele urzędów gubernialnych Lublina, Siedlec i Warszawy. Przewodnictwo honorowe pełnił prawosławny biskup Eulogiusz. Postanowienia końcowe tego zjazdu dotyczyły stworzenia gęstszej sieci szkolnictwa rosyjskiego, wprowadzenia w kościołach katolickich języka rosyjskiego, osłabienia ekonomicznej pozycji ludności polskiej, szczególnie ziemian. Postulowano rozszerzenie działalności banków włościańskich, które ułatwiłyby chłopom prawosławnym nabywanie ziemi z parcelacji. Większość tych ustaleń została później uwzględniona w postanowieniach Dumy Państwowej.

Józef Geresz

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
2 Tm 4, 9-17a; Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18 ;
Łk 10, 1-9

Ewangelia:
Łk 10, 1-9

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR