21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Patriotyczna ekspozycja

14 lutego 2018 r.

Droga ku wolności


fot. AWAW

Od 9 lutego w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę zatytułowaną „O Polskę”. Prezentacja na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom historii.

Ekspozycja powstała z myślą o obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest wolność i niezależność. Wiele pokoleń naszych przodków walczyło o suwerenność nie tylko podczas 123 letniej niewoli, ale też w czasie I i II wojny światowej oraz w okresie komunizmu. Na wystawie prezentujemy zbiory pochodzące z naszego działu historii. Pokazujemy przedmioty z wielu kolekcji, dotyczących walki o Polskę. Opowiadamy o niej poprzez sylwetki konkretnych osób i losy różnych formacji wojskowych.

Całość uzupełniamy medalami, odznaczeniami i umundurowaniem - opowiada dyrektor muzeum Violetta Jarząbkowska.

 

Nie tylko dokumenty i fotografie

Dział historii ma w swoich zasobach około 11 tys. różnych eksponatów. Z oczywistych względów nie wszystko udało się pokazać. - Niektóre rzeczy otrzymaliśmy w darze, inne zakupiliśmy. Dla mnie jako historyka wszystko, co tu dziś pokazujemy, jest ciekawe - podkreśla Mirosław Barczyński kurator wystawy. Szczególną uwagę zwraca na dokumenty Czesława Malanowskiego, żołnierza Legionów Polskich i 35 Pułku Piechoty, na znalezione niegdyś w drewnianym budynku przy ul. Narutowicza w Białej Podlaskiej dokumenty Polskiej Organizacji Wojskowej, fotografie 34 Pułku Piechoty oraz kurtkę od munduru plutonowego Jana Tarkowskiego z 10 Pułku Dragonów 1 Dywizji Pancernej.

 

Historyczny rarytas

- Warto obejrzeć również odznaczenia wojskowe, które prezentujemy w układzie chronologicznym, dokumenty WIN oraz kilka map z połowy XIX w. przedstawiających okoliczne majątki wiejskie. Rarytasem jest starodruk z 1560 r. To najstarszy obiekt przechowywany w naszym dziale historii. Książka jest rozprawką medyczną. Pierwotnie była przechowywana w księgozbiorze zakonu bazylianów w Białej Podlaskiej. Po jego kasacie trafiła do biblioteki seminarium duchownego w Janowie Podlaskim. Kiedy zostało zlikwidowane, znalazła się w rękach prywatnych - tłumaczy M. Barczyński.

Wystawa przypomina także postać Romana Rogińskiego - jednego z dowódców postania styczniowego, Jana Tarkowskiego - żołnierza z Białej Podlaskiej, a także Stefana Kryńskiego i Marii Furmaniak. Ekspozycja będzie czynna do 20 maja.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR