19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Patriotyczna ekspozycja

14 lutego 2018 r.

Droga ku wolności


fot. AWAW

Od 9 lutego w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę zatytułowaną „O Polskę”. Prezentacja na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom historii.

Ekspozycja powstała z myślą o obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest wolność i niezależność. Wiele pokoleń naszych przodków walczyło o suwerenność nie tylko podczas 123 letniej niewoli, ale też w czasie I i II wojny światowej oraz w okresie komunizmu. Na wystawie prezentujemy zbiory pochodzące z naszego działu historii. Pokazujemy przedmioty z wielu kolekcji, dotyczących walki o Polskę. Opowiadamy o niej poprzez sylwetki konkretnych osób i losy różnych formacji wojskowych.

Całość uzupełniamy medalami, odznaczeniami i umundurowaniem - opowiada dyrektor muzeum Violetta Jarząbkowska.

 

Nie tylko dokumenty i fotografie

Dział historii ma w swoich zasobach około 11 tys. różnych eksponatów. Z oczywistych względów nie wszystko udało się pokazać. - Niektóre rzeczy otrzymaliśmy w darze, inne zakupiliśmy. Dla mnie jako historyka wszystko, co tu dziś pokazujemy, jest ciekawe - podkreśla Mirosław Barczyński kurator wystawy. Szczególną uwagę zwraca na dokumenty Czesława Malanowskiego, żołnierza Legionów Polskich i 35 Pułku Piechoty, na znalezione niegdyś w drewnianym budynku przy ul. Narutowicza w Białej Podlaskiej dokumenty Polskiej Organizacji Wojskowej, fotografie 34 Pułku Piechoty oraz kurtkę od munduru plutonowego Jana Tarkowskiego z 10 Pułku Dragonów 1 Dywizji Pancernej.

 

Historyczny rarytas

- Warto obejrzeć również odznaczenia wojskowe, które prezentujemy w układzie chronologicznym, dokumenty WIN oraz kilka map z połowy XIX w. przedstawiających okoliczne majątki wiejskie. Rarytasem jest starodruk z 1560 r. To najstarszy obiekt przechowywany w naszym dziale historii. Książka jest rozprawką medyczną. Pierwotnie była przechowywana w księgozbiorze zakonu bazylianów w Białej Podlaskiej. Po jego kasacie trafiła do biblioteki seminarium duchownego w Janowie Podlaskim. Kiedy zostało zlikwidowane, znalazła się w rękach prywatnych - tłumaczy M. Barczyński.

Wystawa przypomina także postać Romana Rogińskiego - jednego z dowódców postania styczniowego, Jana Tarkowskiego - żołnierza z Białej Podlaskiej, a także Stefana Kryńskiego i Marii Furmaniak. Ekspozycja będzie czynna do 20 maja.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR