17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Patriotyczna ekspozycja

14 lutego 2018 r.

Droga ku wolności


fot. AWAW

Od 9 lutego w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę zatytułowaną „O Polskę”. Prezentacja na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom historii.

Ekspozycja powstała z myślą o obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest wolność i niezależność. Wiele pokoleń naszych przodków walczyło o suwerenność nie tylko podczas 123 letniej niewoli, ale też w czasie I i II wojny światowej oraz w okresie komunizmu. Na wystawie prezentujemy zbiory pochodzące z naszego działu historii. Pokazujemy przedmioty z wielu kolekcji, dotyczących walki o Polskę. Opowiadamy o niej poprzez sylwetki konkretnych osób i losy różnych formacji wojskowych.

Całość uzupełniamy medalami, odznaczeniami i umundurowaniem - opowiada dyrektor muzeum Violetta Jarząbkowska.

 

Nie tylko dokumenty i fotografie

Dział historii ma w swoich zasobach około 11 tys. różnych eksponatów. Z oczywistych względów nie wszystko udało się pokazać. - Niektóre rzeczy otrzymaliśmy w darze, inne zakupiliśmy. Dla mnie jako historyka wszystko, co tu dziś pokazujemy, jest ciekawe - podkreśla Mirosław Barczyński kurator wystawy. Szczególną uwagę zwraca na dokumenty Czesława Malanowskiego, żołnierza Legionów Polskich i 35 Pułku Piechoty, na znalezione niegdyś w drewnianym budynku przy ul. Narutowicza w Białej Podlaskiej dokumenty Polskiej Organizacji Wojskowej, fotografie 34 Pułku Piechoty oraz kurtkę od munduru plutonowego Jana Tarkowskiego z 10 Pułku Dragonów 1 Dywizji Pancernej.

 

Historyczny rarytas

- Warto obejrzeć również odznaczenia wojskowe, które prezentujemy w układzie chronologicznym, dokumenty WIN oraz kilka map z połowy XIX w. przedstawiających okoliczne majątki wiejskie. Rarytasem jest starodruk z 1560 r. To najstarszy obiekt przechowywany w naszym dziale historii. Książka jest rozprawką medyczną. Pierwotnie była przechowywana w księgozbiorze zakonu bazylianów w Białej Podlaskiej. Po jego kasacie trafiła do biblioteki seminarium duchownego w Janowie Podlaskim. Kiedy zostało zlikwidowane, znalazła się w rękach prywatnych - tłumaczy M. Barczyński.

Wystawa przypomina także postać Romana Rogińskiego - jednego z dowódców postania styczniowego, Jana Tarkowskiego - żołnierza z Białej Podlaskiej, a także Stefana Kryńskiego i Marii Furmaniak. Ekspozycja będzie czynna do 20 maja.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR