19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Spotkanie młodych

14 marca 2018 r.

Między domem a niebem


fot. ARCHIWUM

Marcowe Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu minęło pod hasłem „Jakiego chcesz mieć ojca?”. Odpowiedzi pomagali szukać członkowie zespołu Porozumienie oraz siostry pasjonistki.

Czuwanie odbyło się 9 marca. Rozpoczęło się jak zwykle od Apelu Jasnogórskiego i dziesiątka różańca. Kolejnym punktem programu była konferencja wygłoszona przez muzyków z Porozumienia. Jako pierwszy zabrał głos Łukasz. - Mogę być ojcem tylko dlatego, że wpatruję się w Boga. Inaczej się nie da. Mam 38 lat, wspaniała żonę i sześcioro dzieci, w tym dwoje w niebie. Bóg uratował mnie właśnie przez małżeństwo. Przez dług czas mój obraz ojca był mocno skrzywiony. Odkąd pamiętam, nasz tato ciągle wyjeżdżał. Taką miał pracę. Bardzo odczuwaliśmy jego brak. Mną szybko zajęli się koledzy.

Wszedłem w specyficzną kulturę, były narkotyki, różne związki, wyjazdy na trasy koncertowe. Kiedyś znalazłem się na spotkaniu, na którym modlono się o wylanie Ducha Świętego. Ja nie doświadczyłem niczego szczególnego. Dopiero po dłuższym czasie zrozumiałem, że również zostałem dotknięty łaską. Duch uzdolnił mnie do życia w małżeństwie i rodzinie. Nic, czego teraz doświadczam, nie jest moim wysiłkiem, ale Jego łaską. To On pomógł nam przejść przez śmierci dzieci. W grudniu nieśliśmy z żoną trumienkę z 17-tygodniowym martwym Joachimem. Nie rozumiałem, dlaczego odszedł. Przeżyliśmy to wszystko dzięki mocy Boga, On dał nam siłę - opowiadał Łukasz.

 

Zapłacę i zapominam

W drugiej części Łukasz wspominał o swoich dawnych relacjach z ojcem. Nie było kolorowo.

- Koledzy nauczyli mnie nienawiści do taty. To był 2000 r. Pojechałem za dziewczyną na studia. Wcześniej do niej wydzwaniałem. Ceny za połączenia były wtedy nieporównywalnie większe niż dziś. Za wszystko płacił - oczywiście - mój tata. Pamiętam rachunek, który opiewał na ogromną kwotę. Ojciec przyjeżdżał wtedy do domu na weekendy. Aby się z nim nie spotkać, uciekłem. Wykombinowałem, że wrócę dopiero w poniedziałek rano, kiedy on już sobie pojedzie. Wszedłem do domu i… natknąłem się na ojca. Okazało się, że wziął krótki urlop. Schowałem się w pokoju. Kiedy wyszedłem, zobaczyłem, że stoi pod drzwiami. Usiedliśmy razem. Poczułem się jak bankrut. Przyznałem się do wszystkiego, powiedziałem o problemach, jakie wtedy miałem. Tato stwierdził tylko: „Jestem na tyle parszywy, że nie chciałeś przyjść, pogadać i uczciwie przyznać, że wali ci się życie? Zapłacę twoje rachunki i zapominam o tym. Więcej tego nie rób”. Potem wstał i odszedł. Nigdy mi tego nie wypomniał. Ja bardzo długo nie chciałem przyjmować wszystkiego, co pragnął mi dać, nie chciałem zrozumieć jego trudnej historii życia. Poproś dziś Jezusa, by pozwolił ci spojrzeć na swoich rodziców bez oceniania i oskarżeń - apelował Łukasz.

 

Katecheza od trzylatka

Głos zabrał także Szymon. Najpierw wspominał o tym, co usłyszał od znajomego zakonnika, który prowadził katechezę dla kilkuletnich dzieci. Zaniepokoił go chłopczyk, który nie potrafił odmawiać modlitwy „Ojcze nasz”. Okazało się, że nie mógł jej wypowiedzieć, bo jego tato pił i bił matkę. Słowo „ojciec” kojarzyło mu się ze strachem i przemocą.

- Nasz obraz Boga nie bierze się z niczego; najczęściej patrzymy na Niego tak, jak na swojego ziemskiego ojca. Nasze doświadczenie z domu przekłada się na sferę ducha. W Bogu można widzieć m.in. policjanta, demiurga lub sługę. Nasiąkamy złymi doświadczeniami, a potem nie umiemy zobaczyć, że Bóg jest czystą miłością. Dodatkowo odciąga nas od Niego także grzech. Szatan nieustannie wmawia, że Bóg nas nie kocha i że my musimy najpierw zasłużyć na Jego miłość. Największą katechezę o Bogu dał mi mój trzyletni syn. Pamiętam, jak go skrzyczałem; zdecydowanie za mocno zareagowałem na jego psoty. Uciekł wystraszony do swojego pokoju. Poszedłem za nim i zacząłem mu wszystko tłumaczyć, przeprosiłem za moje zachowanie. On tylko na mnie popatrzył i zapytał: „Tatusiu, pobawimy się?”. Zapomniał o wszystkim, momentalnie przeskoczył w inny tryb. Bóg robi tak samo z naszymi grzechami. Walczcie o dobrą relację z Ojcem, który jest w niebie - zachęcał Szymon.

Swoim doświadczeniem dzielił się także Daniel. Poszczególne świadectwa były przeplatane utworami Porozumienia.

 

Droga miłości

Po północy młodzi wzięli udział we Mszy św. Kazanie wygłosił ks. Łukasz Kałaska. Przypominał, że w Starym Testamencie uważano, że ojciec jest osobą, która nadaje dziecku tożsamość.

- Podobnie jest z Bogiem. On nam mówi, kim mamy być. On chce wypełniać nasze życie. Doświadczamy Jego miłości w sakramencie pokuty; jako dzieci Boże codziennie powinniśmy chodzić w Jego obecności - głosił ks. Łukasz.

Po Eucharystii odbyła się droga krzyżowa. Nabożeństwo poprowadziły siostry pasjonistki z Siedlec. Rozważania mówiły o miłości Boga do człowieka; każda ze stacji kończyła się słowami: „Cenny jesteś w moich oczach, nabrałeś wartości i Ja cię miłuję” (Iz 43,4).

Po nabożeństwie uczestnicy wysłuchali świadectwa s. Doroty. Pasjonistka opowiedziała najpierw o założycielce zgromadzenia Marii Magdalenie Frescobaldi Capponi, która po stracie trzech córek, otwierając się na miłość Boga, poświeciła swoje życie kobietom ulicy.

- Przyjęła je pod swój dach, uczyła pracy i życia, a nade wszystko darzyła przebaczeniem i miłością, które czerpała od Chrystusa Ukrzyżowanego. Wiele z nich stało się kochającymi matkami i oddanymi żonami, niektóre zapragnęły poświęcić swoje życie Chrystusowi, odpowiadając miłością na Jego miłość; i tak nawrócone dziewczęta ulicy stały się pierwszymi członkiniami zgromadzenia sióstr pasjonistek św. Pawła od Krzyża, co jest świadectwem przemieniającej mocy Bożego Miłosierdzia - opowiadała s. Dorota.

Potem podzieliła się swoim świadectwem. - Początkowo Bóg był dla mnie kimś obcym i dalekim. Poprzez różne doświadczenia, mimo swej ludzkiej słabości, ograniczeń i grzechu, odkryłam Boga, który mnie nie odrzucił i nie potępił, który z miłością pochylił się nade mną, nadając sens mojemu życiu. Uleczył we mnie to, co było chore i zranione. Choć wcześniej marzyłam o rodzinie, mężu i dzieciach, to jednak doświadczenie przebaczającej i wyzwalającej miłości Boga było we mnie tak silne, że postanowiłam odpowiedzieć na miłość Chrystusa, wstępując do Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża. Dziś, gdybym miała wybierać po raz kolejny, znów wybrałabym zgromadzenie. Jestem szczęśliwą pasjonistką i za to codziennie dziękuję Bogu - mówiła s. Dorota.

Czuwanie zakończyło się krótką adoracją Najświętszego Sakramentu. Kolejne już 13 kwietnia. Gościem spotkania będą Monika i Marcin Gomułkowie (bardziej znani jako „Gomułeczki”). To małżeństwo, które prowadzi bloga „Początek wieczności”. Opowiedzą o relacjach damsko-męskich. Przyłączamy się do organizatorów i również zapraszamy!

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR