17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Muzyczna uczta

14 marca 2018 r.

Piękno obroni się samo


fot. ARCHIWUM

24 marca, o 19.00, w katedrze odbędzie się koncert „Msza F-dur” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Muzyczne spotkanie uświetni przeżywane jubileusze: 200-lecie diecezji siedleckiej, 100-lecie jej wskrzeszenia i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie również doskonałą formą upamiętnienia rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Ignacego Świrskiego.

Potrzeba wymiany nie tylko myśli, ale i emocji, możliwość wyrażenia i przedstawienia własnej narodowej tożsamości to potrzeby do dziś uniwersalne i aktualne. Jak istotna jest dyplomacja publiczna, w tym kulturalna, wiedział również książę J.M.K Poniatowski, wybitny polski dyplomata, kompozytor i ambasador polskości na świecie. Nie bez powodu to właśnie „Msza F-dur” tego kompozytora stała się jednym z pierwszym wyzwaniem Instytutu Promocji Kultury Polskiej. Projekt Poniatowski obejmuje wykonanie zinstrumentowanego utworu oraz ogólnopolską i międzynarodową trasę koncertową.

J.M.K. Poniatowski był nietuzinkową postacią: był prawnukiem syna bratanka ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, mówił wieloma językami. Urodził się w 1816 r. w Rzymie, a zmarł w 1873 r. w Londynie. W życie Poniatowskiego na równi wpisały się: muzyka i polityka rozumiana jako chęć służenia wartościom patriotycznym. Gruntownie wykształcony muzycznie, obdarzony pięknym tenorowym głosem, Poniatowski koncertował w teatrach Florencji i Bolonii. Z ramienia społeczności Florencji w czasie Wiosny Ludów występował w Izbie Deputowanych; jako poseł reprezentował Toskanię w Brukseli i Londynie; jako francuski senator podróżował z misjami dyplomatycznymi do Algierii, Japonii i Chin. Jednak największą miłością Poniatowskiego była opera i piękny śpiew. Jako kompozytor cieszył się wielkim uznaniem, a jego opery wystawiła słynna mediolańska La Scala.

 

Nieznane dzieło

„Mszę F-dur” Poniatowski napisał na polecenie króla Portugalii Ludwika I. Utwór pierwotnie był przeznaczony na głosy solowe, chór i organy. Jego partytura została odnaleziona po 140 latach - dzięki działaniom Stowarzyszenia Muzyki Polskiej, które zaprezentowało dzieła Poniatowskiego podczas Festiwalu Muzyki Polskiej. Zachwycony tym utworem Przemysław Firek, prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej, postanowił nadać mu nowy, uwspółcześniony blask. Do współpracy zaprosił dwóch kompozytorów: Sebastiana Perłowskiego i Macieja Jabłońskiego. Praca nad instrumentacją dzieła trwała kilka miesięcy.

To wielkie wyróżnienie dla Siedlec, że Projekt Poniatowski rozpocznie się właśnie tutaj. Darmowe wejściówki na koncert można odbiarać w dniach 21-23 marca w biurze Diecezjalnego Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego ARKA przy ul. Piłsudskiego 62, w godz. 9.00-16.00. Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy serdecznie!


3 PYTANIA

Przemysław Firek - prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej, autor Projektu Poniatowski

 

Czym jest Projekt Poniatowski?

Projekt polega na wykonaniu i propagowaniu „Mszy F-dur” J.M.K. Poniatowskiego w wielu metropoliach świata, Europy, jak również w Polsce. Jest to dzieło nieznane, świeżo zinstrumentowane, które przeleżało 140 lat w bibliotekach. W tej chwili staramy spopularyzować je nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Przed przygotowaniem premiery warszawskiej, która miała miejsce 11 listopada 2017 r., 4 czerwca zagraliśmy ją w Chicago.

Chciałbym aby „Msza” Poniatowskiego była grana dla uczczenia ważnych wydarzeń kościelnych i historycznych. Taka okazja ma miejsce właśnie w Siedlcach z okazji 200-lecia powstania diecezji. Cykl koncertów upamiętniających również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczynamy 24 marca w Siedlcach, a kończymy 18 listopada w Lizbonie. To niezwykła gratka dla melomanów - myślę, że nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

 

W jaki sposób dowiedział się Pan o jubileuszu diecezji siedleckiej? Kto wystąpi podczas marcowego koncertu?

O obchodach 200-lecia diecezji siedleckiej dowiedziałem się od prof. Włodzimierza Siedlika, szefa Górecki Chamber Choir - jednego z chórów wykonujących utwór. To on zasugerował mi koncert w Siedlcach, jest - można powiedzieć - ojcem chrzestnym tego pomysłu.

Utwór wykona jeden z najlepszych zespołów artystycznych - Orkiestra Symfonia Varsovia. Partie chóralne zaśpiewają artyści trzech chórów: krakowski Górecki Chamber Choir, warszawski Mieszany Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Polskiej Opery Królewskiej, którego artyści wystąpią również w grupie solistów. Tworzą ją: sopran - Katarzyna Oleś-Blacha, mezzosopran - Justyna Ołów, tenor - Tomasz Krzysica, bas - Robert Gierlach. Dyrygować będzie Sebastian Perłowski, który jest również autorem instrumentacji tego dzieła.

 

Książę Poniatowski może współcześnie zainspirować?

W obliczu obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę warto mówić o takich postaciach. Mimo że żył na obczyźnie, był być może największym ambasadorem Polski w tamtym czasie. Mam nadzieję, że „Msza” Poniatowskiego zacznie żyć własnym życiem. Jest na tyle piękna, że obroni się sama.

Dodam, że moje działania nie ograniczają się promocji tego utworu. Rok temu z mojej inicjatywy zaprezentowane zostało Requiem Katyńskie Pawła Muzyki, a na 2018 r. zamówiłem dwa oratoria, których premiera będzie piękną oprawą obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Będzie to „Symfonia Niepodległości”, której wysłuchamy 15 sierpnia na Wawelu, i „Msza Dziękczynna” - wykonana 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Czytelników „Echa Katolickiego” serdecznie zapraszam na te wydarzenia.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR