19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Muzyczna uczta

14 marca 2018 r.

Piękno obroni się samo


fot. ARCHIWUM

24 marca, o 19.00, w katedrze odbędzie się koncert „Msza F-dur” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Muzyczne spotkanie uświetni przeżywane jubileusze: 200-lecie diecezji siedleckiej, 100-lecie jej wskrzeszenia i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie również doskonałą formą upamiętnienia rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Ignacego Świrskiego.

Potrzeba wymiany nie tylko myśli, ale i emocji, możliwość wyrażenia i przedstawienia własnej narodowej tożsamości to potrzeby do dziś uniwersalne i aktualne. Jak istotna jest dyplomacja publiczna, w tym kulturalna, wiedział również książę J.M.K Poniatowski, wybitny polski dyplomata, kompozytor i ambasador polskości na świecie. Nie bez powodu to właśnie „Msza F-dur” tego kompozytora stała się jednym z pierwszym wyzwaniem Instytutu Promocji Kultury Polskiej. Projekt Poniatowski obejmuje wykonanie zinstrumentowanego utworu oraz ogólnopolską i międzynarodową trasę koncertową.

J.M.K. Poniatowski był nietuzinkową postacią: był prawnukiem syna bratanka ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, mówił wieloma językami. Urodził się w 1816 r. w Rzymie, a zmarł w 1873 r. w Londynie. W życie Poniatowskiego na równi wpisały się: muzyka i polityka rozumiana jako chęć służenia wartościom patriotycznym. Gruntownie wykształcony muzycznie, obdarzony pięknym tenorowym głosem, Poniatowski koncertował w teatrach Florencji i Bolonii. Z ramienia społeczności Florencji w czasie Wiosny Ludów występował w Izbie Deputowanych; jako poseł reprezentował Toskanię w Brukseli i Londynie; jako francuski senator podróżował z misjami dyplomatycznymi do Algierii, Japonii i Chin. Jednak największą miłością Poniatowskiego była opera i piękny śpiew. Jako kompozytor cieszył się wielkim uznaniem, a jego opery wystawiła słynna mediolańska La Scala.

 

Nieznane dzieło

„Mszę F-dur” Poniatowski napisał na polecenie króla Portugalii Ludwika I. Utwór pierwotnie był przeznaczony na głosy solowe, chór i organy. Jego partytura została odnaleziona po 140 latach - dzięki działaniom Stowarzyszenia Muzyki Polskiej, które zaprezentowało dzieła Poniatowskiego podczas Festiwalu Muzyki Polskiej. Zachwycony tym utworem Przemysław Firek, prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej, postanowił nadać mu nowy, uwspółcześniony blask. Do współpracy zaprosił dwóch kompozytorów: Sebastiana Perłowskiego i Macieja Jabłońskiego. Praca nad instrumentacją dzieła trwała kilka miesięcy.

To wielkie wyróżnienie dla Siedlec, że Projekt Poniatowski rozpocznie się właśnie tutaj. Darmowe wejściówki na koncert można odbiarać w dniach 21-23 marca w biurze Diecezjalnego Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego ARKA przy ul. Piłsudskiego 62, w godz. 9.00-16.00. Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy serdecznie!


3 PYTANIA

Przemysław Firek - prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej, autor Projektu Poniatowski

 

Czym jest Projekt Poniatowski?

Projekt polega na wykonaniu i propagowaniu „Mszy F-dur” J.M.K. Poniatowskiego w wielu metropoliach świata, Europy, jak również w Polsce. Jest to dzieło nieznane, świeżo zinstrumentowane, które przeleżało 140 lat w bibliotekach. W tej chwili staramy spopularyzować je nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Przed przygotowaniem premiery warszawskiej, która miała miejsce 11 listopada 2017 r., 4 czerwca zagraliśmy ją w Chicago.

Chciałbym aby „Msza” Poniatowskiego była grana dla uczczenia ważnych wydarzeń kościelnych i historycznych. Taka okazja ma miejsce właśnie w Siedlcach z okazji 200-lecia powstania diecezji. Cykl koncertów upamiętniających również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczynamy 24 marca w Siedlcach, a kończymy 18 listopada w Lizbonie. To niezwykła gratka dla melomanów - myślę, że nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

 

W jaki sposób dowiedział się Pan o jubileuszu diecezji siedleckiej? Kto wystąpi podczas marcowego koncertu?

O obchodach 200-lecia diecezji siedleckiej dowiedziałem się od prof. Włodzimierza Siedlika, szefa Górecki Chamber Choir - jednego z chórów wykonujących utwór. To on zasugerował mi koncert w Siedlcach, jest - można powiedzieć - ojcem chrzestnym tego pomysłu.

Utwór wykona jeden z najlepszych zespołów artystycznych - Orkiestra Symfonia Varsovia. Partie chóralne zaśpiewają artyści trzech chórów: krakowski Górecki Chamber Choir, warszawski Mieszany Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Polskiej Opery Królewskiej, którego artyści wystąpią również w grupie solistów. Tworzą ją: sopran - Katarzyna Oleś-Blacha, mezzosopran - Justyna Ołów, tenor - Tomasz Krzysica, bas - Robert Gierlach. Dyrygować będzie Sebastian Perłowski, który jest również autorem instrumentacji tego dzieła.

 

Książę Poniatowski może współcześnie zainspirować?

W obliczu obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę warto mówić o takich postaciach. Mimo że żył na obczyźnie, był być może największym ambasadorem Polski w tamtym czasie. Mam nadzieję, że „Msza” Poniatowskiego zacznie żyć własnym życiem. Jest na tyle piękna, że obroni się sama.

Dodam, że moje działania nie ograniczają się promocji tego utworu. Rok temu z mojej inicjatywy zaprezentowane zostało Requiem Katyńskie Pawła Muzyki, a na 2018 r. zamówiłem dwa oratoria, których premiera będzie piękną oprawą obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Będzie to „Symfonia Niepodległości”, której wysłuchamy 15 sierpnia na Wawelu, i „Msza Dziękczynna” - wykonana 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Czytelników „Echa Katolickiego” serdecznie zapraszam na te wydarzenia.

Monika Król

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR