21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Muzyczna uczta

14 marca 2018 r.

Piękno obroni się samo


fot. ARCHIWUM

24 marca, o 19.00, w katedrze odbędzie się koncert „Msza F-dur” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Muzyczne spotkanie uświetni przeżywane jubileusze: 200-lecie diecezji siedleckiej, 100-lecie jej wskrzeszenia i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie również doskonałą formą upamiętnienia rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Ignacego Świrskiego.

Potrzeba wymiany nie tylko myśli, ale i emocji, możliwość wyrażenia i przedstawienia własnej narodowej tożsamości to potrzeby do dziś uniwersalne i aktualne. Jak istotna jest dyplomacja publiczna, w tym kulturalna, wiedział również książę J.M.K Poniatowski, wybitny polski dyplomata, kompozytor i ambasador polskości na świecie. Nie bez powodu to właśnie „Msza F-dur” tego kompozytora stała się jednym z pierwszym wyzwaniem Instytutu Promocji Kultury Polskiej. Projekt Poniatowski obejmuje wykonanie zinstrumentowanego utworu oraz ogólnopolską i międzynarodową trasę koncertową.

J.M.K. Poniatowski był nietuzinkową postacią: był prawnukiem syna bratanka ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, mówił wieloma językami. Urodził się w 1816 r. w Rzymie, a zmarł w 1873 r. w Londynie. W życie Poniatowskiego na równi wpisały się: muzyka i polityka rozumiana jako chęć służenia wartościom patriotycznym. Gruntownie wykształcony muzycznie, obdarzony pięknym tenorowym głosem, Poniatowski koncertował w teatrach Florencji i Bolonii. Z ramienia społeczności Florencji w czasie Wiosny Ludów występował w Izbie Deputowanych; jako poseł reprezentował Toskanię w Brukseli i Londynie; jako francuski senator podróżował z misjami dyplomatycznymi do Algierii, Japonii i Chin. Jednak największą miłością Poniatowskiego była opera i piękny śpiew. Jako kompozytor cieszył się wielkim uznaniem, a jego opery wystawiła słynna mediolańska La Scala.

 

Nieznane dzieło

„Mszę F-dur” Poniatowski napisał na polecenie króla Portugalii Ludwika I. Utwór pierwotnie był przeznaczony na głosy solowe, chór i organy. Jego partytura została odnaleziona po 140 latach - dzięki działaniom Stowarzyszenia Muzyki Polskiej, które zaprezentowało dzieła Poniatowskiego podczas Festiwalu Muzyki Polskiej. Zachwycony tym utworem Przemysław Firek, prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej, postanowił nadać mu nowy, uwspółcześniony blask. Do współpracy zaprosił dwóch kompozytorów: Sebastiana Perłowskiego i Macieja Jabłońskiego. Praca nad instrumentacją dzieła trwała kilka miesięcy.

To wielkie wyróżnienie dla Siedlec, że Projekt Poniatowski rozpocznie się właśnie tutaj. Darmowe wejściówki na koncert można odbiarać w dniach 21-23 marca w biurze Diecezjalnego Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego ARKA przy ul. Piłsudskiego 62, w godz. 9.00-16.00. Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy serdecznie!


3 PYTANIA

Przemysław Firek - prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej, autor Projektu Poniatowski

 

Czym jest Projekt Poniatowski?

Projekt polega na wykonaniu i propagowaniu „Mszy F-dur” J.M.K. Poniatowskiego w wielu metropoliach świata, Europy, jak również w Polsce. Jest to dzieło nieznane, świeżo zinstrumentowane, które przeleżało 140 lat w bibliotekach. W tej chwili staramy spopularyzować je nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Przed przygotowaniem premiery warszawskiej, która miała miejsce 11 listopada 2017 r., 4 czerwca zagraliśmy ją w Chicago.

Chciałbym aby „Msza” Poniatowskiego była grana dla uczczenia ważnych wydarzeń kościelnych i historycznych. Taka okazja ma miejsce właśnie w Siedlcach z okazji 200-lecia powstania diecezji. Cykl koncertów upamiętniających również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczynamy 24 marca w Siedlcach, a kończymy 18 listopada w Lizbonie. To niezwykła gratka dla melomanów - myślę, że nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

 

W jaki sposób dowiedział się Pan o jubileuszu diecezji siedleckiej? Kto wystąpi podczas marcowego koncertu?

O obchodach 200-lecia diecezji siedleckiej dowiedziałem się od prof. Włodzimierza Siedlika, szefa Górecki Chamber Choir - jednego z chórów wykonujących utwór. To on zasugerował mi koncert w Siedlcach, jest - można powiedzieć - ojcem chrzestnym tego pomysłu.

Utwór wykona jeden z najlepszych zespołów artystycznych - Orkiestra Symfonia Varsovia. Partie chóralne zaśpiewają artyści trzech chórów: krakowski Górecki Chamber Choir, warszawski Mieszany Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Polskiej Opery Królewskiej, którego artyści wystąpią również w grupie solistów. Tworzą ją: sopran - Katarzyna Oleś-Blacha, mezzosopran - Justyna Ołów, tenor - Tomasz Krzysica, bas - Robert Gierlach. Dyrygować będzie Sebastian Perłowski, który jest również autorem instrumentacji tego dzieła.

 

Książę Poniatowski może współcześnie zainspirować?

W obliczu obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę warto mówić o takich postaciach. Mimo że żył na obczyźnie, był być może największym ambasadorem Polski w tamtym czasie. Mam nadzieję, że „Msza” Poniatowskiego zacznie żyć własnym życiem. Jest na tyle piękna, że obroni się sama.

Dodam, że moje działania nie ograniczają się promocji tego utworu. Rok temu z mojej inicjatywy zaprezentowane zostało Requiem Katyńskie Pawła Muzyki, a na 2018 r. zamówiłem dwa oratoria, których premiera będzie piękną oprawą obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Będzie to „Symfonia Niepodległości”, której wysłuchamy 15 sierpnia na Wawelu, i „Msza Dziękczynna” - wykonana 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Czytelników „Echa Katolickiego” serdecznie zapraszam na te wydarzenia.

Monika Król

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR