19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Zaskakujące odkrycie

14 marca 2018 r.

Cesarski bilon


fot. UG DRELÓW

Kilka miesięcy temu w drelowskim lesie odnaleziono 75 srebrnych monet pochodzących z II i III w. Na denarach widnieją popiersia rzymskich władców. Monety zostały znalezione przez mieszkańca Drelowa.

Mężczyzna wypatrzył je podczas spaceru. O odkryciu poinformował wojewódzkiego konserwatora zabytków. Trzeba uściślić, że denarów było kilka. Kiedy jednak na miejsce przybył przedstawiciel konserwatora, natrafiono na kilkanaście następnych. Potem przeprowadzono badania sondażowe, które zaowocowały kolejnymi kilkudziesięcioma denarami. - Przy poszukiwaniach współpracowaliśmy z leśnikami z Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski. Funkcjonariusze podeszli do tej sprawy bardzo profesjonalnie i życzliwie. Wsparli nas organizacyjnie. Pomogli też w zabezpieczeniu terenu przed nieuprawnionymi poszukiwaczami - chwali leśników Janusz Maraśkiewicz, dyrektor Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej.

J. Maraśkiewicz zaznacza, że odnalezione monety mają wartość nie tyle materialną co poznawczą. - Potwierdzają, że obszar południowego Podlasia w okresie II i III w. naszej ery został włączony w wymianę gospodarczą Europy i był dostatecznie atrakcyjny dla przedsiębiorczych Rzymian oraz ich współtowarzyszy, którzy chcieli dokonywać wymiany z tutejszymi plemionami. Dzięki takim znaleziskom obraz naszego regionu staje się coraz jaśniejszy. Możemy przypuszczać, jak wyglądał i czym się tutaj zajmowano w tamtych czasach. To bardzo interesujące! Bez takich znalezisk bylibyśmy białą plamą na gospodarczej i historycznej mapie Europy - zaznacza J. Maraśkiewicz.

Denary trafiły do konserwacji, po której zostaną włączone do zasobów Muzeum Południowego Podlasia. W poszukiwaniach i badaniach terenu brali udział archeolodzy z WUOZ i bialskiego muzeum, członkowie Koła Naukowego „Fibula”. Prace będą kontynuowane na wiosnę.

Na razie konserwator nie chce zdradzać szczegółów. Obawia się, że temat mogą podchwycić szukający z wykrywaczem metali podobnych okazów amatorzy. Jednocześnie przypomina, iż prawnie jest to zabronione. Na działania poszukiwawcze zawsze trzeba mieć pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków. J. Maraśkiewicz chwali też postawę znalazcy i obiecuje wyróżnić go nagrodą po zakończeniu wszystkich prac badawczych.

 

Popiersia cesarzy

- Dotychczas nie spotkaliśmy się z tak dużym zbiorem rzymskich denarów. Prawdopodobnie zostały one pozostawione w tym rejonie przez Gotów. Niedawno w pobliskim Witorożu odkryliśmy założone przez nich cmentarzysko. Na znaleziska związane z tym plemieniem na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat napotkano także w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego, Huszczy i Kostomłotów. Wyraźnie widać, że był tu ich szlak. Na monetach widnieją m.in. podobizny Marka Antoniusza, Kommodusa i Septymiusza Sewera - wylicza Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia, który brał udział w pracach badawczych, dodając, iż Goci byli plemieniem, które funkcjonowało na naszych terenach od I w. - Zalicza się ich do plemion germańskich. Słowianie przybyli w nasze rejony dopiero w VI w. W miejscach, które są pozostałością po Gotach, można znaleźć gliniane naczynia oraz przedmioty codziennego użytku wykonane najczęściej z metalu. W III w. owe plemię dotarło aż do Morza Czarnego - wyjaśnia archeolog.

M. Bienia czeka na efekty dalszych prac. - Władze gminy Drelów są nam bardzo przychylne i angażują się w nasze działania - zaznacza.

 

Ważne znalezisko

Wójt Piotr Kazimierski uważa, iż denary to ważne znalezisko, które wpisuje się w mapę odkryć z okresu II i III w., takich jak cmentarzysko w Witorożu. - Pokazuje m.in., że osadnictwo gockie na terenie gminy Drelów w tamtym okresie było znaczne. Skoro odnajdujemy aż kilkaset grobów i takie ilości monet w jednym miejscu po poprawie dwóch tysiącach lat, to należy zakładać, iż obecność tych plemion na naszym terenie trwała przez kilka wieków. Cieszymy się, że znalezisko ujrzało światło dzienne dzięki wzorowej, obywatelskiej postawie naszego mieszkańca - podsumowuje wójt gminy AWAW

 

Fot: UG Drelów

 

fot. monety: Na znalezionych monetach widnieją m.in. podobizny Marka Antoniusza, Kommodusa i Septymiusza Sewera.

 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR