17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Zaskakujące odkrycie

14 marca 2018 r.

Cesarski bilon


fot. UG DRELÓW

Kilka miesięcy temu w drelowskim lesie odnaleziono 75 srebrnych monet pochodzących z II i III w. Na denarach widnieją popiersia rzymskich władców. Monety zostały znalezione przez mieszkańca Drelowa.

Mężczyzna wypatrzył je podczas spaceru. O odkryciu poinformował wojewódzkiego konserwatora zabytków. Trzeba uściślić, że denarów było kilka. Kiedy jednak na miejsce przybył przedstawiciel konserwatora, natrafiono na kilkanaście następnych. Potem przeprowadzono badania sondażowe, które zaowocowały kolejnymi kilkudziesięcioma denarami. - Przy poszukiwaniach współpracowaliśmy z leśnikami z Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski. Funkcjonariusze podeszli do tej sprawy bardzo profesjonalnie i życzliwie. Wsparli nas organizacyjnie. Pomogli też w zabezpieczeniu terenu przed nieuprawnionymi poszukiwaczami - chwali leśników Janusz Maraśkiewicz, dyrektor Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej.

J. Maraśkiewicz zaznacza, że odnalezione monety mają wartość nie tyle materialną co poznawczą. - Potwierdzają, że obszar południowego Podlasia w okresie II i III w. naszej ery został włączony w wymianę gospodarczą Europy i był dostatecznie atrakcyjny dla przedsiębiorczych Rzymian oraz ich współtowarzyszy, którzy chcieli dokonywać wymiany z tutejszymi plemionami. Dzięki takim znaleziskom obraz naszego regionu staje się coraz jaśniejszy. Możemy przypuszczać, jak wyglądał i czym się tutaj zajmowano w tamtych czasach. To bardzo interesujące! Bez takich znalezisk bylibyśmy białą plamą na gospodarczej i historycznej mapie Europy - zaznacza J. Maraśkiewicz.

Denary trafiły do konserwacji, po której zostaną włączone do zasobów Muzeum Południowego Podlasia. W poszukiwaniach i badaniach terenu brali udział archeolodzy z WUOZ i bialskiego muzeum, członkowie Koła Naukowego „Fibula”. Prace będą kontynuowane na wiosnę.

Na razie konserwator nie chce zdradzać szczegółów. Obawia się, że temat mogą podchwycić szukający z wykrywaczem metali podobnych okazów amatorzy. Jednocześnie przypomina, iż prawnie jest to zabronione. Na działania poszukiwawcze zawsze trzeba mieć pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków. J. Maraśkiewicz chwali też postawę znalazcy i obiecuje wyróżnić go nagrodą po zakończeniu wszystkich prac badawczych.

 

Popiersia cesarzy

- Dotychczas nie spotkaliśmy się z tak dużym zbiorem rzymskich denarów. Prawdopodobnie zostały one pozostawione w tym rejonie przez Gotów. Niedawno w pobliskim Witorożu odkryliśmy założone przez nich cmentarzysko. Na znaleziska związane z tym plemieniem na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat napotkano także w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego, Huszczy i Kostomłotów. Wyraźnie widać, że był tu ich szlak. Na monetach widnieją m.in. podobizny Marka Antoniusza, Kommodusa i Septymiusza Sewera - wylicza Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia, który brał udział w pracach badawczych, dodając, iż Goci byli plemieniem, które funkcjonowało na naszych terenach od I w. - Zalicza się ich do plemion germańskich. Słowianie przybyli w nasze rejony dopiero w VI w. W miejscach, które są pozostałością po Gotach, można znaleźć gliniane naczynia oraz przedmioty codziennego użytku wykonane najczęściej z metalu. W III w. owe plemię dotarło aż do Morza Czarnego - wyjaśnia archeolog.

M. Bienia czeka na efekty dalszych prac. - Władze gminy Drelów są nam bardzo przychylne i angażują się w nasze działania - zaznacza.

 

Ważne znalezisko

Wójt Piotr Kazimierski uważa, iż denary to ważne znalezisko, które wpisuje się w mapę odkryć z okresu II i III w., takich jak cmentarzysko w Witorożu. - Pokazuje m.in., że osadnictwo gockie na terenie gminy Drelów w tamtym okresie było znaczne. Skoro odnajdujemy aż kilkaset grobów i takie ilości monet w jednym miejscu po poprawie dwóch tysiącach lat, to należy zakładać, iż obecność tych plemion na naszym terenie trwała przez kilka wieków. Cieszymy się, że znalezisko ujrzało światło dzienne dzięki wzorowej, obywatelskiej postawie naszego mieszkańca - podsumowuje wójt gminy AWAW

 

Fot: UG Drelów

 

fot. monety: Na znalezionych monetach widnieją m.in. podobizny Marka Antoniusza, Kommodusa i Septymiusza Sewera.

 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR