19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Umowy patronackie

14 marca 2018 r.

Nowe kierunki kształcenia


fot. UM SIEDLCE

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach podpisał umowy patronackie z PKP Intercity i PKP PLK S.A. na utworzenie nowych kierunków kształcenia.

Od września w „Kolejówce” zacznie funkcjonować dwukierunkowa klasa kształcąca młodzież w zawodach: technik automatyk sterowania ruchem kolejowym i technik elektroenergetyk transportu kolejowego. Dokument potwierdzający ścisłą współpracę szkoły ze spółkami kolejowymi 6 marca podpisali: dyrektor ZSP nr 6 Alina Brochocka, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, dyrektor PKP Intercity Zakład Centralny Ewa Gruszka oraz dyrektor Zakładu PKP PLK w Siedlcach Andrzej Kmiecik. Prezydent W. Kudelski, dziękując patronom klas i dyrekcji szkoły, odniósł się do aktualnego trendu odbudowy szkół zawodowych i kształcenia dualnego, obserwowanego od pewnego czasu w polskim szkolnictwie i promowanego przez zarządzających edukacją.

- Siedleckie szkolnictwo zawodowe nigdy nie miało się źle. Dzięki wsparciu samorządu oraz zaangażowaniu i mądrości dyrektorów nasze szkoły zawodowe nie poszły w zapomnienie w latach 90 XX w. To dlatego jest nam teraz łatwiej tworzyć nową ofertę w szkołach zawodowych, dzięki czemu młodzież szybciej uzyskuje pracę po zakończeniu nauki - stwierdził. W. Kudelski dodał, że zainteresowanie pracą na kolei jest też pochodną kondycji firmy i szkoły.

Przy okazji prezydent przypomniał, że miasto doskonale współpracuje z kolejarzami. - Od dłuższego czasu wspólnie z PLK budujemy i inwestujemy na terenach kolejowych i pokolejowych, czego przykładem są tunel pod torami i centrum przesiadkowe. Chciałbym jednak przede wszystkim serdecznie podziękować dyrekcjom PKP Intercity i PKP PLK za decyzje patronowania klasom i oferowane młodym wsparcie oraz zapewnienie im zatrudnienia po okresie nauki - przyznał W. Kudelski.

 

Konieczność wymiany kadry

Doceniając wagę podpisywanej umowy, dyrektor E. Gruszka - absolwentka „Kolejówki” - mówiła o profilu pracownika pożądanego przez jej firmę. Podała przykład osoby, która aplikowała do kierowanego przez nią Zakładu Centralnego PKP Intercity. - To, co charakteryzowało tę osobę, to pasja i radość, jak również chęć pracy na tym stanowisku. Do tego powinniśmy dążyć, by na kolej trafiali ludzie mający wiedzę i wiedzący, na czym polegają zadania na poszczególnych stanowiskach. Na takich profesjonalnie wykształconych pracowników liczymy - powiedziała dyrektor PKP Intercity, zwracając się do obecnych uczniów klasy o profilu kolejowym.

Z kolei dyrektor A. Kmiecik zwrócił uwagę, że wymiana kadr na kolei jest wymogiem cywilizacyjnym i pokoleniowym. - Teraz zarządzający ruchem kolejowym czy automatyką musi czytać kilkanaście ekranów komputerowych. Zaczyna brakować specjalistów, wielu ma po 50 i więcej lat - zwrócił uwagę szef zakładu PKP PLK w Siedlcach.

 

Możliwość zatrudnienia

Szkoła od dawna starała się o utworzenie nowych kierunków kształcenia związanych z kolejnictwem, gdyż ze względu na potrzeby kadrowe zarówno PKP Intercity, jak i PKP PLK S.A. poszukują osób z wykształceniem technicznym w tej branży. Finalne ustalenia dotyczące otwarcia obydwu specjalności zapadły już w grudniu 2017 r., w porozumieniu z prezydentem Siedlec oraz po zasięgnięciu opinii powiatowej i wojewódzkiej rady rynku pracy.

Umowa patronacka zakłada, iż kształcenie praktyczne odbywać się będzie nie tylko w pracowniach szkolnych, ale również u potencjalnych pracodawców, a przede wszystkim stanowi gwarancję zatrudnienia po zakończeniu edukacji na tych kierunkach. Rekrutacja na nowe kierunki będzie prowadzona już od maja.


3 PYTANIA

Alina Brochocka - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach

 

Dlaczego szkoła zdecydowała się na podpisanie umów patronackich ze spółkami kolejowymi?

Obie spółki zgłosiły się do nas z prośbami o utworzenie nowych kierunków ze względu na braki kadrowe. Okazuje się, że na kolei zaczyna drastycznie brakować pracowników, a sytuacja będzie się pogarszała, ponieważ średnia wieku zatrudnionych w tej dziedzinie to 50+. Stąd zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Oba kierunki: technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego są wyjątkowo deficytowe w skali kraju. Spółki szacują, że trzeba ok. dziesięciu lat kształcenia, żeby zapełnić powstającą lukę. W Polsce jest zaledwie kilka szkół uczących w tych kierunkach. Są to byłe kolejówki, bo na ich bazie odtwarza się kształcenie kolejowe. Taką szkołą jesteśmy i my, i takie kształcenie kolejowe odtwarzamy w naszym mieście. Jest to nie tylko zgodne z tradycją, ale przede wszystkim potrzebne na lokalnym rynku pracy i w skali całego kraju. Szkoły muszą być mobilne, by nadążać za rynkiem pracy, a nie kształcić bezrobotnych.

 

Jak nauka na obu nowych kierunkach będzie wyglądała w praktyce?

Z obiema spółkami współpracujemy już od kilku lat i na mocy tych umów mamy instruktorów zawodu - pracowników Polskich Linii Kolejowych, którzy prowadzą zajęcia praktyczne w zakładach PLK. Z kolei z PKP Intercity rozmawiamy o kształceniu dualnym -jeden lub dwa dni w tygodniu młodzież będzie miała zajęcia w bazie na Grochowie. Od września zacznie funkcjonować 30-osobowa klasa, po 15 uczniów na każdy z kierunków. Niezbyt duża liczba uczniów związana jest z tym, że będzie bardzo dużo zajęć praktycznych, a w tym m.in. konieczność dojazdu młodzieży na zajęcia na Grochów.

 

Dlaczego warto kształcić się na kierunkach technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego?

Wychodzimy naprzeciw młodym osobom, dając im szansę zdobycia bardzo dobrego zawodu, a przede wszystkim możliwość dobrej pracy u rzetelnego, strategicznego pracodawcy, jakim są spółki PKP. Po kierunkach związanych z koleją, a mamy już absolwentów pracujących w PLK, młodzież decyduje się na studia na politechnikach na kierunku transport kolejowy. Co ważne, w 80% są one dofinansowywane przez spółki kolejowe.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR