15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Święto patrona szkoły

28 marca 2018 r.

Józefinki na Długiej


fot. SM

W poniedziałek 19 marca uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie po raz 28 obchodzili tradycyjne „Józefinki”. Tegoroczne święto patrona szkoły było wyjątkowe, gdyż wpisało się w jubileusz placówki oraz 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się Mszą św. w kolegiacie Przemienienia Pańskiego, następnie złożono kwiaty pod kamieniem marsz. J. Piłsudskiego na miejscowym skwerze oraz odśpiewano hymn szkoły. Dalsza część spotkania przebiegała w budynku placówki przy ul. Długiej. - 19 marca 2018 r. zapisze się najpiękniejszą kartą w historii naszej szkoły. Święto jej patrona, tradycyjne „Józefinki”, obchodzimy w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i w roku jubileuszu 100-lecia naszej szkoły. To doniosłe wydarzenie dla młodzieży, rodziców, nauczycieli i pracowników. Święto patrona podsumowuje pewien etap rozwoju naszej placówki i pokazuje, jakie wartości są ważne dla szkolnej społeczności - mówiła w części oficjalnej uroczystości dyrektor szkoły Joanna Ostrowska.

- Od 1918 r. I LO jest ważnym ośrodkiem kształcenia i wychowania. Marsz. W okresie międzywojennym patronował mu J. Piłsudski. Po wojnie komunistyczne władze nie pozwoliły na to, gdyż symbolizował idee suwerennego i niepodległego państwa. Imię patrona powróciło do szkoły 3 czerwca 1990 r. Rok później z inicjatywy nauczycielki języka polskiego śp. Magdaleny Płatek zorganizowano pierwsze „Józefinki” i to piękne święto łączące społeczność szkolną trwa do dzisiaj - podkreślała dyrektor placówki.

 

100 nowych pytań

Jednym z punktów programu uroczystości był spektakl pt. „100 nowych pytań”, który tematycznie nawiązywał do jubileuszu 100-lecia szkoły. Przedstawienie przygotowane zostało przez uczniów liceum pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Agnieszki Maczkowskiej, przy współpracy Jadwigi Walendy (scena taneczna) i Andrzeja Szarka (opieka muzyczna). Spektakl miał charakter syntezy sztuk - istotną rolę odegrało słowo, muzyka, taniec, film, fotografia.

Narratorzy, komentując prezentowane sceny, zastanawiali się nad tym, co stanowi istotę szkoły na Długiej. - 100 lat to piękny wiek. Już w pełni dojrzały, pełen doświadczenia życiowego. Wiele historii poznały mury tej szkoły. (…) Jak w ciągu niespełna godziny zmieścić 100 lat życia? 100 lat nieustannej historii? - pytali uczniowie podczas spektaklu.

- Za pomocą różnych form ekspresji pokazano nie tylko atmosferę i wartości cenione w szkole na Długiej, ale też talenty i zdolności młodych ludzi w niej się uczących. Filmy i prezentacje wpisały teraźniejszość w szerszy kontekst - przeszłości, podkreślając trwałość tradycji - tak bardzo ważnych w naszej szkole - komentuje A. Maczkowska, pomysłodawczyni przedstawienia. - Cieszy to, że młodzi ludzie chętnie, aktywnie i twórczo włączyli się w tworzenie spektaklu. Był czas na dyskusje, modyfikacje pomysłów, ustalenia i wspólną pracę. Trzeba było zadać sobie istotne pytania, co jest w naszej szkolnej rzeczywistości najważniejsze i w jaki sposób można to pokazać w programie. I trzeba też było znaleźć odpowiedzi. To bardzo ciekawe doświadczenie - dodaje nauczycielka.

 

Szkolny Festiwal Nauki i Kultury

Aby uczcić jubileusz szkoły oraz 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowano Festiwal Nauki i Kultury, w ramach którego uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali wystawy tematyczne cieszące się ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających. Koordynatorem przedsięwzięcia była nauczycielka biologii Hanna Jaskuła. Wystawom i wydarzeniom patronowała symbolicznie liczba 100.

Zaprezentowano wystawy: „Wielcy chemicy ostatniego stulecia”, „Wielcy matematycy ostatniego stulecia”, „Sukcesy polskich biologów ostatniego stulecia”, „100 lat Polskiego Towarzystwa Geograficznego - Klub Podróżników”, „100 lat literatury”, „Wielcy święci ostatniego stulecia”, „Na strychu u mego dziadka…” - prezentująca 100-letnie eksponaty; „100 wydarzeń z historii szkoły”, „Dawne laboratorium”.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się wśród zwiedzających pokazy chemiczne, złote myśli sławnych chemików, „Święto Niepodległości okiem botanika”, „Taniec na przestrzeni stulecia”; wystawy „Dziękuję Ci szkoło za…”, „Nauczyciele, jakich nie znamy”, „Z Długą przez świat”, „Marszałek Piłsudski oczami uczniów”, „Marszałek na Facebooku” bądź „Białe kruki, czyli najstarsze szkolne zbiory książek”.

Ponadto przeprowadzone zostały warsztaty muzyczne oraz warsztaty informatyczne pt. „Inspirujący świat fraktali”. Miała miejsce również debata poświęcona drogom do niepodległości.

Słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów, nauczycieli i gości można było otrzymać w kawiarence szkolnej, która otrzymała nową nazwę: „Słodka kawiarnia 100 dobrych manier”.

Festiwal był dobrą formą zaprezentowania pasji uczniów i nauczycieli. - Każdy z was jest wyjątkowy, każdy z was zasługuje na gromkie brawa - mówiła koordynatorka festiwalu H. Jaskuła - i każdy dziś zasługuje na to, by stanąć tu na czerwonym dywanie.

Tegoroczne „Józefinki” przeszły do historii, ale obchody jubileuszu szkoły wciąż trwają.

SYLWIA MITKOWSKA


Okiem uczniów

„Nasz spektakl nie był zwykłym przedstawieniem. To nietypowa lekcja 100 nowych pytań, podczas której uczyliśmy się współpracy, odpowiedzialności i dojrzałości w relacji uczeń - nauczyciel. Uczyliśmy się doceniać szkolny czas, który przeżywamy”.

„Program może skłonić nas do zagłębienia się w historię i tradycję szkoły, a także pobudzić naszą wrażliwość na inne kultury. Warto także wspomnieć, iż wykorzystanie różnych materiałów multimedialnych dodatkowo ubogaciło spektakl i dodało mu powagi. Z pewnością taka synteza sztuk stała się pomocą dla odbiorców w pełniejszym zrozumieniu przesłania programu”.

„Spektakl, który zobaczyłam podczas „Józefinek”, bardzo dobrze ukazał naszą szkołę, a w szczególności uczniów, którzy odsłonili kawałek siebie. Kiedy podczas spektaklu odtwarzano filmy, do oczu cisnęły się łzy, których nie spodziewałam się w tym momencie. Naszły mnie refleksje, że szkołę na Długiej cenię za przekazywane tu od tak wielu lat wartości i przekazywane tradycje.

Może podczas następnego jubileuszu nauczyciele razem z uczniami stworzą film o nas, starszych pokoleniach, dawnym życiu tej szkoły…”.

 

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR