19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Nie taka prosta sprawa

11 kwietnia 2018 r.

Co z tą dekomunizacją?


fot. JS

Przepisy zakazują wychwalania w Polsce dokonań wszelkich systemów totalitarnych. Dlatego Instytut Pamięci Narodowej z urzędami wojewódzkimi przygotował listę obiektów, które sławią stalinizm lub socjalizm. Do 31 marca takie obiekty miały zostać usunięte z przestrzeni publicznej.

Zgodnie z zapisami art. 5a ust. 1 ustawy z 1 kwietnia 2016 r. pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani też go propagować. Za podlegające usunięciu uznano także obiekty odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989. Ustawa jednak nie ma zastosowania wobec pomników, które „nie są wystawione na widok publiczny, znajdują się na terenie cmentarzy albo innych miejscach spoczynku, a także tych, które są wpisane do rejestru zabytków czy takich, które wystawiono w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej czy naukowej w innym celu niż propagowanie ustroju totalitarnego”.

W województwie lubelskim jest ponad 100 miejsc znajdujących się pod opieką zarówno samorządów, jak i osób prywatnych. W programie dekomunizacyjnym znalazło się sześć obiektów znajdujących się na terenie powiatu włodawskiego. Trzy pomniki stoją w gminie Wola Uhruska. Po jednym - w Wyrykach, Urszulinie i Włodawie.

 

Miejsce symboliczne, a nie pochówku

Wśród obiektów usytuowanych na terenie gminy Wola Uhruska jest metalowa tablica pamiątkowa na kamieniu polnym w Zbereżu. W 2014 r. tablica została skradziona. Znajdował się na niej napis: „Dla uczczenia pamięci por. Tadeusza Chachaja, oficera WUBP w Lublinie, oraz żołnierzy 3 brygady KBW w Lublinie por. Józefa Daczkowskiego, kpr. Czesława Matysiaka, szer. Feliksa Brzękały, szer. Władysława Sereja poległych w walce z bojówką „Żelaznego” w dniu 6 października 1951 r. 06.X.1951 - 06.X.1974 społeczeństwo ziemi włodawskiej, kadra jednostek MSW”.

Na drugim z obiektów, murowanym z ciosanych kostek granitowych, napisano: „1905 Pokój Wolność Socjalizm ZBOWID 1945”, żołnierzom polskim i radzieckim oraz ludności cywilnej, poległym w walce z faszystowskim najeźdźcą na terenie gminy Wola Uhruska, 1985 rok. Społeczeństwo”.

Trzeci pomnik upamiętnia żołnierzy rosyjskich poległych w II wojnie światowej w latach 1941 - 1945 w Siedliszczu. - Nie dotarliśmy do źródeł historycznych, z których jednoznacznie wynika, kiedy nastąpiła ekshumacja zwłok żołnierzy rosyjskich i na jaki cmentarz zostały przewiezione ich prochy. Pozostało miejsce symboliczne. Nie jest ono jednak miejscem pochówku -

wyjaśnia Mariusz Jachimczuk, sekretarz gminy Wola Uhruska. - Są propozycje, aby odnowić tablicę z napisem, który jest w języku rosyjskim. Wstrzymujemy się z jakimikolwiek działaniami, gdyż czekamy na decyzję IPN, do którego wysłaliśmy wyjaśnienia w sprawie tych trzech pomników - dodaje.

 

Decyzja należy do IPN

W Urszulinie do likwidacji przeznaczono pomnik upamiętniający wydarzenia z listopada 1944 r., kiedy to zastrzelono czterech funkcjonariuszy MO i radzieckiego oficera. Urząd gminy nie dysponuje dokumentami wskazującymi, kto postawił ten obelisk. - Znajduje się on na gruncie prywatnym, którego właściciel oczekuje na dyspozycje IPN - mówi Stanisław Artymiuk z urzędu gminy w Urszulinie.

W miejscowości Wyryki - Połód znajduje się pomnik z napisem: „Kpr. Stefan Cabaj, komendant posterunku Milicji Obywatelskiej, lat 20, poległy w obronie Władzy Ludowej dn. 27.11.1950 r. Cześć jego pamięci. Wyryki 1987 r.” - Jesteśmy w kontakcie z lubelskim IPN - zapewnia Andrzej Ćwirta, wójt gminy Wyryki. - Uważam, że coś trzeba z tym pomnikiem zrobić. Są propozycje zmiany tablicy. Jednak jako samorząd nie jesteśmy władni, aby podjąć jakiekolwiek działania z tego względu, że obelisk znajduje się na gruntach stanowiących własność prywatną. Nie znam okoliczności przekazania tego terenu, ponieważ nastąpiło to przed okresem mojego urzędowania - tłumaczy.

 

Pomnik bez tablicy

Natomiast we Włodawie na liście obiektów do usunięcia znalazł się usytuowany na skwerze przy ul. Partyzantów pomnik poświęcony poległym funkcjonariuszom MO i ORMO. Prawdopodobnie powstał on w 1976 r. Obecnie nie ma na nim żadnych symboli i napisów. Z informacji przekazanych przez Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie wynika, że tablicę usunięto w 1999 r. i umieszczono na terenie muzeum.

- Na terenie miasta nie ma żadnych obiektów propagujących komunizm czy inny ustrój totalitarny - twierdzi burmistrz Wiesław Muszyński. - IPN zwrócił się do nas z prośbą o przesłanie informacji na temat historii pomnika przy ul. Partyzantów. Wyjaśnienia wysłaliśmy 26 marca. Myślimy o zagospodarowaniu tego miejsca. W ubiegłym roku rada miasta nadała skwerowi nazwę Ofiar Zbrodni Katyńskiej - dopowiada włodarz.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR