21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Nie taka prosta sprawa

11 kwietnia 2018 r.

Co z tą dekomunizacją?


fot. JS

Przepisy zakazują wychwalania w Polsce dokonań wszelkich systemów totalitarnych. Dlatego Instytut Pamięci Narodowej z urzędami wojewódzkimi przygotował listę obiektów, które sławią stalinizm lub socjalizm. Do 31 marca takie obiekty miały zostać usunięte z przestrzeni publicznej.

Zgodnie z zapisami art. 5a ust. 1 ustawy z 1 kwietnia 2016 r. pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani też go propagować. Za podlegające usunięciu uznano także obiekty odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989. Ustawa jednak nie ma zastosowania wobec pomników, które „nie są wystawione na widok publiczny, znajdują się na terenie cmentarzy albo innych miejscach spoczynku, a także tych, które są wpisane do rejestru zabytków czy takich, które wystawiono w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej czy naukowej w innym celu niż propagowanie ustroju totalitarnego”.

W województwie lubelskim jest ponad 100 miejsc znajdujących się pod opieką zarówno samorządów, jak i osób prywatnych. W programie dekomunizacyjnym znalazło się sześć obiektów znajdujących się na terenie powiatu włodawskiego. Trzy pomniki stoją w gminie Wola Uhruska. Po jednym - w Wyrykach, Urszulinie i Włodawie.

 

Miejsce symboliczne, a nie pochówku

Wśród obiektów usytuowanych na terenie gminy Wola Uhruska jest metalowa tablica pamiątkowa na kamieniu polnym w Zbereżu. W 2014 r. tablica została skradziona. Znajdował się na niej napis: „Dla uczczenia pamięci por. Tadeusza Chachaja, oficera WUBP w Lublinie, oraz żołnierzy 3 brygady KBW w Lublinie por. Józefa Daczkowskiego, kpr. Czesława Matysiaka, szer. Feliksa Brzękały, szer. Władysława Sereja poległych w walce z bojówką „Żelaznego” w dniu 6 października 1951 r. 06.X.1951 - 06.X.1974 społeczeństwo ziemi włodawskiej, kadra jednostek MSW”.

Na drugim z obiektów, murowanym z ciosanych kostek granitowych, napisano: „1905 Pokój Wolność Socjalizm ZBOWID 1945”, żołnierzom polskim i radzieckim oraz ludności cywilnej, poległym w walce z faszystowskim najeźdźcą na terenie gminy Wola Uhruska, 1985 rok. Społeczeństwo”.

Trzeci pomnik upamiętnia żołnierzy rosyjskich poległych w II wojnie światowej w latach 1941 - 1945 w Siedliszczu. - Nie dotarliśmy do źródeł historycznych, z których jednoznacznie wynika, kiedy nastąpiła ekshumacja zwłok żołnierzy rosyjskich i na jaki cmentarz zostały przewiezione ich prochy. Pozostało miejsce symboliczne. Nie jest ono jednak miejscem pochówku -

wyjaśnia Mariusz Jachimczuk, sekretarz gminy Wola Uhruska. - Są propozycje, aby odnowić tablicę z napisem, który jest w języku rosyjskim. Wstrzymujemy się z jakimikolwiek działaniami, gdyż czekamy na decyzję IPN, do którego wysłaliśmy wyjaśnienia w sprawie tych trzech pomników - dodaje.

 

Decyzja należy do IPN

W Urszulinie do likwidacji przeznaczono pomnik upamiętniający wydarzenia z listopada 1944 r., kiedy to zastrzelono czterech funkcjonariuszy MO i radzieckiego oficera. Urząd gminy nie dysponuje dokumentami wskazującymi, kto postawił ten obelisk. - Znajduje się on na gruncie prywatnym, którego właściciel oczekuje na dyspozycje IPN - mówi Stanisław Artymiuk z urzędu gminy w Urszulinie.

W miejscowości Wyryki - Połód znajduje się pomnik z napisem: „Kpr. Stefan Cabaj, komendant posterunku Milicji Obywatelskiej, lat 20, poległy w obronie Władzy Ludowej dn. 27.11.1950 r. Cześć jego pamięci. Wyryki 1987 r.” - Jesteśmy w kontakcie z lubelskim IPN - zapewnia Andrzej Ćwirta, wójt gminy Wyryki. - Uważam, że coś trzeba z tym pomnikiem zrobić. Są propozycje zmiany tablicy. Jednak jako samorząd nie jesteśmy władni, aby podjąć jakiekolwiek działania z tego względu, że obelisk znajduje się na gruntach stanowiących własność prywatną. Nie znam okoliczności przekazania tego terenu, ponieważ nastąpiło to przed okresem mojego urzędowania - tłumaczy.

 

Pomnik bez tablicy

Natomiast we Włodawie na liście obiektów do usunięcia znalazł się usytuowany na skwerze przy ul. Partyzantów pomnik poświęcony poległym funkcjonariuszom MO i ORMO. Prawdopodobnie powstał on w 1976 r. Obecnie nie ma na nim żadnych symboli i napisów. Z informacji przekazanych przez Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie wynika, że tablicę usunięto w 1999 r. i umieszczono na terenie muzeum.

- Na terenie miasta nie ma żadnych obiektów propagujących komunizm czy inny ustrój totalitarny - twierdzi burmistrz Wiesław Muszyński. - IPN zwrócił się do nas z prośbą o przesłanie informacji na temat historii pomnika przy ul. Partyzantów. Wyjaśnienia wysłaliśmy 26 marca. Myślimy o zagospodarowaniu tego miejsca. W ubiegłym roku rada miasta nadała skwerowi nazwę Ofiar Zbrodni Katyńskiej - dopowiada włodarz.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR