19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Dzień Świętości Życia w Pałacu Prezydenckim

17 kwietnia 2018 r.

Życie poświęcone


fot. ARCH. XSO

Kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. św. Józefa w Siedlcach ks. kan. Sławomir Olopiak oraz proboszcz parafii Świętej Trójcy w Gończycach ks. kan. Jan Spólny uczestniczyli w obchodach odpustu z racji uroczystości Zwiastowania Pańskiego w Pałacu Prezydenckim.

Odpustowa Eucharystia sprawowana była w pałacowej kaplicy noszącej tytuł Zwiastowania Pańskiego 9 kwietnia. Na ten dzień bowiem - ze względu na Wielki Tydzień i Oktawę Wielkanocną - przeniesiono w tym roku odpust Zwiastowania. W Mszy św. celebrowanej przez abp. seniora Henryka Hosera uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Duda, doradcy prezydenta oraz liczne grono gości. Pierwszą z dwóch grup zebranych osób - w której znalazł się ks. S. Olopiak i ks. J. Spólny - zaproszono z inicjatywy promotorki kultu św. Joanny Beretty Molli w Polsce dr Krystyny Zając, która dwa lata temu, 30 marca 2016 r., przekazała relikwie świętej do prezydenckiej kaplicy (w ceremonii uczestniczyła najmłodsza córka świętej - Gianna Emanuela Molla).

- Zaproszenia do udziału w uroczystości skierowano do proboszczów kilku parafii w Polsce, w których kult św. Joanny ma szczególne znaczenie - uzasadnia ks. S. Olopiak. - W trakcie spotkania zaznaczono, że św. J.B. Molla - patronka rodzin, dzieci poczętych i kobiet w stanie błogosławionym - jest ściśle związane z Dniem Świętości Życia obchodzonym w uroczystość Zwiastowania - dodaje.

 

…i pierwszych polskich misjonarzy-męczenników

Drugą grupą zaproszonych gości stanowiły osoby związane z bł. o. Zbigniewem Strzałkowskim i o. Michałem Tomaszkiem, polskimi męczennikami, którzy pełniąc posługę misyjną w Peru, 9 sierpnia 1991 r. zostali zamordowani przez komunistycznych terrorystów. 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani, zaś 7 czerwca w Kościele obchodzone jest ich wspomnienie liturgiczne. Obok krakowskich mnichów z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), którzy 9 kwietnia przekazali do kaplicy prezydenckiej relikwie pierwszych polskich misjonarzy-męczenników z Pariacoto, obecni byli tego dnia: promotor ich kultu br. Jan Hruszowiec oraz rodziny błogosławionych.

- W czasie spotkania przyjaciel męczenników o. Jan Maria Szewek podkreślił, że ojcowie oddali własne życie za Chrystusa i za ludzi dla których pracowali. Służyli w Kościele powszechnym. Wiedzieli, że w każdej chwili mogą ponieść śmierć męczeńską, a jednak nie chcieli opuścić swoich wiernych. Oddali siebie tym, którym służyli. O. Szewek podkreślił: „Przekazując relikwie, chcemy, żeby po swojej męczeńskiej śmierci służyli wszystkim ludziom, którzy zmagają się z terroryzmem, w obronie przed złem” - relacjonuje ks. S. Olopiak.

 

Udany odpust!

Po zakończonej Eucharystii wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni na agapę. - W czasie tego pozaliturgicznego spotkania miałem okazję podziwiać mądrość i kunszt słowa pierwszej damy, a przede wszystkim jej otwartość wobec wszystkich uczestników agapy. Inspiratorem i duszą odpustowego spotkania był również bez wątpienia prezydencki kapelan ks. kan. Zbigniew Kras, kapłan diecezji tarnowskiej i były proboszcz góralskiej parafii w Lipnicy Murowanej, któremu bardzo zależało na tym, aby odpust w kaplicy prezydenckiej był udany - dzieli się spostrzeżeniem ks. S. Olopiak. - Ks. Z. Kras wyjaśnił, co po góralsku znaczy „udany odpust”. Otóż ma być na nim biskup i dużo księży, wielu parafian i gości, a przede wszystkim dużo „kramów”. Warunki te zostały spełnione: był biskup senior z diecezji warszawsko-praskiej, byli księża diecezjalni i zakonni, była też spora grupa pracowników urzędu prezydenckiego. „Nie było kramów” - mówił żartobliwie ksiądz kapelan, dlatego dla wszystkich uczestników przygotował odpustowe cukierki. W czasie rozmowy złożył natomiast wymowne świadectwo dotyczące pary prezydenckiej: „Podobnie jak ksiądz biskup nigdy nie spóźniają się na Mszę św.” - relacjonuje proboszcz siedleckiej parafii św. Józefa, poruszony serdeczną, radosną i prawdziwie rodzinną atmosferą. - Jestem wdzięczny Bogu za mój udział w tym niezwykłym i pouczającym spotkaniu - stwierdza na koniec.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR