21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Dzień Świętości Życia w Pałacu Prezydenckim

17 kwietnia 2018 r.

Życie poświęcone


fot. ARCH. XSO

Kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. św. Józefa w Siedlcach ks. kan. Sławomir Olopiak oraz proboszcz parafii Świętej Trójcy w Gończycach ks. kan. Jan Spólny uczestniczyli w obchodach odpustu z racji uroczystości Zwiastowania Pańskiego w Pałacu Prezydenckim.

Odpustowa Eucharystia sprawowana była w pałacowej kaplicy noszącej tytuł Zwiastowania Pańskiego 9 kwietnia. Na ten dzień bowiem - ze względu na Wielki Tydzień i Oktawę Wielkanocną - przeniesiono w tym roku odpust Zwiastowania. W Mszy św. celebrowanej przez abp. seniora Henryka Hosera uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Duda, doradcy prezydenta oraz liczne grono gości. Pierwszą z dwóch grup zebranych osób - w której znalazł się ks. S. Olopiak i ks. J. Spólny - zaproszono z inicjatywy promotorki kultu św. Joanny Beretty Molli w Polsce dr Krystyny Zając, która dwa lata temu, 30 marca 2016 r., przekazała relikwie świętej do prezydenckiej kaplicy (w ceremonii uczestniczyła najmłodsza córka świętej - Gianna Emanuela Molla).

- Zaproszenia do udziału w uroczystości skierowano do proboszczów kilku parafii w Polsce, w których kult św. Joanny ma szczególne znaczenie - uzasadnia ks. S. Olopiak. - W trakcie spotkania zaznaczono, że św. J.B. Molla - patronka rodzin, dzieci poczętych i kobiet w stanie błogosławionym - jest ściśle związane z Dniem Świętości Życia obchodzonym w uroczystość Zwiastowania - dodaje.

 

…i pierwszych polskich misjonarzy-męczenników

Drugą grupą zaproszonych gości stanowiły osoby związane z bł. o. Zbigniewem Strzałkowskim i o. Michałem Tomaszkiem, polskimi męczennikami, którzy pełniąc posługę misyjną w Peru, 9 sierpnia 1991 r. zostali zamordowani przez komunistycznych terrorystów. 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani, zaś 7 czerwca w Kościele obchodzone jest ich wspomnienie liturgiczne. Obok krakowskich mnichów z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), którzy 9 kwietnia przekazali do kaplicy prezydenckiej relikwie pierwszych polskich misjonarzy-męczenników z Pariacoto, obecni byli tego dnia: promotor ich kultu br. Jan Hruszowiec oraz rodziny błogosławionych.

- W czasie spotkania przyjaciel męczenników o. Jan Maria Szewek podkreślił, że ojcowie oddali własne życie za Chrystusa i za ludzi dla których pracowali. Służyli w Kościele powszechnym. Wiedzieli, że w każdej chwili mogą ponieść śmierć męczeńską, a jednak nie chcieli opuścić swoich wiernych. Oddali siebie tym, którym służyli. O. Szewek podkreślił: „Przekazując relikwie, chcemy, żeby po swojej męczeńskiej śmierci służyli wszystkim ludziom, którzy zmagają się z terroryzmem, w obronie przed złem” - relacjonuje ks. S. Olopiak.

 

Udany odpust!

Po zakończonej Eucharystii wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni na agapę. - W czasie tego pozaliturgicznego spotkania miałem okazję podziwiać mądrość i kunszt słowa pierwszej damy, a przede wszystkim jej otwartość wobec wszystkich uczestników agapy. Inspiratorem i duszą odpustowego spotkania był również bez wątpienia prezydencki kapelan ks. kan. Zbigniew Kras, kapłan diecezji tarnowskiej i były proboszcz góralskiej parafii w Lipnicy Murowanej, któremu bardzo zależało na tym, aby odpust w kaplicy prezydenckiej był udany - dzieli się spostrzeżeniem ks. S. Olopiak. - Ks. Z. Kras wyjaśnił, co po góralsku znaczy „udany odpust”. Otóż ma być na nim biskup i dużo księży, wielu parafian i gości, a przede wszystkim dużo „kramów”. Warunki te zostały spełnione: był biskup senior z diecezji warszawsko-praskiej, byli księża diecezjalni i zakonni, była też spora grupa pracowników urzędu prezydenckiego. „Nie było kramów” - mówił żartobliwie ksiądz kapelan, dlatego dla wszystkich uczestników przygotował odpustowe cukierki. W czasie rozmowy złożył natomiast wymowne świadectwo dotyczące pary prezydenckiej: „Podobnie jak ksiądz biskup nigdy nie spóźniają się na Mszę św.” - relacjonuje proboszcz siedleckiej parafii św. Józefa, poruszony serdeczną, radosną i prawdziwie rodzinną atmosferą. - Jestem wdzięczny Bogu za mój udział w tym niezwykłym i pouczającym spotkaniu - stwierdza na koniec.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR