17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Dzień Świętości Życia w Pałacu Prezydenckim

17 kwietnia 2018 r.

Życie poświęcone


fot. ARCH. XSO

Kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. św. Józefa w Siedlcach ks. kan. Sławomir Olopiak oraz proboszcz parafii Świętej Trójcy w Gończycach ks. kan. Jan Spólny uczestniczyli w obchodach odpustu z racji uroczystości Zwiastowania Pańskiego w Pałacu Prezydenckim.

Odpustowa Eucharystia sprawowana była w pałacowej kaplicy noszącej tytuł Zwiastowania Pańskiego 9 kwietnia. Na ten dzień bowiem - ze względu na Wielki Tydzień i Oktawę Wielkanocną - przeniesiono w tym roku odpust Zwiastowania. W Mszy św. celebrowanej przez abp. seniora Henryka Hosera uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Duda, doradcy prezydenta oraz liczne grono gości. Pierwszą z dwóch grup zebranych osób - w której znalazł się ks. S. Olopiak i ks. J. Spólny - zaproszono z inicjatywy promotorki kultu św. Joanny Beretty Molli w Polsce dr Krystyny Zając, która dwa lata temu, 30 marca 2016 r., przekazała relikwie świętej do prezydenckiej kaplicy (w ceremonii uczestniczyła najmłodsza córka świętej - Gianna Emanuela Molla).

- Zaproszenia do udziału w uroczystości skierowano do proboszczów kilku parafii w Polsce, w których kult św. Joanny ma szczególne znaczenie - uzasadnia ks. S. Olopiak. - W trakcie spotkania zaznaczono, że św. J.B. Molla - patronka rodzin, dzieci poczętych i kobiet w stanie błogosławionym - jest ściśle związane z Dniem Świętości Życia obchodzonym w uroczystość Zwiastowania - dodaje.

 

…i pierwszych polskich misjonarzy-męczenników

Drugą grupą zaproszonych gości stanowiły osoby związane z bł. o. Zbigniewem Strzałkowskim i o. Michałem Tomaszkiem, polskimi męczennikami, którzy pełniąc posługę misyjną w Peru, 9 sierpnia 1991 r. zostali zamordowani przez komunistycznych terrorystów. 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani, zaś 7 czerwca w Kościele obchodzone jest ich wspomnienie liturgiczne. Obok krakowskich mnichów z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), którzy 9 kwietnia przekazali do kaplicy prezydenckiej relikwie pierwszych polskich misjonarzy-męczenników z Pariacoto, obecni byli tego dnia: promotor ich kultu br. Jan Hruszowiec oraz rodziny błogosławionych.

- W czasie spotkania przyjaciel męczenników o. Jan Maria Szewek podkreślił, że ojcowie oddali własne życie za Chrystusa i za ludzi dla których pracowali. Służyli w Kościele powszechnym. Wiedzieli, że w każdej chwili mogą ponieść śmierć męczeńską, a jednak nie chcieli opuścić swoich wiernych. Oddali siebie tym, którym służyli. O. Szewek podkreślił: „Przekazując relikwie, chcemy, żeby po swojej męczeńskiej śmierci służyli wszystkim ludziom, którzy zmagają się z terroryzmem, w obronie przed złem” - relacjonuje ks. S. Olopiak.

 

Udany odpust!

Po zakończonej Eucharystii wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni na agapę. - W czasie tego pozaliturgicznego spotkania miałem okazję podziwiać mądrość i kunszt słowa pierwszej damy, a przede wszystkim jej otwartość wobec wszystkich uczestników agapy. Inspiratorem i duszą odpustowego spotkania był również bez wątpienia prezydencki kapelan ks. kan. Zbigniew Kras, kapłan diecezji tarnowskiej i były proboszcz góralskiej parafii w Lipnicy Murowanej, któremu bardzo zależało na tym, aby odpust w kaplicy prezydenckiej był udany - dzieli się spostrzeżeniem ks. S. Olopiak. - Ks. Z. Kras wyjaśnił, co po góralsku znaczy „udany odpust”. Otóż ma być na nim biskup i dużo księży, wielu parafian i gości, a przede wszystkim dużo „kramów”. Warunki te zostały spełnione: był biskup senior z diecezji warszawsko-praskiej, byli księża diecezjalni i zakonni, była też spora grupa pracowników urzędu prezydenckiego. „Nie było kramów” - mówił żartobliwie ksiądz kapelan, dlatego dla wszystkich uczestników przygotował odpustowe cukierki. W czasie rozmowy złożył natomiast wymowne świadectwo dotyczące pary prezydenckiej: „Podobnie jak ksiądz biskup nigdy nie spóźniają się na Mszę św.” - relacjonuje proboszcz siedleckiej parafii św. Józefa, poruszony serdeczną, radosną i prawdziwie rodzinną atmosferą. - Jestem wdzięczny Bogu za mój udział w tym niezwykłym i pouczającym spotkaniu - stwierdza na koniec.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR