17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Promocja książki Haliny Budziszewskiej

16 maja 2018 r.

Nie odejdzie w niepamięć


fot. J. KURZAWA

W czwartek 10 maja miała miejsce promocja albumu „Kazimierz Szwainowski (1917-2002). Życie i twórczość. W stulecie urodzin artysty”.

Publikacja stanowi formę uhonorowania artysty, który przez ponad 20 lat mieszkał i pracował w Siedlcach, a cały swój dorobek twórczy przekazał do zbiorów siedleckiego muzeum. - Ten album to plon mojej wieloletniej pracy zawodowej w Muzeum Regionalnym, ponieważ opiekuję się kolekcją K. Szwainowskiego - powiedziała na początku spotkania autorka H. Budziszewska. Dodała, że zbiór sam w sobie jest poważnym powodem, by zacząć pracować nad wydawnictwem, jednak skłonił ją do tego inny motyw - dramatyczny etap życia K. Szwainowskiego, o którym - chociaż znała artystę od początku lat 80 - dowiedziała się dopiero po jego śmierci.

- Materiał ilustrujący jego życie i twórczość, dokumenty i fotografie, które udostępniła mi jego żona Waleria Szwainowska, okazały się imponujące i zupełnie mi nieznane - zaznaczyła H. Budziszewska. Największym zaskoczeniem było odkrycie, że K. Szwainowski był represjonowany. Dowodził tego złożony w kostkę i przechowywany w pudełeczku, niczym relikwia, dokument uwolnienia z obozu. W książce te wydarzenia odzwierciedla rozdział „Więzień obozu w Stalinogorsku”.

 

Byłby szczęśliwy

Publikacje tworzą dwie zasadnicze części. Jedna - poświęcona jest życiu artysty, ilustrowana zdjęciami i kopiami dokumentów. Druga - obejmuje jego dokonania twórcze. H. Budziszewska podkreśliła zasługi wielu osób, dzięki którym album zyskał ostateczny kształt, m.in. dr. Edwarda Kopówki, którego starania umożliwiły potwierdzenie faktów związanych z represjonowaniem Szwainowskiego.

- Ta książka przyczyni się do tego, że twórczość mego ojca nie odejdzie w niepamięć. Ojciec byłby szczęśliwy - mówiła obecna podczas promocji córka artysty - Małgorzata Szwainowska, dziękując dyrekcji i pracownikom Muzeum Regionalnego, zwłaszcza H. Budziszewskiej - za wkład pracy i osobiste zaangażowanie w opracowanie materiałów i udaną ich syntezę.

 

Tytan pracy

Siedleckie muzeum może pochwalić się kolekcją liczącą ok. 2 tys. prac artysty z różnych okresów jego życia. Poza drzeworytem i linorytem, które stanowią jego twórczą wizytówkę, uprawiał też litografię, malarstwo olejne i akwarelę. Jak zaznaczyła H. Budziszewska, był człowiekiem wielu pasji, co uwidocznił w swoich pracach, m.in. hodował norki i zajmował się pszczelarstwem. Interesowała go architektura, ale też bieżące wydarzenia. Najbardziej różnorodny okres twórczości przypada na lata 60. Artysta tworzył ilustracje do opowiadań Kazimierza Przerwy-Tetmajera, karnety z architekturą miast polskich, na zamówienie Cepelii przygotowywał kartki świąteczne. Dzięki licznym plenerom artystycznym organizowanym przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury poznawał Podlasie. Upamiętnił w Polsce miejsca pobytu litewskiego kompozytora i malarza Mikalojusa Čiurlionisa. Parał się dziennikarstwem. Popularyzował litewska sztukę.

Związanie się z ziemią siedlecką zaowocowało wieloma pracami utrwalającymi elementy wiejskiego pejzażu, zabytki, miejsca pamięci. Szwainowski ciągle odkrywał nowe obszary - tworzył m.in. portrety sławnych Polaków i cykl ilustracji do klasyki literatury polskiej. - Był tytanem pracy. Nie rozstawał się ze swoim warsztatem, tworzył nawet podczas pobytu w szpitalu. Szedł z wielką determinacją raz wytyczoną drogą - charakteryzowała bohatera swojej książki H. Budziszewska. - Ze względu na szeroki wachlarz jego prace są prezentowane w muzeach i galeriach całej Polski. Niemal każda kwerenda kończy się wypożyczeniem od nas jego prac. Z gotowych klocków i płyt linorytniczych artysty, które znajdują się w zbiorach MR, korzystają też dzieci i młodzież w ramach lekcji „Plastyka bez tajemnic” - wyliczała, zaznaczając, że twórczość K. Szwainowskiego ciągle żyje. 


K. Szwainowski urodził się w Wilnie; jego matka była Litwinką, ojciec - Polakiem. Szkołę podstawową i gimnazjum skończył w Kownie i tam rozpoczął studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Po likwidacji wydziału artystycznego przeniósł się do Wileńskiej Akademii Sztuki. W drugiej połowie 1944 r. został aresztowany, a w lutym 1945 r. trafił do podobozu nr 9 w Stalinogorsku (Nowomoskowsk) i pracował w kopalni nr 31. W styczniu 1946 r. został uwolniony, m.in. wskutek interwencji uczelni. Wrócił na studia, czynił też starania o możliwość wyjazdu do Polski. W kwietniu uzyskał kartę ewakuacyjną, a już w czerwcu przyjechał do Krakowa i został przyjęty na trzeci rok studiów - malarstwo i grafikę - na Akademii Sztuk Pięknych. Po ich ukończeniu skierowany został do pracy w Domu Słowa Polskiego i zamieszkał z rodziną w podwarszawskich Chylicach, a następnie w Piasecznie. W 1974 r. Szwainowscy osiedlili się w Czepielinie, a artysta podjął pracę w klubie garnizonowym w Siedlcach. W 1981 r. przeprowadzili się do Siedlec. W 1992 r. K. Szwainowski cały swój dorobek twórczy przekazał Muzeum Regionalnemu. Zmarł w 2001 r. i został pochowany w alei zasłużonych na Cmentarzu Centralnym.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR