21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Promocja książki Haliny Budziszewskiej

16 maja 2018 r.

Nie odejdzie w niepamięć


fot. J. KURZAWA

W czwartek 10 maja miała miejsce promocja albumu „Kazimierz Szwainowski (1917-2002). Życie i twórczość. W stulecie urodzin artysty”.

Publikacja stanowi formę uhonorowania artysty, który przez ponad 20 lat mieszkał i pracował w Siedlcach, a cały swój dorobek twórczy przekazał do zbiorów siedleckiego muzeum. - Ten album to plon mojej wieloletniej pracy zawodowej w Muzeum Regionalnym, ponieważ opiekuję się kolekcją K. Szwainowskiego - powiedziała na początku spotkania autorka H. Budziszewska. Dodała, że zbiór sam w sobie jest poważnym powodem, by zacząć pracować nad wydawnictwem, jednak skłonił ją do tego inny motyw - dramatyczny etap życia K. Szwainowskiego, o którym - chociaż znała artystę od początku lat 80 - dowiedziała się dopiero po jego śmierci.

- Materiał ilustrujący jego życie i twórczość, dokumenty i fotografie, które udostępniła mi jego żona Waleria Szwainowska, okazały się imponujące i zupełnie mi nieznane - zaznaczyła H. Budziszewska. Największym zaskoczeniem było odkrycie, że K. Szwainowski był represjonowany. Dowodził tego złożony w kostkę i przechowywany w pudełeczku, niczym relikwia, dokument uwolnienia z obozu. W książce te wydarzenia odzwierciedla rozdział „Więzień obozu w Stalinogorsku”.

 

Byłby szczęśliwy

Publikacje tworzą dwie zasadnicze części. Jedna - poświęcona jest życiu artysty, ilustrowana zdjęciami i kopiami dokumentów. Druga - obejmuje jego dokonania twórcze. H. Budziszewska podkreśliła zasługi wielu osób, dzięki którym album zyskał ostateczny kształt, m.in. dr. Edwarda Kopówki, którego starania umożliwiły potwierdzenie faktów związanych z represjonowaniem Szwainowskiego.

- Ta książka przyczyni się do tego, że twórczość mego ojca nie odejdzie w niepamięć. Ojciec byłby szczęśliwy - mówiła obecna podczas promocji córka artysty - Małgorzata Szwainowska, dziękując dyrekcji i pracownikom Muzeum Regionalnego, zwłaszcza H. Budziszewskiej - za wkład pracy i osobiste zaangażowanie w opracowanie materiałów i udaną ich syntezę.

 

Tytan pracy

Siedleckie muzeum może pochwalić się kolekcją liczącą ok. 2 tys. prac artysty z różnych okresów jego życia. Poza drzeworytem i linorytem, które stanowią jego twórczą wizytówkę, uprawiał też litografię, malarstwo olejne i akwarelę. Jak zaznaczyła H. Budziszewska, był człowiekiem wielu pasji, co uwidocznił w swoich pracach, m.in. hodował norki i zajmował się pszczelarstwem. Interesowała go architektura, ale też bieżące wydarzenia. Najbardziej różnorodny okres twórczości przypada na lata 60. Artysta tworzył ilustracje do opowiadań Kazimierza Przerwy-Tetmajera, karnety z architekturą miast polskich, na zamówienie Cepelii przygotowywał kartki świąteczne. Dzięki licznym plenerom artystycznym organizowanym przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury poznawał Podlasie. Upamiętnił w Polsce miejsca pobytu litewskiego kompozytora i malarza Mikalojusa Čiurlionisa. Parał się dziennikarstwem. Popularyzował litewska sztukę.

Związanie się z ziemią siedlecką zaowocowało wieloma pracami utrwalającymi elementy wiejskiego pejzażu, zabytki, miejsca pamięci. Szwainowski ciągle odkrywał nowe obszary - tworzył m.in. portrety sławnych Polaków i cykl ilustracji do klasyki literatury polskiej. - Był tytanem pracy. Nie rozstawał się ze swoim warsztatem, tworzył nawet podczas pobytu w szpitalu. Szedł z wielką determinacją raz wytyczoną drogą - charakteryzowała bohatera swojej książki H. Budziszewska. - Ze względu na szeroki wachlarz jego prace są prezentowane w muzeach i galeriach całej Polski. Niemal każda kwerenda kończy się wypożyczeniem od nas jego prac. Z gotowych klocków i płyt linorytniczych artysty, które znajdują się w zbiorach MR, korzystają też dzieci i młodzież w ramach lekcji „Plastyka bez tajemnic” - wyliczała, zaznaczając, że twórczość K. Szwainowskiego ciągle żyje. 


K. Szwainowski urodził się w Wilnie; jego matka była Litwinką, ojciec - Polakiem. Szkołę podstawową i gimnazjum skończył w Kownie i tam rozpoczął studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Po likwidacji wydziału artystycznego przeniósł się do Wileńskiej Akademii Sztuki. W drugiej połowie 1944 r. został aresztowany, a w lutym 1945 r. trafił do podobozu nr 9 w Stalinogorsku (Nowomoskowsk) i pracował w kopalni nr 31. W styczniu 1946 r. został uwolniony, m.in. wskutek interwencji uczelni. Wrócił na studia, czynił też starania o możliwość wyjazdu do Polski. W kwietniu uzyskał kartę ewakuacyjną, a już w czerwcu przyjechał do Krakowa i został przyjęty na trzeci rok studiów - malarstwo i grafikę - na Akademii Sztuk Pięknych. Po ich ukończeniu skierowany został do pracy w Domu Słowa Polskiego i zamieszkał z rodziną w podwarszawskich Chylicach, a następnie w Piasecznie. W 1974 r. Szwainowscy osiedlili się w Czepielinie, a artysta podjął pracę w klubie garnizonowym w Siedlcach. W 1981 r. przeprowadzili się do Siedlec. W 1992 r. K. Szwainowski cały swój dorobek twórczy przekazał Muzeum Regionalnemu. Zmarł w 2001 r. i został pochowany w alei zasłużonych na Cmentarzu Centralnym.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR