15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Z dziejów Podlasia (634)

23 maja 2018 r.

Nowe problemy w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu i Włodawie - 14 listopada 1918 r.

W Siedlcach trwa tego dnia w dalszym ciągu gorączkowa praca nad organizacją sił zbrojnych. POW tworzy swoją kompanię pod dowództwem A. Głuchowskiego, natomiast Biuro Werbunkowe PSZ tworzy jeden pluton pod dowództwem por. Nowotnego.

W Łukowie por. Łada-Bieńkowski również formuje kompanię piechoty PSZ oraz nakłania okolicznych ziemian do ofiary na rzecz ojczyzny - wystawienia jednego wierzchowca z każdych 20 włók, jako zaczątek przyszłego szwadronu ułanów. W Rykach zostaje zmobilizowany ok. 100-osobowy oddział POW, w skład którego weszło 76 uczniów szkoły rolniczej w Brzozowej. W Międzyrzecu Podlaskim usiłuje się powołać radę miejską, a tymczasem konne patrole, m.in. z oddziału Zowczaka, przeczesują teren, rozwożą odezwy i rozbrajają Niemców coraz bliżej Białej Podlaskiej, m.in. w Styrzyńcu i Ciciborze. Było to przyczyną postawienia przez niemiecką Radę Żołnierską w Białej Podlaskiej zarzutu, że Polacy nie dotrzymują umowy, rozbrajając załogi niemieckie (m.in. w Nosowie, Leśnej Podlaskiej i na płd. od Białej), i zerwania zawartej umowy.

Wzbudziło to ostrożność komendanta miejscowej POW Mariana Jeżewskiego, który nakazał swej kompanii być w pogotowiu na plebanii przy kościele św. Anny.

14 listopada specjalnym składem przybyli z Warszawy do Białej kolejarze polscy Trzeciak i Kwaskowski. Mieli oni przejąć bialską stację kolejową i zorganizować polską obsługę dworca. Nad stacją powiewała jeszcze chorągiew ukraińska, a na peronie stały przygotowane do strzału niemieckie karabiny maszynowe. Bialska Rada Żołnierska zaczęła z nimi rozmowy i pertraktacje, ale kiedy zorientowała się, że nie stoi za nimi żadna realna siła, zostali aresztowani i internowani w gmachu gimnazjum.

14 listopada przybył do Międzyrzeca z Kąkolewnicy - na zdobycznych samochodach ciężarowych i konno - tamtejszy oddział POW pod dowództwem Makowskiego. Tak relacjonował to później Antoni Mazur: „Po przybyciu do Międzyrzeca, zastajemy tu już oddział z Zowczakiem na czele, który przybył z Dęblina i objął komendę. Jest już i Komitet Samoobrony z P. Jaworskim, pełnomocnikiem hr. Potockiego na czele. Nie podoba się nam jednak jakiś niewyraźny stosunek do Niemców. Chodzą swobodnie po mieście. Otrzymuję rozkaz rozbrojenia posterunków niemieckich w okolicach Międzyrzeca. Pracowity to był dzień. Wieczorem rozbrojonych sprowadzam do Międzyrzeca. U Zowczaka tegoż dnia wieczorem odprawa komendantów wszystkich naszych oddziałów. Makowski Roman bierze mnie na odprawę jako swego adiutanta. Jako naoczny świadek tej odprawy mogę śmiało stwierdzić, że za późniejsze wypadki dużą odpowiedzialność ponosi miejscowy Komitet Samoobrony. Nasz komendant Makowski stanowczo radzi ze względu na to, że w Białej są Niemcy nierozbrojeni, odesłać Niemców z Międzyrzeca natychmiast pieszo do Łukowa i rozstawić posterunki w promieniu 3 km naokoło Międzyrzeca. Pan Jaworski, powołując się na naszą rycerskość i na to, że Niemcy w Międzyrzecu dobrowolnie złożyli broń, był przeciwnego zdania i radził czekać na pociąg, aby odtransportować Niemców pociągami do Łukowa. Zajęte stanowisko i zbytnia uległość Zowczaka stała się przyczyną tych okropnych zajść, które w parę dni potem rozegrały się w Międzyrzecu (…). Makowski dotknięty, że go nie usłuchano, nakazał odmarsz i tegoż dnia samochodami i końmi wróciliśmy do Kąkolewnicy pełnić służbę”.

Podobne problemy jak w Międzyrzecu wystąpiły również we Włodawie, gdzie na dobre zaczęła się „bolszewicka gospodarka” i przewagę zdobyli skomunizowani Żydzi. Prezes tamtejszej POW Józefat Błyskosz razem z proboszczem ks. Romanowskim 14 listopada postanowili napisać list do dowódcy pułku szwoleżerów w Chełmie płk. Dreszera, aby jak najprędzej przysłał do Włodawy oddział wojska z dobrym oficerem. W trakcie pisania listu zjawił się włościanin ze wsi Orchówek z wieścią, że na błoniach orchowieckich zatrzymał się silny odział wojsk niemieckich z dwoma oficerami. Błyskosz szybko podjął decyzję o rozbrojeniu tej grupy. Po przybyciu na miejsce przedstawił się jako rzekomy delegat dwóch szwadronów ułanów z Lublina i powiedział: „Jeżeli Panowie dobrowolnie złożycie broń, to się z Wami postąpi podług u nas Polaków przyjętego zwyczaju, że wszystkie prywatne rzeczy, tak oficerów jak żołnierzy, panowie zabieracie ze sobą, natomiast rzeczy należące do armii: broń, amunicja, jako też konie wojskowe, pozostają jako własność Państwa Polskiego”. Na koniec przestrzegł, że trudno będzie walczyć jednemu oddziałowi niemieckiemu przeciw dwóm szwadronom ułanów polskich. Po tej rozmowie Niemcy poddali się. W ręce POW wpadły: trzy karabiny maszynowe, tabor złożony z 64 koni, 16 wozów załadowanych bronią i amunicją, 180 granatów ręcznych, 130 karabinów ręcznych, jedna fura amunicji i taśm do karabinów. Niemców odprowadzono do tymczasowej komendy miasta. Ponieważ doszły wieści, że Żydzi dysponujący przewagą mają zamiar rozbroić szczupły oddział POW we Włodawie, Błyskosz nakazał mu wycofać się z miasta. To ośmieliło do działania komunistów. Ok. 21.00 lewicowy komendant miasta z ramienia Żydów i SDKPiL Longin Anisiewicz wtargnął do lokalu komendy miasta i z wymierzonym karabinem zaczął grozić wziętym do niewoli oficerom niemieckim. Na szczęście zjawił się Błyskosz i w ostrych słowach zwrócił Anusiewiczowi uwagę, iż on tych oficerów nie rozbrajał i nie będzie ich mordował. „Tchórz Anisiewicz oddalił się” - zapisał Błyskosz”. „Zabrałem niemieckich oficerów, zaprowadziłem ich do ks. Romanowskiego, gdzie po nakarmieniu odesłałem ich do Brześcia”. Tymczasem niemiecki i inspektor etapowy z Białej Podlaskiej gen. Diringshofen wezwał z Brześcia do Białej oddziały 2 pułku Huzarów Gwardii i dwa szwadrony tzw. czarnych ułanów. Wieczorem tego dnia huzarzy wjechali do miasta z okrzykiem: „Niech żyje Wilhelm II”, odsunęli od władzy Radę Żołnierską i pobili niektórych peowiaków. Reszta oddziału POW wycofała się z Białej Podlaskiej w okolice Dziegciarki.

Józef Geresz

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR