19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

23 maja 2018 r.

#UrodzinyKościoła

„Oto przez czasu obroty powraca święto radosne, kiedy na uczniów Chrystusa zstępuje Duch Pocieszyciel”. To początek jednego z brewiarzowych hymnów na uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Dosłownie rozumiany znaczy tyle, że jak co roku wspominamy w liturgii konkretne wydarzenie historyczne, punkt w historii dziejów. To dzień, kiedy na zgromadzonych w Wieczerniku uczniów Chrystusa zstąpił Duch Święty. Było to 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa, około godziny 9.00 rano w Jerozolimie. Ale te słowa hymnu mają swoje „drugie dno”. Bo przecież w liturgii nie chodzi tylko o to, aby wspominać przeszłość. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to nie kolejna rocznica, ale wejście w rzeczywistość, którą tamto konkretne wydarzenie rozpoczęło.

Świętowanie wydarzeń z historii zbawienia to nie smętne wspominki w stylu: „A przed wojną to nawet kaszanka była lepsza”, tylko przeżywanie tych wydarzeń tu i teraz, w swojej konkretnej rzeczywistości, miejscu na ziemi, sytuacji życiowej. Podobnie dzieje się choćby z przeżywaniem Eucharystii: przecież w czasie przeistoczenia słyszymy słowa Chrystusa: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Ale ta „pamiątka” to coś, co teologia nazywa „wspomnieniem uobecniającym” - mocą Bożą zacierają się granice czasu i przestrzeni i każdy z nas, uczestników Eucharystii, duchowo staje na Golgocie i może razem z Chrystusem ofiarowywać się Bogu Ojcu.

Podobnie jest z Zesłaniem Ducha Świętego. To jedno z najważniejszych świąt w Kościele. To rzeczywistość, która ponad dwa tysiące lat temu zaczęła się na ulicach Jerozolimy - i trwa! To nie było wydarzenie, jakich w naszym życiu wiele: popatrzyliśmy, posłuchaliśmy, a później „pięknie było, ale się skończyło”. Ten sam Duch Święty, który rozpalił apostołów, nieustannie odmładza Kościół Jezusa Chrystusa. Prowadzi go, uświęca, oczyszcza, na nowo rozpala. Sprawia, że Kościół grzeszników staje się Kościołem Świętym; Matką, która rodzi swoje dzieci do nowego życia w łasce Bożej.

I tak sobie pomyślałem tego dnia - w zasadzie dlaczego nie świętujemy go jako urodzin Kościoła? Dla instytucji oraz wielu ludzi urodziny czy też rocznica powstania są bardzo ważnym dniem w roku. Okrągłe rocznice są wręcz okazją do bardzo poważnych obchodów, poprzedzonych długimi przygotowaniami (popatrzmy choćby na 200 rocznicę powstania naszej diecezji - synod, planowanie, publikacje medialne i książkowe, logistyka organizacyjna etc.). Jubilatom składa się życzenia, otrzymują listy gratulacyjne… a Kościół? A my, którzy go tworzymy i stanowimy? O urodzinach swojej mamy każdy pamięta - a przecież Kościół to nasza matka… trochę to smutne, że przechodzimy jakoś tak „obok” tej uroczystości, że nie składamy sobie nawzajem życzeń, że nie chwalimy się przed całym światem, że nasza Mama dziś świętuje swoje urodziny. Dobre pomysły przychodzą często poniewczasie, ale może na przyszły rok byłoby dobrze „rozkręcić” taką akcję w mediach społecznościowych z hashtagiem #urodzinyKościoła?

Apostołowie, którzy wybiegli w dzień Pięćdziesiątnicy z Wieczernika, mówili w różnych językach, ale przede wszystkim byli pełni radości i entuzjazmu. Duch Święty rozniecił w nich ogień, który spalił ich lęki i wątpliwości i którym z kolei byli w stanie podpalić cały świat. Niech Duch Święty podtrzymuje ów płomień miłości, radości i entuzjazmu w całym Kościele również w naszych skomplikowanych czasach.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy inny



LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR