15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

23 maja 2018 r.

#UrodzinyKościoła

„Oto przez czasu obroty powraca święto radosne, kiedy na uczniów Chrystusa zstępuje Duch Pocieszyciel”. To początek jednego z brewiarzowych hymnów na uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Dosłownie rozumiany znaczy tyle, że jak co roku wspominamy w liturgii konkretne wydarzenie historyczne, punkt w historii dziejów. To dzień, kiedy na zgromadzonych w Wieczerniku uczniów Chrystusa zstąpił Duch Święty. Było to 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa, około godziny 9.00 rano w Jerozolimie. Ale te słowa hymnu mają swoje „drugie dno”. Bo przecież w liturgii nie chodzi tylko o to, aby wspominać przeszłość. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to nie kolejna rocznica, ale wejście w rzeczywistość, którą tamto konkretne wydarzenie rozpoczęło.

Świętowanie wydarzeń z historii zbawienia to nie smętne wspominki w stylu: „A przed wojną to nawet kaszanka była lepsza”, tylko przeżywanie tych wydarzeń tu i teraz, w swojej konkretnej rzeczywistości, miejscu na ziemi, sytuacji życiowej. Podobnie dzieje się choćby z przeżywaniem Eucharystii: przecież w czasie przeistoczenia słyszymy słowa Chrystusa: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Ale ta „pamiątka” to coś, co teologia nazywa „wspomnieniem uobecniającym” - mocą Bożą zacierają się granice czasu i przestrzeni i każdy z nas, uczestników Eucharystii, duchowo staje na Golgocie i może razem z Chrystusem ofiarowywać się Bogu Ojcu.

Podobnie jest z Zesłaniem Ducha Świętego. To jedno z najważniejszych świąt w Kościele. To rzeczywistość, która ponad dwa tysiące lat temu zaczęła się na ulicach Jerozolimy - i trwa! To nie było wydarzenie, jakich w naszym życiu wiele: popatrzyliśmy, posłuchaliśmy, a później „pięknie było, ale się skończyło”. Ten sam Duch Święty, który rozpalił apostołów, nieustannie odmładza Kościół Jezusa Chrystusa. Prowadzi go, uświęca, oczyszcza, na nowo rozpala. Sprawia, że Kościół grzeszników staje się Kościołem Świętym; Matką, która rodzi swoje dzieci do nowego życia w łasce Bożej.

I tak sobie pomyślałem tego dnia - w zasadzie dlaczego nie świętujemy go jako urodzin Kościoła? Dla instytucji oraz wielu ludzi urodziny czy też rocznica powstania są bardzo ważnym dniem w roku. Okrągłe rocznice są wręcz okazją do bardzo poważnych obchodów, poprzedzonych długimi przygotowaniami (popatrzmy choćby na 200 rocznicę powstania naszej diecezji - synod, planowanie, publikacje medialne i książkowe, logistyka organizacyjna etc.). Jubilatom składa się życzenia, otrzymują listy gratulacyjne… a Kościół? A my, którzy go tworzymy i stanowimy? O urodzinach swojej mamy każdy pamięta - a przecież Kościół to nasza matka… trochę to smutne, że przechodzimy jakoś tak „obok” tej uroczystości, że nie składamy sobie nawzajem życzeń, że nie chwalimy się przed całym światem, że nasza Mama dziś świętuje swoje urodziny. Dobre pomysły przychodzą często poniewczasie, ale może na przyszły rok byłoby dobrze „rozkręcić” taką akcję w mediach społecznościowych z hashtagiem #urodzinyKościoła?

Apostołowie, którzy wybiegli w dzień Pięćdziesiątnicy z Wieczernika, mówili w różnych językach, ale przede wszystkim byli pełni radości i entuzjazmu. Duch Święty rozniecił w nich ogień, który spalił ich lęki i wątpliwości i którym z kolei byli w stanie podpalić cały świat. Niech Duch Święty podtrzymuje ów płomień miłości, radości i entuzjazmu w całym Kościele również w naszych skomplikowanych czasach.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR