20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Dla zdrowia

23 maja 2018 r.

Smacznie, zdrowo i sportowo


fot. JAG

Było zdrowe i smaczne jedzenie, aktywność fizyczna oraz lokalni przedsiębiorcy - tak w skrócie można streścić I Siedleckie Targi Śniadaniowe.

Impreza, która odbyła się w niedzielę 20 maja na pl. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach, jak na jej pierwszą edycję, przyciągnęła spore grono mieszkańców miasta. To zapewne zasługa idei imprezy, którą była promocja zdrowego stylu odżywiania oraz zachęcania do aktywności fizycznej. Organizatorzy od początku zaznaczali, że poprzez te targi chcą edukować w zakresie zdrowego stylu życia, świadomego odżywiania i prewencji chorób cywilizacyjnych - w myśl zasady, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Jednym z najbardziej obleganych było stoisko Krainy Karmienia, czyli Anety Pisarek, która pomaga kształtować nawyki żywieniowe u najmłodszych. Jest dietetykiem, promotorką karmienia piersią, liderką laktacyjnej grupy wsparcia Mlekoteka oraz terapeutą karmienia. Jak zapewnia, to bycie rodzicem uświadomiło jej, jaka spoczywa na niej odpowiedzialność. Przekąski i koktajle, które proponowała podczas niedzielnych targów, znikały momentalnie. Można było spróbować m.in. koktajlu z siemienia lnianego, mniszka lekarskiego i banana czy z pokrzywy. Kanapki z humusem również szybko wędrowały do ust starszych i młodszych. Jak przyznaje A. Pisarek, największe zainteresowanie wzbudziły zielone koktajle. - Odwiedzający nasze stoisko byli mocno zainteresowani, z czego są one przyrządzone, a największe zaciekawienie budziła pokrzywa - dzieli się wrażeniami. - Niby zdawali sobie sprawę, że można ją spożywać, ale nie zawsze wiedzieli, w jaki sposób - dodaje i przyznaje, że dużo osób podpytywało o zdrowe żywienie dzieci. - Mamy pytały o dziecięcy jadłospis i w jaki sposób przemycić w nim zdrowe produkty, szukały pomysłów na zdrowe posiłki - wylicza.

 

Smaczna profilaktyka

Organizatorzy uważają, że targi były udane, także za sprawą pięknej pogody, która skłoniła mieszkańców do przyjścia na plac. Jednak tym, co ich przyciągnęło, zdecydowanie była tematyka spotkania. - Każdy znalazł coś dla siebie - mówi Paweł Płatkowski ze Spiżarni Młodości, jeden z organizatorów i pomysłodawca targów. - Można było smacznie i zdrowo zjeść, potrawy były przygotowane we współpracy z Luks Pastą z naszych zdrowych surowców. Spore zainteresowanie mieszkańców wzbudziły rozmowy z dietetykami z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, którzy podpowiadali, jak zdrowo się odżywiać, żeby zachować równowagę organizmu. Bo dzięki temu możemy uniknąć wielu chorób - podkreśla.

Ponieważ zainteresowanie imprezą było spore, organizatorzy już planują kolejne edycje. - Świadomość siedlczan na temat zdrowego odżywiania jest spora, aczkolwiek wiele osób wciąż nie przykłada wagi do tego, co na co dzień wkłada do ust - przyznaje P. Płatkowski. - W tym naszym zapędzeniu skupiamy się na tym, żeby zjeść cokolwiek, stąd często sięgamy po fastfoody i biegniemy dalej. Większość osób nie zdaje sobie też sprawy, jakie warzywa kupuje w sklepach. Najczęściej pochodzą one z upraw przemysłowych, a zboża są poddawane procesowi desykacji, czyli pryskania randapem po to, żeby je szybciej osuszyć. Także wraz z pożywieniem przyswajamy bardzo dużo toksyn. Są to tzw. dodatki do żywności, które mają bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie w długofalowym procesie. Ale znajdziemy je nie tylko w jedzeniu, bo również w kosmetykach, środkach czystości - wylicza i dodaje, że to od nas zależy, jakie produkty wybieramy i co jemy.

 

Na sportowo

Ci, którzy w niedzielne popołudnie skusili się na udział w targach, mogli kupić tradycyjne wyroby, np. smakowe miody, suszone zioła, kwiaty, a także produkty niezbędne do skomponowania zdrowego śniadania czy przekąski. Organizatorzy postawili na aktywność fizyczną, która w zdrowym stylu życia jest niezbędna i nie zawiedli się. Uczestnicy targów, zwłaszcza ci najmłodsi, chętnie brali udział w grach i zabawach sportowych. Panie natomiast mogły poznać ofertę lokalnych gabinetów kosmetycznych, podologicznych czy medycyny estetycznej.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR