15 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Jadwigi, Teresy, Brunona

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Dla zdrowia

23 maja 2018 r.

Smacznie, zdrowo i sportowo


fot. JAG

Było zdrowe i smaczne jedzenie, aktywność fizyczna oraz lokalni przedsiębiorcy - tak w skrócie można streścić I Siedleckie Targi Śniadaniowe.

Impreza, która odbyła się w niedzielę 20 maja na pl. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach, jak na jej pierwszą edycję, przyciągnęła spore grono mieszkańców miasta. To zapewne zasługa idei imprezy, którą była promocja zdrowego stylu odżywiania oraz zachęcania do aktywności fizycznej. Organizatorzy od początku zaznaczali, że poprzez te targi chcą edukować w zakresie zdrowego stylu życia, świadomego odżywiania i prewencji chorób cywilizacyjnych - w myśl zasady, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Jednym z najbardziej obleganych było stoisko Krainy Karmienia, czyli Anety Pisarek, która pomaga kształtować nawyki żywieniowe u najmłodszych. Jest dietetykiem, promotorką karmienia piersią, liderką laktacyjnej grupy wsparcia Mlekoteka oraz terapeutą karmienia. Jak zapewnia, to bycie rodzicem uświadomiło jej, jaka spoczywa na niej odpowiedzialność. Przekąski i koktajle, które proponowała podczas niedzielnych targów, znikały momentalnie. Można było spróbować m.in. koktajlu z siemienia lnianego, mniszka lekarskiego i banana czy z pokrzywy. Kanapki z humusem również szybko wędrowały do ust starszych i młodszych. Jak przyznaje A. Pisarek, największe zainteresowanie wzbudziły zielone koktajle. - Odwiedzający nasze stoisko byli mocno zainteresowani, z czego są one przyrządzone, a największe zaciekawienie budziła pokrzywa - dzieli się wrażeniami. - Niby zdawali sobie sprawę, że można ją spożywać, ale nie zawsze wiedzieli, w jaki sposób - dodaje i przyznaje, że dużo osób podpytywało o zdrowe żywienie dzieci. - Mamy pytały o dziecięcy jadłospis i w jaki sposób przemycić w nim zdrowe produkty, szukały pomysłów na zdrowe posiłki - wylicza.

 

Smaczna profilaktyka

Organizatorzy uważają, że targi były udane, także za sprawą pięknej pogody, która skłoniła mieszkańców do przyjścia na plac. Jednak tym, co ich przyciągnęło, zdecydowanie była tematyka spotkania. - Każdy znalazł coś dla siebie - mówi Paweł Płatkowski ze Spiżarni Młodości, jeden z organizatorów i pomysłodawca targów. - Można było smacznie i zdrowo zjeść, potrawy były przygotowane we współpracy z Luks Pastą z naszych zdrowych surowców. Spore zainteresowanie mieszkańców wzbudziły rozmowy z dietetykami z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, którzy podpowiadali, jak zdrowo się odżywiać, żeby zachować równowagę organizmu. Bo dzięki temu możemy uniknąć wielu chorób - podkreśla.

Ponieważ zainteresowanie imprezą było spore, organizatorzy już planują kolejne edycje. - Świadomość siedlczan na temat zdrowego odżywiania jest spora, aczkolwiek wiele osób wciąż nie przykłada wagi do tego, co na co dzień wkłada do ust - przyznaje P. Płatkowski. - W tym naszym zapędzeniu skupiamy się na tym, żeby zjeść cokolwiek, stąd często sięgamy po fastfoody i biegniemy dalej. Większość osób nie zdaje sobie też sprawy, jakie warzywa kupuje w sklepach. Najczęściej pochodzą one z upraw przemysłowych, a zboża są poddawane procesowi desykacji, czyli pryskania randapem po to, żeby je szybciej osuszyć. Także wraz z pożywieniem przyswajamy bardzo dużo toksyn. Są to tzw. dodatki do żywności, które mają bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie w długofalowym procesie. Ale znajdziemy je nie tylko w jedzeniu, bo również w kosmetykach, środkach czystości - wylicza i dodaje, że to od nas zależy, jakie produkty wybieramy i co jemy.

 

Na sportowo

Ci, którzy w niedzielne popołudnie skusili się na udział w targach, mogli kupić tradycyjne wyroby, np. smakowe miody, suszone zioła, kwiaty, a także produkty niezbędne do skomponowania zdrowego śniadania czy przekąski. Organizatorzy postawili na aktywność fizyczną, która w zdrowym stylu życia jest niezbędna i nie zawiedli się. Uczestnicy targów, zwłaszcza ci najmłodsi, chętnie brali udział w grach i zabawach sportowych. Panie natomiast mogły poznać ofertę lokalnych gabinetów kosmetycznych, podologicznych czy medycyny estetycznej.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 4, 22-24. 26-27. 31 – 5, 1; Ps 113 (112), 1b-2. 3-4. 5a i 6-7 ;
Łk 11, 29-32

Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR