14 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 45
08-14 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w najbliższym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Ogólnopolski Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

20 czerwca 2018 r.

Dziedzictwo Jana Pawła II


fot. KN

15 czerwca do miejscowego zespołu szkół ponadgimnazjalnych zjechały delegacje szkół noszących imię św. Jana Pawła II. Wszystko za sprawą organizowanego już po raz 31 Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin Szkół noszących imię naszego świętego rodaka.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św., w której wzięli udział licznie przybyli księża oraz zaproszeni goście. Współorganizator zjazdu, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. Roman Wiszniewski, powitał sprawujących eucharystię biskupów w osobach: bp. radomskiego Henryka Tomasika, bp. siedleckiego Kazimierza Gurdę oraz gościa specjalnego - kardynała Stanisława Dziwisza, osobistego sekretarza św. Jana Pawła II. - Wyrażam ogromną radość ze wszystkich zgromadzonych w tej świątyni. Tobie patronko naszej parafii, Matko Najświętsza powierzam to wydarzenie i wszystkich, którzy w przyszłość pragną iść z nadzieją - mówił na wstępie ks. Wiszniewski.

Głos zabrał także ordynariusz Kazimierz Gurda. - Radzyń Podlaski przeżywa dzisiaj radość z tak wspaniałych i licznie przybyłych gości. Dzisiejsze wydarzenie bardzo dobrze wpisuje się w jubileusze, jakie w tym roku obchodzimy: 550-lecie Radzynia Podlaskiego oraz 200-lecie diecezji siedleckiej - zauważył. - Obecność księdza kardynała na tym wydarzeniu jest przez nas szczególnie ceniona. Osoba księdza jest stale łączona z sylwetką naszego świętego rodaka. Jest ksiądz świadkiem świętości życia Jana Pawła II i świadkiem jego oddania, troski i miłości dla dzieci oraz młodzieży - dodał.

 

Długotrwałe owoce

W homilii, którą wygłosił kardynał Dziwisz, nie zabrakło wspomnień. Kapłan przybliżył zebranym postać Jana Pawła II i przytaczał mało znane motywy z jego życia. - Istnieją różne formy upamiętniania osoby Jana Pawła II, którego nazywamy „wielkim”, ale nadanie jego imienia placówce edukacyjnej może się okazać szczególnie inspirujące i przynoszące długotrwały owoc - zauważył. - W dziele wychowania młodego pokolenia Polek i Polaków potrzebujemy wzorców przybliżających nam wartości, na których chcemy budować nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne i szkolne. Jan Paweł II w wybitnym stopniu spełnia te warunki. Był i jest fascynującą postacią nie tylko w kręgu wiary i życia kościoła, ale także reprezentuje wartości ogólnoświatowe - dodał, podkreślając, że był też niesamowitym i nieprzeciętnym człowiekiem. - Zostawił nam nie tylko przykład świętego życia oddanego Bogu, ale także ogromne dziedzictwo w postaci nauczania, refleksji nad życiem i jego sensem. Jest ważną postacią dla zrozumienia polskiej historii i kultury, którą rozsławiał podczas swoich pielgrzymek po świecie - mówił kard. Dziwisz. Podkreślił też, że choć od śmierci Jana Pawła II minęło już 13 lat, mijający czas pozwala nam jeszcze bardziej ogarnąć dokonania Ojca Świętego i odczytywać jego przesłanie, które mimo upływu czasu są ciągle aktualne.

 

Podziękowania i nagrody

Po Eucharystii zebrani przemaszerowali do zespołu szkół ponadgimnazjalnych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tuż przy wejściu do szkoły nastąpiło poświęcenie oraz odsłonięcie płaskorzeźby przedstawiającej postać Jana Pawła II, zaś dyrektor ZSP Grażyna Dzida otrzymała od kard. Dziwisza obraz Papieża Polaka. - Odsłonięta płaskorzeźba niech wita i błogosławi przybyłych do szkoły uczniów, a ten obraz będzie przypominać nauczycielom i uczniom to wszystko, co nasz wielki rodak nam pozostawił - powiedział Dziwisz.

Na hali sportowej, gdzie miały miejsce dalsze obchody, wręczono podziękowania osobom, które objęły honorowym patronatem zjazd. Wśród nich znalazł się: bp Kazimierz Gurda, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, starosta radzyński Lucjan Kotwica, burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, ks. dziekan Roman Wiszniewski oraz wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Następnie dokonano uhonorowania uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach wiedzy na temat osoby i życia Jana Pawła II.

Kolejnym punktem była konferencja ks. dr. Grzegorza Stolarskiego, a następnie świadectwo Jacka Wrony. Głos zabierali także zaproszeni goście. Część artystyczna w wykonaniu uczniów oraz orkiestry akordeonowej Arti Sentemo pod batutą Zbigniewa Czuryły zakończyła 31 Ogólnopolski Zjazd Rodzin Szkół im. św. Jana Pawła II.

Karol Niewęgłowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

11 listopada to dla mnie...

okazja do uczczenia wolnej i niepodległej Polski

dzień pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju

okazja, by poczuć dumę z powodu bycia Polaka

święto wszystkich patriotów, którzy kochają swoją ojczyznę

przypomnienie o triadzie: Bóg - Honor - OjczyznaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR