21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Ogólnopolski Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

20 czerwca 2018 r.

Dziedzictwo Jana Pawła II


fot. KN

15 czerwca do miejscowego zespołu szkół ponadgimnazjalnych zjechały delegacje szkół noszących imię św. Jana Pawła II. Wszystko za sprawą organizowanego już po raz 31 Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin Szkół noszących imię naszego świętego rodaka.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św., w której wzięli udział licznie przybyli księża oraz zaproszeni goście. Współorganizator zjazdu, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. Roman Wiszniewski, powitał sprawujących eucharystię biskupów w osobach: bp. radomskiego Henryka Tomasika, bp. siedleckiego Kazimierza Gurdę oraz gościa specjalnego - kardynała Stanisława Dziwisza, osobistego sekretarza św. Jana Pawła II. - Wyrażam ogromną radość ze wszystkich zgromadzonych w tej świątyni. Tobie patronko naszej parafii, Matko Najświętsza powierzam to wydarzenie i wszystkich, którzy w przyszłość pragną iść z nadzieją - mówił na wstępie ks. Wiszniewski.

Głos zabrał także ordynariusz Kazimierz Gurda. - Radzyń Podlaski przeżywa dzisiaj radość z tak wspaniałych i licznie przybyłych gości. Dzisiejsze wydarzenie bardzo dobrze wpisuje się w jubileusze, jakie w tym roku obchodzimy: 550-lecie Radzynia Podlaskiego oraz 200-lecie diecezji siedleckiej - zauważył. - Obecność księdza kardynała na tym wydarzeniu jest przez nas szczególnie ceniona. Osoba księdza jest stale łączona z sylwetką naszego świętego rodaka. Jest ksiądz świadkiem świętości życia Jana Pawła II i świadkiem jego oddania, troski i miłości dla dzieci oraz młodzieży - dodał.

 

Długotrwałe owoce

W homilii, którą wygłosił kardynał Dziwisz, nie zabrakło wspomnień. Kapłan przybliżył zebranym postać Jana Pawła II i przytaczał mało znane motywy z jego życia. - Istnieją różne formy upamiętniania osoby Jana Pawła II, którego nazywamy „wielkim”, ale nadanie jego imienia placówce edukacyjnej może się okazać szczególnie inspirujące i przynoszące długotrwały owoc - zauważył. - W dziele wychowania młodego pokolenia Polek i Polaków potrzebujemy wzorców przybliżających nam wartości, na których chcemy budować nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne i szkolne. Jan Paweł II w wybitnym stopniu spełnia te warunki. Był i jest fascynującą postacią nie tylko w kręgu wiary i życia kościoła, ale także reprezentuje wartości ogólnoświatowe - dodał, podkreślając, że był też niesamowitym i nieprzeciętnym człowiekiem. - Zostawił nam nie tylko przykład świętego życia oddanego Bogu, ale także ogromne dziedzictwo w postaci nauczania, refleksji nad życiem i jego sensem. Jest ważną postacią dla zrozumienia polskiej historii i kultury, którą rozsławiał podczas swoich pielgrzymek po świecie - mówił kard. Dziwisz. Podkreślił też, że choć od śmierci Jana Pawła II minęło już 13 lat, mijający czas pozwala nam jeszcze bardziej ogarnąć dokonania Ojca Świętego i odczytywać jego przesłanie, które mimo upływu czasu są ciągle aktualne.

 

Podziękowania i nagrody

Po Eucharystii zebrani przemaszerowali do zespołu szkół ponadgimnazjalnych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tuż przy wejściu do szkoły nastąpiło poświęcenie oraz odsłonięcie płaskorzeźby przedstawiającej postać Jana Pawła II, zaś dyrektor ZSP Grażyna Dzida otrzymała od kard. Dziwisza obraz Papieża Polaka. - Odsłonięta płaskorzeźba niech wita i błogosławi przybyłych do szkoły uczniów, a ten obraz będzie przypominać nauczycielom i uczniom to wszystko, co nasz wielki rodak nam pozostawił - powiedział Dziwisz.

Na hali sportowej, gdzie miały miejsce dalsze obchody, wręczono podziękowania osobom, które objęły honorowym patronatem zjazd. Wśród nich znalazł się: bp Kazimierz Gurda, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, starosta radzyński Lucjan Kotwica, burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, ks. dziekan Roman Wiszniewski oraz wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Następnie dokonano uhonorowania uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach wiedzy na temat osoby i życia Jana Pawła II.

Kolejnym punktem była konferencja ks. dr. Grzegorza Stolarskiego, a następnie świadectwo Jacka Wrony. Głos zabierali także zaproszeni goście. Część artystyczna w wykonaniu uczniów oraz orkiestry akordeonowej Arti Sentemo pod batutą Zbigniewa Czuryły zakończyła 31 Ogólnopolski Zjazd Rodzin Szkół im. św. Jana Pawła II.

Karol Niewęgłowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR