19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Ogólnopolski Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

20 czerwca 2018 r.

Dziedzictwo Jana Pawła II


fot. KN

15 czerwca do miejscowego zespołu szkół ponadgimnazjalnych zjechały delegacje szkół noszących imię św. Jana Pawła II. Wszystko za sprawą organizowanego już po raz 31 Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin Szkół noszących imię naszego świętego rodaka.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św., w której wzięli udział licznie przybyli księża oraz zaproszeni goście. Współorganizator zjazdu, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. Roman Wiszniewski, powitał sprawujących eucharystię biskupów w osobach: bp. radomskiego Henryka Tomasika, bp. siedleckiego Kazimierza Gurdę oraz gościa specjalnego - kardynała Stanisława Dziwisza, osobistego sekretarza św. Jana Pawła II. - Wyrażam ogromną radość ze wszystkich zgromadzonych w tej świątyni. Tobie patronko naszej parafii, Matko Najświętsza powierzam to wydarzenie i wszystkich, którzy w przyszłość pragną iść z nadzieją - mówił na wstępie ks. Wiszniewski.

Głos zabrał także ordynariusz Kazimierz Gurda. - Radzyń Podlaski przeżywa dzisiaj radość z tak wspaniałych i licznie przybyłych gości. Dzisiejsze wydarzenie bardzo dobrze wpisuje się w jubileusze, jakie w tym roku obchodzimy: 550-lecie Radzynia Podlaskiego oraz 200-lecie diecezji siedleckiej - zauważył. - Obecność księdza kardynała na tym wydarzeniu jest przez nas szczególnie ceniona. Osoba księdza jest stale łączona z sylwetką naszego świętego rodaka. Jest ksiądz świadkiem świętości życia Jana Pawła II i świadkiem jego oddania, troski i miłości dla dzieci oraz młodzieży - dodał.

 

Długotrwałe owoce

W homilii, którą wygłosił kardynał Dziwisz, nie zabrakło wspomnień. Kapłan przybliżył zebranym postać Jana Pawła II i przytaczał mało znane motywy z jego życia. - Istnieją różne formy upamiętniania osoby Jana Pawła II, którego nazywamy „wielkim”, ale nadanie jego imienia placówce edukacyjnej może się okazać szczególnie inspirujące i przynoszące długotrwały owoc - zauważył. - W dziele wychowania młodego pokolenia Polek i Polaków potrzebujemy wzorców przybliżających nam wartości, na których chcemy budować nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne i szkolne. Jan Paweł II w wybitnym stopniu spełnia te warunki. Był i jest fascynującą postacią nie tylko w kręgu wiary i życia kościoła, ale także reprezentuje wartości ogólnoświatowe - dodał, podkreślając, że był też niesamowitym i nieprzeciętnym człowiekiem. - Zostawił nam nie tylko przykład świętego życia oddanego Bogu, ale także ogromne dziedzictwo w postaci nauczania, refleksji nad życiem i jego sensem. Jest ważną postacią dla zrozumienia polskiej historii i kultury, którą rozsławiał podczas swoich pielgrzymek po świecie - mówił kard. Dziwisz. Podkreślił też, że choć od śmierci Jana Pawła II minęło już 13 lat, mijający czas pozwala nam jeszcze bardziej ogarnąć dokonania Ojca Świętego i odczytywać jego przesłanie, które mimo upływu czasu są ciągle aktualne.

 

Podziękowania i nagrody

Po Eucharystii zebrani przemaszerowali do zespołu szkół ponadgimnazjalnych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tuż przy wejściu do szkoły nastąpiło poświęcenie oraz odsłonięcie płaskorzeźby przedstawiającej postać Jana Pawła II, zaś dyrektor ZSP Grażyna Dzida otrzymała od kard. Dziwisza obraz Papieża Polaka. - Odsłonięta płaskorzeźba niech wita i błogosławi przybyłych do szkoły uczniów, a ten obraz będzie przypominać nauczycielom i uczniom to wszystko, co nasz wielki rodak nam pozostawił - powiedział Dziwisz.

Na hali sportowej, gdzie miały miejsce dalsze obchody, wręczono podziękowania osobom, które objęły honorowym patronatem zjazd. Wśród nich znalazł się: bp Kazimierz Gurda, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, starosta radzyński Lucjan Kotwica, burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, ks. dziekan Roman Wiszniewski oraz wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Następnie dokonano uhonorowania uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach wiedzy na temat osoby i życia Jana Pawła II.

Kolejnym punktem była konferencja ks. dr. Grzegorza Stolarskiego, a następnie świadectwo Jacka Wrony. Głos zabierali także zaproszeni goście. Część artystyczna w wykonaniu uczniów oraz orkiestry akordeonowej Arti Sentemo pod batutą Zbigniewa Czuryły zakończyła 31 Ogólnopolski Zjazd Rodzin Szkół im. św. Jana Pawła II.

Karol Niewęgłowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR