10 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na film „Narodziny gwiazdy” w kinie Helios. By wziąć udział w konkursie, należy zadzwonić do naszej redakcji pod nr. tel. 25 644-48-00, w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Finał konkursu literackiego

28 listopada 2018 r.

Czym żyje człowiek


fot. ARCHIWUM

18 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy odbyła się uroczysta gala wieńcząca XI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec pt. „Czerwona róża dla Niej”.

Celem rywalizacji na słowa jest upamiętnienie wybitnej postaci ziemi radzyńskiej i Lubelszczyzny. I. Golec zapisała się w świadomości mieszkańców regionu jako zaangażowana pedagog, działaczka społeczna oraz patriotka. Poświęciła życie sprawom wsi, w sposób szczególny akcentując rolę kultury i oświaty, a dziś odbiera hołd jako patronka konkursu aktywizującego twórców prozy i poezji z całej Polski. Zgłoszenia do tegorocznej edycji napłynęły z wsi i miast naszego regionu, ale też m.in. z Kielc, Wrocławia, Suwałk czy Warszawy. Termin nadsyłania prac minął 15 października. Przed obradującą 24 października komisją konkursową stanęło nie lada zadanie. Analizę 121 zestawów prozy i poezji prowadzącą do wytypowania zwycięzców i osób wyróżnionych przeprowadzili: przewodniczący komisji Ryszard Kornacki - członek Związku Literatów Polskich w Lublinie i prezes Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego, Katarzyna Wileńska - poetka i animator kultury oraz Zofia Goławska - pedagog.

W opinii jury poziom konkursu był wysoki i wyrównany. - Cieszy nas niezmiernie liczny udział młodych autorów, w tym uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych - podkreślali przedstawiciele komisji, dziękując w sposób szczególny nauczycielom, którzy zdopingowali uczniów do twórczej aktywności oraz posługiwania się ciekawymi formami literackimi. Tematyka prac - na co zwrócili uwagę - oscylowała wokół problemów dotykających współczesną młodzież. Uczestnicy pisali o wartości przyjaźni oraz potrzebie miłości rodzicielskiej. Dawali też wyraz dylematom związanym z wyborem właściwej drogi życiowej czy odkrywaniem własnej tożsamości w oparciu o rodzinną historię. Powstałe wiersze oraz próbki twórczości prozatorskiej ukazywały wreszcie wrażliwość młodych autorów na piękno otaczającego świata i drugiego człowieka.

Dorośli skupili się głównie na opiewaniu życia wiejskiego i małomiasteczkowego. - Poziom prac w tej kategorii wiekowej okazał się bardzo wyrównany i niezwykle trudno było nam wyłonić zwycięzców - przyznali członkowie komisji. Pojawiające się nowe nazwiska wśród uczestników odebrali natomiast jako dowód żywego zainteresowania, jakim cieszy się ten konkurs.

 

Na liście zwycięzców

W dziedzinie poezji - kategoria „dzieci ze szkół podstawowych” - zwyciężył Karol Zieńczuk z Kąkolewnicy, drugie miejsce zajęła Paulina Sobczak, a trzecie Kinga Stadnik - reprezentujące Międzyrzeca Podlaskiego. Wśród uczniów gimnazjum „srebro” przypadło ex aequo Kamili Kulik z Kąkolewnicy i Agacie Ignaciuk z Kożuszek, natomiast „brąz” - Nicoli Kostrzewie z Kąkolewnicy. W gronie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych drugą nagrodę otrzymała Natalia Szaniawska z Komarówki Podlaskiej, zaś trzecią - Dominika Komoń z Kąkolewnicy. W kategorii „dorośli” pierwsze miejsce przyznano Maciejowi Modzelewskiemu z Białobrzegów, drugie - Annie Bełcząckiej z Radzynia Podlaskiego, a trzecie - Mariannie Pawłowskiej z Niemojek.

Zwycięzców w czterech kategoriach jury wytypowało także wśród uczestników konkursu mierzących się z drugą dziedziną - prozą. W najmłodszej grupie wiekowej najwyżej oceniono pracę międzyrzeczanina Marcela Domańskiego. Druga lokata przypadła Wiktorii Góralskiej z Turowa, zaś trzecia - Weronice Łopackiej z Międzyrzeca Podlaskiego. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Mikołaj Puszkarski z Tuliłowa, drugie - Katarzyna Musiatowicz, a trzecie - Angelika Grodzicka - reprezentantki Turowa. W kategorii „młodzież” zwyciężyła Eliza Korneluk z Piszczaca. Drugą nagrodę przyznano radzyniance Liwii Wojtaś, zaś trzecią - Julii Wiater z Ulana. W gronie dorosłych twórców prozy najwyżej oceniono pracę Renaty Diaków z Nowogrodu Bobrzańskiego. Drugie miejsce zajął Mateusz Mitąg z Warszawy, a trzecie - ex aequo - Adam Wierzbicki z Dłużka i Krzysztof Martwicki z Płońska.

Ponadto w obu dziedzinach i w każdej kategorii wiekowej członkowie komisji przyznali szereg wyróżnień.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR