12 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Dzieło Biblijne Diecezji Siedleckiej

10 maja 2017 r.

Co to takiego „Piąta Ewangelia”?


fot. ARCHIWUM

Za nami IX Tydzień Biblijny, który przeżywaliśmy pod hasłem: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15). To wyjście apostołów i uczniów Pańskich miało swój początek w Jerozolimie, Świętym Mieście, które wybrał Bóg.

Za nami IX Tydzień Biblijny, który przeżywaliśmy pod hasłem: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15). To wyjście apostołów i uczniów Pańskich miało swój początek w Jerozolimie, Świętym Mieście, które wybrał Bóg.

Jednak jego mieszkańcy nie zawsze byli święci. Dlaczego? Ponieważ uznając swoje ludzkie racje, zabijali proroków Boga. Z tego miasta, które słyszało szept modlitwy Jezusa w Ogrójcu, z tej góry, na którą wetknięto krzyż z przybitym doń Synem Bożym, z tej właśnie miejscowości, z której Jezus wstąpił do nieba, wychodzi na cały świat niewielka liczba tych, którzy poprzez głoszenie Dobrej Nowiny o zmartwychwstałym Chrystusie i kochającym nas Bogu, przyciągają do Stwórcy całe rzesze wiernych.

Co to byli za ludzie? Czym się zajmowali? Jak wyglądał ich codzienność przed powołaniem? W jakich mieszkali domach? Co jedli? Z czego się utrzymywali? Jak się ze sobą komunikowali oraz czym żyli? Jak się przemieszczali i jak wyglądała ich rozrywka? Aby uzyskać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, najlepiej jest „przeczytać” Piątą Ewangelię! Ale przecież są tylko cztery jej wersje!? Otóż nie! Piąta Ewangelia to sama Ziemia Święta!

Stawiając stopy na tej ziemi

Kiedy stajemy własnymi stopami na ziemi izraelskiej tuż po opuszczeniu samolotu, wszystko wygląda inaczej, niż to sobie wyobrażaliśmy. Inaczej pachnie powietrze, inaczej śpiewa ptak, ciepło inaczej otula człowieka, a słońce jest jakby jaśniejsze! Dalej - wędrówka poprzez krainy Izraela i Palestyny. Stawiamy sobie pytanie: gdzie to wszystko się zaczęło? W Betlejem? Zanim Betlejem - to najpierw Nazaret z Bazyliką Zwiastowania. Duży kościół z kopułą na kształt odwróconej lilii symbolizującej Maryję. A na dolnym piętrze surowa Grota Zwiastowania, z miejscem, gdzie wybrzmiało najważniejsze dla świata „tak!”. To tutaj młoda izraelitka, nieświadoma do końca tego, co będzie ją czekało, godzi się zostać Matką Boga. Jakże tu nie uklęknąć i nie wyśpiewać: „Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi, i poczęła...”! Obok kościół św. Józefa, miejsce ważne dla każdego mężczyzny. To u boku tego świętego faceci nabierają siły i świadomości odpowiedzialności za rodzinę. W środku piękna figura patrona Kościoła świętego. Wiemy, że zanim zrodził się Jezus, Maryja nawiedziła swą krewną, św. Elżbietę, do której zdążała, aby pomóc brzemiennej w zaawansowanej, sześciomiesięcznej ciąży. Aby zanieść ukrytego już pod sercem małego Zbawiciela, aby dwie kobiety i dwaj mali chłopcy mogli przeżyć jakże ważne dla nich spotkanie w mocy Ducha! „Wielbi dusza moja Pana” i „Benedictus” to dwa hymny śpiewane w Ain Karem, czyli w źródle winnicy.

Krocząc śladami Biblii

Kiedy nadchodzi czas rozwiązania dla Maryi, brakuje miejsca w gospodzie. Zatem rodzi się Jezus w ubogim żłobie, w stajence. Dziś właśnie tam, bez względu na porę roku, wspólnie zaśpiewamy kolędę, dotykając miejsca, gdzie zrodził się Chrystus, robiąc sobie przy tym pamiątkowe zdjęcie. Niezapomniana chwila! Niedaleko jest Grota Mleczna, gdzie na chwilę wstąpiła Maryja, aby nakarmić płaczące z głodu Boże Dziecię. Tu spotkamy Pole Pasterzy, którzy widząc na pięknej panoramie nieba zjawienie się aniołów, słyszą wezwanie, aby iść i oddać pokłon Nowonarodzonemu! To z tej właśnie okolicy można przywieźć pamiątki zakupione w okolicznym sklepie, prowadzonym przez tamtejszych chrześcijan. Właśnie tam wydane nasze „zaskórniaki” pomagają przeżyć tamtejszej ludności. To nasza forma wsparcia dla nich.

Nie sposób, czytając Ewangelię Jana, pominąć Kanę Galilejską, miejsca pierwszego cudu Pana. To również doskonała okazja do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, do otrzymania pamiątkowego błogosławieństwa z pieczęcią miejsca i podpisem kapłana. A jeśli Kana, to również degustacja wina, a jeśli wino - to również wieczorne wesele… Reszta pozostaje tajemnicą!

Krocząc dalej śladami Biblii, odwiedzamy Górę Błogosławieństw z przepiękną, zatykającą dech w piersiach przyrodą. Kolorowe kwiaty i drzewa, w oddali tafla jeziora Genezaret. Miejsce, gdzie Bóg poucza człowieka, aby ten nie zbłądził. Przy samym jego brzegu znajduje się kościół rozmnożenia chleba i ryb, czyli Tabgha. Niedawno podpalony, ale na szczęście już odrestaurowany. Kilka kroków dalej miejsce, gdzie Pan powiedział do Piotra: „Paś owce moje!”, czyli miejsce prymatu.

Kolejnym punktem jest Kafarnaum - miasteczko Jezusa z domem Piotra i ruinami synagogi, gdzie Jezus nauczał o mocy Eucharystii. Tyberiada to również okazja do rejsu łodzią po jeziorze, po którym Jezus chodził, po którym chodził również św. Piotr, dopóki nie zwątpił. Przepiękna górzysta kraina otaczająca jezioro to czas na refleksję i na modlitwę. A kiedy już trochę zgłodniejemy, wtedy właśnie mamy okazje skonsumować rybę św. Piotra. Na trasie pielgrzymki jest wiele szczególnych miejsc. Kolejnym z nich jest Jordan i miejsce chrztu Jezusa. My również odnawiamy tutaj swoje przyrzeczenia, mając okazję dotknąć wody z tej rzeki.

Umocnienie w wierze

Wiemy, że Jezus nie tylko nauczał, ale również chciał umacniać swych uczniów, aby nie wątpili w Jego Boskie pochodzenie. Dlatego zmierzamy na Tabor, na miejsce Przemienienia. Krętą drogą, małymi busikami, dojeżdżamy na szczyt, aby tam po raz kolejny delektować oczy widokiem na okolicę i aby pomodlić się w przepięknym sanktuarium upamiętniającym to wydarzenie.

Na naszej trasie nie braknie również Betanii, miejsca wskrzeszenia Łazarza w domu Marty i Marii, przyjaciół Jezusa. Również tu możemy zobaczyć przykładowy oryginalny grób skalny, w jakim kiedyś grzebano zmarłych.

Jezus powoływał apostołów w różnych miejscach ich życia i pracy. Zobaczymy więc sykomorę Zacheusza i rezydencję prezydenta Rosji. Tak właśnie tu, w Jerycho, w pobliżu góry kuszenia Jezusa. Również tutaj mamy okazję do zakupu kolejnych pamiątek z ceramiki, skóry, do nabycia produktów z Morza Martwego, które staje się kolejnym celem pielgrzymowania. A tam kąpiel w wodzie, która unosi człowieka, bez konieczności umiejętności pływania. Dla bardziej odważnych ciepłe błotka wprost na skórę. Wielu już się skusiło na ten darmowy zabieg regeneracyjny dla cery.

Bogactwo doznań

Na trasie nie może zabraknąć też obiektów sięgających czasów Starego Testamentu. Dlatego zwiedzimy Hajfę z kościołem na Górze Karmel i z grotą proroka Eliasza. To również piękne tarasy z widokiem na współczesne już miasto i na morze z jego portami. Dalej starożytne akwedukty i ruiny miasta, czyli sama Cezarea Nadmorska! Spacer wzdłuż plaży, piękne pamiątkowe zdjęcia, mnóstwo muszelek i czas na kawkę w jednej z restauracji na świeżym powietrzu!

Całe pielgrzymowanie jest również ukierunkowane na punkt centralny - na Jerozolimę, gdzie mamy największą liczbę ważnych dla nas miejsc kultu. Począwszy od Bazyliki Zaśnięcia Matki Bożej, poprzez miejsce pierwszej Eucharystii i grobu króla Dawida, udajemy się do kościoła babci Pana Jezusa, czyli św. Anny.

Dosłownie tuż obok Betesda, sadzawka która jest świadkiem kolejnego cudu Jezusa, tj. uzdrowienia paralityka z jego wieloletniej niemożności chodzenia. Kiedy wchodzimy na stare miasto, nasze wyobrażenie o Jerozolimie pryska jak bańka mydlana. Wszystko wygląda inaczej! Kręte uliczki pełne straganów i sklepikarzy, iż można dostać oczopląsu. W powietrzu unosi się woń tysiąca przypraw, które zapewne dotrą w bagażu również do Polski. Kilkanaście bram wejściowych i jedność w różnorodności turystów z całego świata, to widoki, które zapamiętasz do końca życia.

Najwięcej emocji

Jak już wspomniałem, najwięcej emocji budzą miejsca związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Bazylika Grobu Pańskiego, przepięknie pachnąca płyta namaszczenia, której aromat chyba każdy chciałby zabrać do domu. Skała, w którą wbity był krzyż Jezusa - można ją dotknąć osobiście, wkładając w nią własną rękę - oto Golgota. Dalej, schodząc z piętra, kierujemy się do świeżo odrestaurowanego Grobu Jezusa z płytą zmartwychwstania. Ją również można dotknąć i ucałować. Miejsce niesamowite dla naszej wiary i jej umocnienia, poprzedzone zwykle kolejką oczekujących.

Dalej niespotykane już w Polsce widoki pejsatych Żydów z licznymi dziećmi u boku kobiet. Spacer różnymi dzielnicami kulturowymi, wieczorne klimaty Świętego Miasta i oczywiście Ściana Płaczu oraz inne kościoły i artefakty miasta, w którym nauczał Jezus: Grota Pojmania, stara rzymska droga i wiele innych atrakcji.

Nawiedź Piątą Ewangelię

To jest ta „Piąta Ewangelia” do nawiedzenia której bardzo serdecznie Cię zapraszam. Aby pomóc zrealizować takie marzenie, Dzieło Biblijne wraz z biurem Arka z Siedlec organizują taką właśnie pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 4-11 lipca. Zainteresowanych prosimy o jak najszybszy kontakt, najlepiej do 28 maja. Jeśli chodzi o dokumenty, wymagany jest tylko aktualny paszport, który można wyrobić w czasie dwóch tygodni.

Serdecznie zapraszam do udziału w tym niesamowitym przeżyciu, w tych rekolekcjach w drodze po Ziemi Świętej. Ci, którzy byli, nie żałują! Pielgrzymka może być również formą pięknego prezentu dla Twoich bliskich…

Ks. Piotr Mazurek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR