17 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wieczór teatralny w ROK

28 czerwca 2017 r.

Spektakle z przesłaniem


fot. KN

Cztery spektakle zaprezentowane podczas wieczoru teatralnego „Dziwny jest ten świat” w radzyńskim ośrodku kultury skłaniały do refleksji nad kondycją współczesnego świata.

Młodzieżowy teatr Enigma wystawił „Świat niedoskonały” oraz „Jej portret”. Debiutująca grupa dziecięca ROK-owe Figielki wystąpiła w „Baśniowym ambarasie”, a działająca przy Radzyńskim Ośrodku Kultury grupa teatralna Pod ścianą zaprezentowała sztukę „Dzwonek”.

Tłem spektaklu „Świat niedoskonały” wg scenariusza Bogumiły Janickiej był tłum ubranych na czarno ludzi dążących gdzieś w pośpiechu. Poszczególne postacie w miniscenkach mówiły o swoich problemach, wyrażając emocje - gniew, złość, ból. Ilustracją muzyczną ich słów stanowiły fragmenty piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Jednak w tym ciemnym i zdawałoby się beznadziejnym świecie pojawiło się światło. Przyniósł je anioł przypominający o istnieniu Boga, który nadaje wszystkiemu sens: „On zawsze cię kocha” - padły ze sceny słowa. W finale przedstawienia widzowie usłyszeli piosenkę Stanisława Soyki „Tolerancja”, gdzie padają słowa „Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać”. Aktorzy schodzili ze sceny, podając - na znak otwarcia na drugiego człowieka, chęci niesienia pomoc, przyjaźni - widzom ręce.

 

Baśniowy galimatias

Drugi spektakl pokazał ambaras, jaki wynikł w baśniowej krainie wskutek tego, że dzieci nie czytają bajek, więc te umierają. W przedstawieniu bohaterowie najbardziej popularnych baśni przechodzą na realną stronę życia i przystosowują się do nowej rzeczywistości: Baba Jaga (obecnie pani Jadwiga) zajmuje się biznesem, krasnoludki porzucają leśną chatę i zamieszkują w bloku. Na szczęście Wielki Baj przerywa urlop, wzywa na pomoc Fantazję, która swą mocą przywraca baśniowy porządek rzeczy...

 

Dla mam

W swoim drugim spektaklu, przygotowanym na Dzień Matki, Enigma w krótkich, ale bardzo emocjonalnych scenach pokazała radości i trudy macierzyństwa na różnych etapach życia dzieci - od niemowlęctwa przez dorastanie, młodzieńczy bunt, opuszczanie domu rodzinnego. Przedstawieniu towarzyszyły utwory: „Żałuję każdej łzy” oraz „Dla mamy” w wykonaniu Gabrieli Warwas.

 

Zapatrzeni w ekran

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, tabletu, komputera. Trudno też znaleźć miejsce, gdzie nie byłoby ludzi wpatrzonych w ekrany smartfonów i niezwracających uwagi na otoczenie. Nowoczesne urządzenia ułatwiają czy utrudniają życie? Upraszczają czy komplikują kontakty miedzy ludźmi? Na te pytania próbowała odpowiedzieć sztuka „Dzwonek” w wykonaniu prowadzonej przez Janusza Szymańskiego grupy Pod ścianą. W tle pokazywane były dawne zdjęcia, na których widać szczęśliwe, roześmiane i bawiące się razem dzieci. Natomiast spowitą w ciemności scenę rozświetlały jedynie światełka ekranów telefonów, w które wpatrzeni byli aktorzy powtarzający mechanicznymi głosami encyklopedyczne definicje smartfonu i innych pojęć z nim związanych, a emocje wyrażający za pomocą emotikonów. 

KN

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR