23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowa ECHA

23 sierpnia 2017 r.

Powierzył swoje życie Jezusowi


fot. ARCHIWUM

Z Joanną Bątkiewicz-Brożek, dziennikarką, publicystką, tłumaczką, autorką książki „Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda”.

Ks. Dolindo w swoim testamencie duchowym napisał m.in. takie zdanie: „kiedy przyjdziesz do mnie, do grobu, zapukaj. Ja nawet zza grobu odpowiem ci: «Ufaj Bogu »”. Przez to zdanie ks. Dolindo obiecuje, że ktokolwiek do niego się zwróci, będzie pod jego opieką. Bardzo często słyszałam w Neapolu, że ks. Dolindo chce się tobą zaopiekować. Na jego grobie jest bardzo dużo wotów dziękczynnych, świadectw o uzdrowieniach fizycznych, o urodzeniu dzieci w sytuacjach stwierdzonej bezpłodności. Ks. Dolindo na pewno jest znakomitym wstawiennikiem - wstawia się przed Bogiem w naszych sprawach.

W jaki sposób w Pani życiu pojawił się neapolitański kapłan ks. Dolindo Ruotolo?

Kilka lat temu tłumaczyłam książkę Antonio Socciego „List do córki”. Tam znalazłam akt zawierzenia - modlitwę znaną jako „Jezu, Ty się tym zajmij”. Zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Zaczęłam się nią modlić. Pewnego dnia, jadąc na kolegium do redakcji „Gościa Niedzielnego”, zastanawiałam się, o czym napisać kolejny tekst. I wymyśliłam, żeby dowiedzieć się, kto jest autorem tej modlitwy. A. Socci w przypisie dał tylko lakoniczną informację, że napisał ją ks. Dolindo Ruotolo - mistyk z Neapolu. W internecie znalazłam informację, że był to kapłan, do którego wiernych wysyłał sam św. o. Pio. Tak zaczęła się moja znajomość z ks. Dolindo. Powstał tekst, po którym była niesamowita liczba listów i telefonów z pytaniem, czy istnieje jakakolwiek książka, cokolwiek więcej o ks. Dolindo. Później pojawił się telefon z wydawnictwa Esprit z pytaniem, czy napiszę biografię neapolitańskiego kapłana. Nie mogłam odmówić. Od tego momentu zaczęłam wchodzić głębiej w jego życie.

 

Skąd pomysł, aby odbyć wycieczkę śladami mistyka do jego rodzinnego Neapolu?

Dziennikarska uczciwość wymaga tego, żeby zbierać informacje u źródła. Ks. Dolindo związany był z Neapolem od urodzenia aż do samej śmierci, ale, jak się okazało, nie ma o nim żadnej książki. Natrafiłam tylko na autobiografię oraz spis kilkudziesięciu tomów książek i komentarzy do Pisma Świętego jego autorstwa. Nie widziałam innej możliwości, jak wyruszyć do Neapolu i dotrzeć do źródeł. Jestem przekonana, że ks. Dolindo prowadził mnie z nieba od świadka do świadka. Przyznam, że z wielkim zdziwieniem przyjęłam informację, że od czasu jego śmierci w 1970 r. nikt nigdy nie wszedł do archiwów, gdzie znajdowały się jego rękopisy. Okazało się też, że żyje krewna ks. Dolindo, bratanica - Grazia Ruotolo. Niesamowitą radością było dla mnie to, że spotkam świadka jego życia i na dodatek kogoś z rodziny. Ta osoba bardzo mnie prowadziła, podobnie jak siostry franciszkanki Niepokalanej, które w Neapolu opiekują się spuścizną po ks. Dolindo.

 

Jak kapłana wspominali ludzie, których spotkała Pan na swojej drodze?

Za każdym razem spotkania ze świadkami życia ks. Dolindo były bardzo poruszające. Są to ludzie starsi, mający ok. 80 lat, którzy z wielkim wzruszeniem opowiadali o kapłanie jak o kimś, kto jest nadal częścią ich życia, mimo że jest po drugiej stronie, kogo noszą w sercu. Pamiętam spotkanie z profesor uniwersytetu w Neapolu. W jej domu, w kuchni, przy zdjęciu ks. Dolindo wisiał plik zapisanych kartek. Bardzo mnie to zaciekawiło i zapytałam, co to jest. Pani Anna wytłumaczyła mi, że każdego dnia ktoś z członków jej rodziny albo ona wbija na haczyk karteczkę z jakąś myślą, pytaniem do ks. Dolindo, prośbą o wstawiennictwo, pomoc w chorobie, czyli wszystko, co dotyczy ich życia rodzinnego.

 

Imię Dolindo w dialekcie neapolitańskim oznacza cierpieć. Cierpienie było znane ks. Ruotolo już od dzieciństwa...

Całe jego życie to było, jakbyśmy powiedzieli po ludzku, pasmo nieszczęść. Był maltretowany przez ojca, cierpiał niesamowity głód, zimno, ubóstwo. W szkole był wyśmiewany, w seminarium - przez swojego przełożonego traktowany jak popychadło. Po procesie przed Świętym Oficjum, który był jednym z najdłuższych i najcięższych w skutkach w historii tej instytucji, kiedy został zawieszony w obowiązkach kapłana, był wytykany na ulicy, odrzucony przez rodzinę. Naprawdę bardzo dużo wycierpiał, ale nigdy nie użalał się nad sobą. Każde cierpienie oddawał Chrystusowi. Nawet św. o. Pio powiedział o ks. Dolindo, że on całe życie był z Chrystusem na krzyżu i że towarzyszyła mu Matka Boża, tak jak Jezusowi na Górze Kalwarii. Przetrwał dzięki temu, że wszystko, co się wydarzało, przyjmował jako wolę Bożą. Być przez 20 lat zawieszonym w czynnościach kapłańskich, nie rzucić sutanny, kochać Kościół i nie pozwolić powiedzieć złego słowa na niego - to heroizm, którego w historii Kościoła nie było.

 

Neapolitańczyk jest w czołówce najbardziej prześladowanych i nękanych kapłanów w historii byłej Inkwizycji. Przyszły sługa Boży był podejrzewany o herezję. Jakie ciążyły na nim zarzuty?

Sformułowane zostały na podstawie donosów ludzi. Były takie same, jakie usłyszał o. Pio, czyli tworzenie wokół siebie aury świętości, wianuszka adoratorek kobiet, bo wokół ks. Dolindo gromadziło się spore grono tzw. córek duchowych, jego uczennic, które ewangelizowały, tak jak je prosił, na ulicach. Z tych zarzutów Święte Oficjum bardzo szybko go oczyściło, widząc jego postawę, sposób, w jaki się wyrażał i jakim był niesamowicie pokornym człowiekiem. Pomimo tego podtrzymano karę zawieszenia w czynnościach kapłańskich, bo, jak powiedział komisarz prowadzący proces, ks. Dolindo wprowadza do Kościoła nowość, a tej nowości boją się kardynałowie. Ks. Dolindo mówił o prowadzeniu Mszy św. w języku narodowym, o możliwości odprawiania przez księży dwóch nabożeństw w ciągu dnia, o tym, że wierni powinni przystępować do Komunii codziennie, by w domach mogli mieć Pismo Święte, postulował, by jak najwięcej adorować Przenajświętszy Sakrament i wprowadzić nabożeństwa wieczorne. Ks. Dolindo był mistykiem, czego w tamtych czasach w Kościele bano się szczególnie. Miał dar bilokacji, czytał w ludzkich duszach, spisywał tysiące stron przekazów, które otrzymywał od Jezusa i Matki Bożej w czasie tzw. lokucji wewnętrznych. Te zapiski były na tyle mocne i głębokie, że papież zaprosił ks. Dolindo na spotkanie do siebie. Jego misja to było naciskanie na wagę i rolę Mszy św., adoracji, przyjmowania Komunii. W przekazach, które zostawił, jest bardzo dużo mocnych słów pod adresem kapłanów. Bo ks. Dolindo szedł tam, gdzie były najtrudniejsze przypadki księży, którzy byli na tzw. krawędzi - wahali się, przeżywali trudności. Kapłani zmieniali się pod jego wpływem. Po ukazaniu się książki otrzymałam wiele listów od księży. Jeden z nich napisał, że był na drodze załamania i ks. Dolindo podniósł go z tego.

 

Jedną z konsekwencji prześladowania przez Kościół był zakaz odprawiania Mszy św. Jak ks. Dolindo to przeżył?

Kiedy w czasie przesłuchań usłyszał o tym, zemdlał. Odsunięcie od Eucharystii to była dla niego najgorsza kara i największy cios. Przytulał się do otwartego tabernakulum, płakał i pytał Jezusa z wielką pokorą: „dlaczego?”. Codziennie uczestniczył w Mszy św. i siadał w ostatniej ławce. W czasie jednej z lokucji wewnętrznych Matka Boża powiedziała: „Jezus tak bardzo upodabnia ciebie do siebie... Przyjmij to, bo jest to dla dobra Kościoła”. W czasach, kiedy mamy najwięcej odejść z kapłaństwa, ks. Dolindo mówi: patrzcie, prześladowali mnie, odsunęli mnie, ale ja się nie załamałem, bo Kościół to Jezus, poraniony, który upada pod ciężarem grzechów, ale wytrwajcie. To ważny apostolat i przykład nie tylko dla dzisiejszego Kościoła, ale i świata.

 

Wokół ks. Dolindo działo się wiele nadprzyrodzonych zjawisk. Czuł fizycznie obecność Jezusa, notował Jego słowa. Efektem jest niezwykła modlitwa zawierzenia: „O Jezu, oddaję Ci się, Ty się tym zajmij!”, która jest porównywana z objawioną św. s. Faustynie modlitwą „Jezu, ufam Tobie”. Dlaczego mówi się o niej, że ma potężną moc?

Sam Pan Jezus powiedział, że tysiąc modlitw nie znaczy tyle, co ten jeden akt oddania „Jezu, Ty się tym zajmij”. Jezus przekazuje obojgu zbieżny przekaz, chociaż jeśli chodzi o ks. Dolindo, jest on jeszcze mocniejszy, bo nie tylko „Jezu, ufam Tobie”, ale oddaje Ci całkowicie każdą sprawę, przyjmę wszystko, co Ty zadecydujesz, Ty mnie prowadź. Jeżeli tę modlitwę odmówi się tak, jak Pan Jezus proponuje w czasie lokucji ks. Dolindo, z zamkniętymi oczami - całkowicie odkładając na bok nasze nawyki i skłonności do kombinacji, przemyśleń, bo zawsze mamy gotowy plan, wiemy, co powinno być - to z bardzo trudnej sytuacji Pan Jezus wyprowadza wszystko na prostą. Ale uwaga - nie jest tak, że On za nas wszystko załatwi i będzie tak, jakbyśmy chcieli. Czasami z naszego ludzkiego punktu widzenia sprawa beznadziejnie się skomplikuje.

 

Ks. Dolindo kochał Polskę. A skąd czerpał wiedzę o naszym kraju?

O Polsce wiedział sporo od polskich imigrantów. Po obu wojnach światowych bardzo dużo osób uciekało do Włoch. Byli oni obecni w kościołach. Księża w Neapolu wiedzieli, że naród polski jest bardzo religijny i że bardzo kocha Matkę Bożą. Druga rzecz to słynne proroctwo dotyczące pontyfikatu Jana Pawła II. W liście z 1965 r. do mieszkającego w Rzymie polskiego dyplomaty hrabiego Witolda Laskowskiego ks. Dolindo napisał: „Świat chyli się do upadku, ale Polska, dzięki nabożeństwom do Mego Niepokalanego Serca, uwolni świat od straszliwej tyrani komunizmu, tak jak za czasów Sobieskiego z 20 tysiącami rycerzy wybawiła Europę od tyrani tureckiej. Powstanie z niej nowy Jan, który poza jej granicami heroicznym wysiłkiem zerwie kajdany nałożone przez tyranie komunizmu”.

 

Przyznaje Pani w książce, że grób ks. Dolindo w Neapolu odwiedzają nieliczni, ale ci, którzy tam trafią, mówią o przełomie w życiu. Co takiego dzieje się za jego wstawiennictwem?

Ks. Dolindo w swoim testamencie duchowym napisał m.in. takie zdanie: „kiedy przyjdziesz do mnie, do grobu, zapukaj. Ja nawet zza grobu odpowiem ci: «Ufaj Bogu »”. Przez to zdanie ks. Dolindo obiecuje, że ktokolwiek do niego się zwróci, będzie pod jego opieką. Bardzo często słyszałam w Neapolu, że ks. Dolindo chce się tobą zaopiekować. Na jego grobie jest bardzo dużo wotów dziękczynnych, świadectw o uzdrowieniach fizycznych, o urodzeniu dzieci w sytuacjach stwierdzonej bezpłodności. Ks. Dolindo na pewno jest znakomitym wstawiennikiem - wstawia się przed Bogiem w naszych sprawach.

 

Dziękuję za rozmowę.

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR