24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Hosanna Festival

30 sierpnia 2017 r.

Zaśpiewali na chwałę Bożą


fot. J. KURZAWA

Hosanna Festival to piękne wydarzenie promujące chrześcijańską muzykę. Tegoroczni artyści dostarczyli nam wielu wrażeń. Autorskie teksty czy muzyka uczestników uchylała skrawek ich serca, przez co przekaz był niezwykle autentyczny i mocny w odbiorze - podkreślił Patryk Czech, członek jury z diecezji rzeszowskiej.

Podczas odbywającego się w Siedlcach XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival” zaprezentowało się 15 podmiotów wykonawczych (w części konkursowej), trzy zespoły pielgrzymkowe i dwie gwiazdy wieczoru.

Duchowym przygotowaniem do muzycznego wydarzenia był piątkowy wieczór uwielbienia zorganizowany przez oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy siedleckiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 

Sobotnie zmagania

Różni artyści z większym i mniejszym doświadczeniem scenicznym oraz różne brzmienia gościły na tegorocznym Hosanna Festival. Widzowie zgromadzeni w Centrum Kultury i Sztuki zobaczyli: Adrianę Masiak, Piotra Mitelskiego i Damiana Kryńskiego z Siedlec, Annę Chmielowiec z Trzęsówki, D.K.log z Lublina, Dominika Bobryka z Siedlec, IMAS z Warszawy, Julię Perz z Siedlec, Karolinę Śledź z Międzyrzeca Podlaskiego, Katarzynę Wygnaniec z Jarosławia, Marcina Wargockiego z Józefowa, Milenę Karskę z Warszawy, Monikę Karandziej z Kudowy-Zdroju, Namotane z Kozłowa, „Nie śpijcie! Nie!” z Siedlec, Patrycję Łukaszuk i Karola Konachowicza z Siedlec oraz Szymona Dzikowskiego i Karolinę Szkop ze Skrzyszewa.

Po przesłuchaniach jury postanowiło zaprosić do niedzielnego koncertu laureatów aż ośmiu wykonawców.

 

Wyniki konkursu

Komisja konkursowa festiwalu nie miała łatwego zadania. Ostatecznie zadecydowano o nieprzyznaniu w ramach tegorocznej edycji grand prix. Jednogłośnie natomiast postanowiono wręczyć pierwszą nagrodę - w wysokości 2,5 tys. zł - zespołowi IMAS, który urzekł prostotą i autentycznością przekazu. Drugie miejsce - równoznaczne z nagrodą o wartości 2 tys. zł - zajęła Karolina Śledź. Trzecią lokatę - ex aequo - wywalczyli: zespół „Nie śpijcie! Nie!” i solista Dominik Bobryk; laureaci otrzymali po 1,5 tys. zł.

Wyróżnienia - połączone z przyznaniem nagród w kwocie 500 zł - wręczono: Marcinowi Wargockiemu, Katarzynie Wygnaniec, Annie Chmielowiec oraz zespołowi D.K.log ze wspólnoty Domowego Kościoła przy parafii św. Józefa w Lublinie. Nagrodę publiczności zdobył zespół „Nie śpijcie! Nie!” z siedleckiej katedry.

- Hosanna Festival to piękne wydarzenie promujące chrześcijańską muzykę. Tegoroczni artyści dostarczyli nam wielu wrażeń. Autorskie teksty czy muzyka uczestników uchylała skrawek ich serca, przez co przekaz był niezwykle autentyczny i mocny w odbiorze - podkreślił Patryk Czech, członek jury z diecezji rzeszowskiej, organizator koncertów „Jednego Serca Jednego Ducha”. - Wygrał zespół, który poprzez połączenie wersetów Pisma Świętego, dobrej muzyki oraz dobrze pojętej prostoty ujął całe jury. Mam wielkie uznanie dla zarządu KSM Diecezji Siedleckiej za organizację tak wspaniałej imprezy. Serce, które wkładają w przygotowanie tego wydarzenia, przejawia się we wspaniałej atmosferze, która panuje podczas całego festiwalu - dodał.

 

Pielgrzymkowy akcent

Sierpień w podlaskiej - i nie tylko - tradycji kojarzy się z pielgrzymką. Celem przybliżenia wszystkim uczestnikom spotkania pielgrzymkowego klimatu, jak również przypomnienia atmosfery dwutygodniowych rekolekcji w drodze tym pątnikom, którzy od lat wytrwale pielgrzymują do Matki Bożej, organizatorzy zaprosili na Hosanna Festival zespoły muzyczne posługujące podczas Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. W specjalnym koncercie poprzedzającym występy laureatów zaprezentowały się zespoły z grupy nr 6 ze Zbuczyna, katedralna „dwójka” oraz grupa 7c z Wilgi. Przewodnicy, którzy zasiedli w jury tej części konkursu, wyróżnili zbuczyńską „szóstkę”, która otrzymała nagrodę w wysokości 400 zł. Dwóm pozostałym zespołom wręczono nagrody o wartości 300 zł. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu muzycznego.

 

Gwiazdy wieczoru

W ramach Hosanna Festival, obok przeglądu konkursowego i zmagających się w nim uczestników, publiczność miała również okazję posłuchać koncertów finałowych. Na deskach amfiteatru wystąpili: raper Tau oraz Gospel Rain. - Zawsze staramy się, aby przekaz gwiazd, które zapraszamy, trafiał do różnych grup odbiorców - podkreśla Beata Sosnowska, jedna z organizatorek festiwalu.

Tau, czyli Piotr Kowalczyk, znany wcześniej jako Medium, przeżył głębokie nawrócenie i z chłopaka, który swojego szczęścia szukał w alkoholu, narkotykach, kobietach i okultyzmie, stał się człowiekiem, który odnalazł miłość Jezusa Chrystusa. Dziś Tau pomaga innym - zwłaszcza poprzez swoją muzykę oraz świadectwo, jakie głosi podczas koncertów - odnaleźć własną drogę do Boga. Koncerty rapera nie kończą się wraz z ostatnim „bisem”. Artysta wychodzi do fanów - zawsze znajduje czas na rozmowę z nimi i modli się za nich. Wszystko to sprawia, że na jego koncertach dzieją się… prawdziwe cuda.

Niedzielny koncert stanowił naprawdę mocne uderzenie! Na scenie zagościł zespół, który już od 26 lat nieprzerwanie wychwala Boga. Gospel Rain, bo o nim mowa, to kilkudziesięcioosobowa ekipa - charyzmatyczny pop-gospelowy chór wspierany przez znakomitych solistów i instrumentalistów. Jest to zespół o niezwykłej energii i spontaniczności koncertowej, która objawia się w autentycznym, żywym kontakcie z publicznością. Niewątpliwie i podczas finałowego koncertu Hosanna Festival zapłonął ogień gospelowego uwielbienia, a publiczności zebranej w siedleckim amfiteatrze nie odstraszył nawet deszcz. Niezwykły klimat, jaki tworzą muzycy, sprawił, że ostatnie chwile 24 edycji Hosanna Festival na długo pozostaną w naszych sercach.

 

Nie tylko dla dzieci

Kiedy na deskach amfiteatru rozbrzmiewała muzyka z pozytywnym przesłaniem, na terenach zielonych najmłodsi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w grach i zabawach specjalnie dla nich przygotowanych. Już z daleka widoczne były dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcje, z których dzieci bezpłatnie - i bardzo chętnie - korzystały.

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festiwal” zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach.

Ilona Trojnar

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR