17 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Konflikt a mediacja

31 października 2017 r.

Gdy rodzeństwo drze ze sobą koty


fot. PIXABAY.COM

Konflikty są nieuniknioną i naturalną częścią życia, dlatego nie powinniśmy oczekiwać, że nasze dzieci nigdy się nie pokłócą. Ważne jednak, by uczyły się, jak pozytywnie rozwiązywać sporne kwestie - przekonuje Elżbieta Trawkowska-Bryłka, psycholog.

Kłótnie czy wręcz bijatyki między rodzeństwem niejednemu rodzicowi spędzają sen z powiek. Nieraz dla tzw. świętego spokoju dorośli - zamiast przystąpić do umiejętnej mediacji - reagują krzykiem albo równo dzielą klapsami. Skutek? Sytuacja w żadnym razie nie ulega poprawie, a na linii rodzice - dzieci iskrzy coraz bardziej. Jak mądrze mediować między rodzeństwem? A wreszcie: co jest powodem „dziecięcych” zatargów. Pytana o powody konfliktów między dziećmi E. Trawkowska-Bryłka wyjaśnia, że ich intensywność i częstotliwość zależy od wielu czynników, m.in.: temperamentu córki czy syna, płci, różnicy wieku (dzieci w zbliżonym wieku kłócą się częściej), ilości wspólnie spędzanego czasu czy nawet wielkości mieszkania. Psycholog nie ma przy tym wątpliwości, iż dziecięce kłótnie odgrywają znaczącą rolę społeczną. - Pomagają ustalić hierarchię w grupie i określić relacje między dziećmi. W ten sposób wyłania się przywódcę, jego pomocników oraz podwładnych, którzy muszą im się podporządkować - tłumaczy. Zaznacza jednocześnie, że choć dzieci sprzeczają się z wielu powodów, przyczyny tego rodzaju zachowania można sprowadzić do kilku punktów.

I tak dzieci najczęściej kłócą się, ponieważ…

- nie nauczyły się jeszcze zasad zgodnego współżycia albo w emocjach zapomniały o nich, dlatego reagują w najprostszy sposób, tj. dając upust zniecierpliwieniu i złości. Przykład? Prościej jest wyrwać siłą zabawkę, niż o nią poprosić;

- pomaga im to zachować równowagę psychiczną, czyli - wzorem niedojrzałych osobowościowo dorosłych - „wyładowują się” na towarzyszu zabaw, zaś prowokując kłótnię albo bójkę, odreagowują zmęczenie i stres;

- usiłują w ten sposób zwrócić na siebie uwagę rodziców lub opiekunów, złym zachowaniem prowokują dorosłych do okazania im zainteresowania i miłości;

- reagowanie przemocą wydaje się łatwiejszą drogą niż poszukiwanie sposobów pokojowego rozwiązania konfliktu (druga „opcja” wymaga odwołania się do wiedzy i inteligencji emocjonalnej);

- traktują konflikt jako zabawę, np. bójka dla chłopców jest czymś w rodzaju pojedynku lub zawodów sportowych, które podnoszą poziom adrenaliny, ćwiczą zwinność itp.;

- czerpią wzorce z telewizji, gier komputerowych bądź od starszych kolegów.

W opinii psycholog nie bez wpływu na psychikę dziecka oraz jego zachowanie pozostaje przemoc i powszechna brutalizacja życia. - Dlatego też pierwszym zadaniem rodziców i wychowawców powinno być ustalenie przyczyn konfliktów między rodzeństwem czy grupą rówieśników - apeluje z sugestią, że tylko wtedy można podjąć stosowne działania, które przyczynią się do zmniejszenia intensywności i częstotliwości sporów.

 

Jak mediować między dziećmi?

Konkretne wskazówki dotyczące uczenia dzieci sztuki porozumiewania się w sposób pokojowy, tj. bez krzyków i używania „pięści”, E. Trawkowska-Bryłka poprzedza refleksją, iż wychowanie nigdy nie jest sprawą prostą. - Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, a techniki i metody pracy z dzieckiem muszą być zawsze dostosowane do jego indywidualnych potrzeb oraz możliwości rodziców - sygnalizuje.

Zdaniem psycholog w radzeniu sobie ze „zwyczajnymi” i nieuniknionymi konfliktami między rodzeństwem należy być wiernym trzem podstawowym zasadom: „nigdy nie faworyzujemy żadnego z dzieci”, „nie porównujemy ich ze sobą”, „zawsze traktujemy je indywidualnie”. Co to oznacza w praktyce?

- Na przykład w sytuacjach spornych między rodzeństwem nie stosujemy zasady „ustąp młodszemu”, ponieważ faworyzuje to młodsze dziecko, zaś u starszego wywołuje złość - czuje się ono wówczas mniej ważne i potraktowane niesprawiedliwie - wyjaśnia E. Trawkowska-Bryłka. - Podobnie tłumaczenia w stylu: „mądry głupiemu ustępuje”, prowadzą jedynie do zaostrzenia konfliktu między dziećmi. W takich sytuacjach młodsze często prowokuje kłótnie, wiedząc, że winą i tak zostanie obarczone to starsze - dodaje.

Psycholog zaznacza jednocześnie, że konflikty to dla dzieci doskonała szkoła życia. Zadaniem dorosłych staje się natomiast wskazanie pociechom, jak rozwiązywać problemy, aby osiągnąć porozumienie. - I dlatego tak ważne jest, by rodzice czy opiekunowie potrafili w „kryzysowych” sytuacjach zachować spokój, a przy tym znaleźć czas, by porozmawiać z dziećmi o trudnych dla nich sprawach. Nie powinno się na nie krzyczeć, straszyć je czy bić, by przestały się wreszcie kłócić i zapanował „święty spokój”. W ten sposób dzieci niczego się nie nauczą, a jedynie będą naśladować nasze zachowania - podsumowuje.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR