14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Szkolenie formacyjne KSM

14 lutego 2018 r.

Weekend w KSM-owskiej rodzinie


fot. ARCHIWUM

„Witamy w KSM” – takie hasło przyświecało młodym z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na szkoleniu formacyjnym pierwszego stopnia.

W dniach 9-11 lutego do Katolickiej Szkoły Podstawowej przy ul. Sokołowskiej w Siedlcach przyjechało ponad 50 osób chcących dowiedzieć się więcej o swojej wspólnocie. KSM-owską rodzinę na ten weekend utworzyła młodzież z całej diecezji, m.in. z Drelowa, Janowa Podlaskiego, Łaskarzewa, Kąkolewnicy, Garwolina, Miętnego, Parczewa, Łomaz, Okrzei, Międzyrzeca Podlaskiego oraz z parafii św. Jana Pawła II i św. Józefa w Siedlcach.

Szkolenie rozpoczęliśmy w piątkowy wieczór wspólną kolacją. Nadszedł również czas na integrację i zapoznanie się z innymi uczestnikami szkolenia, a także z kadrą tworzoną przez księdza asystenta Wojciecha Sobieszka oraz diecezjalny zarząd i komisję rewizyjną. Sformułowaliśmy również „kontrakt” zawierający zasady obowiązujące podczas tego weekendu. Punktem centralnym była wieczorna Eucharystia oraz modlitwa wspólnotowa na koniec dnia.

 

Intensywna praca

Szkolenie pierwszego stopnia to czas intensywnej pracy. Zwłaszcza sobota wypełniona jest wieloma zajęciami mającymi przybliżyć uczestnikom podstawowe wiadomości o stowarzyszeniu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w jego strukturach. Aby móc przeżyć ten dzień w pełni sił, rozpoczęliśmy go od Eucharystii celebrowanej przez ks. Wojciecha. Kolejnym punktem były tzw. bloki szkoleniowe, odbywające się w różnych formach, tak, aby uczestnicy nie czuli się przytłoczeni nadmiarem przekazywanych informacji.

 

Historia, cele i zadania

Historię naszej wspólnoty, mającą swój początek w 20-leciu międzywojennym, przybliżył młodym przewodniczący diecezjalnej komisji rewizyjnej Jarosław Świderski. Przeprowadził on słuchaczy przez najważniejsze wydarzenia na przestrzeni lat aż do odrodzenia KSM i współczesności.

O patronach stowarzyszenia - św. Stanisławie Kostce i bł. Karolinie Kózkównej - opowiadała Karolina Kłoś, były członek zarządu. Uczestnicy chętnie słuchali o tych młodych autorytetach, ich życiu oraz ideałach, jakimi się kierowali.

Cele stowarzyszenia, zadania stojące przed jego członkami oraz środki prowadzące do ich realizacji to z kolei treści przybliżone przez Angelikę Szczygieł - skarbnika zarządu i Magdalenę Jakoniuk - zastępcę sekretarza. Bez wątpienia po zakończonym bloku wszyscy potrafili powiedzieć, że głównym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła - przez upowszechnianie katolickich wartości we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Ważnym elementem w codzienności członka KSM jest narzędzie pomagające w formowaniu siebie jako dojrzałego chrześcijanina, czyli notatnik pracy nad sobą. Na pytania, jaki cel przyświeca jego prowadzeniu, oraz w czym pomaga i dlaczego warto go założyć, odpowiedział członek zarządu diecezjalnego Amadeusz Aniszewski.

 

Struktura i tożsamość

KSM - jak przystało na stowarzyszenie - posiada swoją strukturę, którą przybliżyli: Paulina Sawicka - sekretarz zarządu i Jakub Mikiciuk - zastępca prezesa. Opowiedzieli młodzieży o wszystkich szczeblach w strukturze KSM, począwszy od szczebli ogólnopolskich, przez diecezję, aż po parafię, omawiając przy tym zadania poszczególnych organów. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak zostać pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia, jakie są rodzaje członkostwa oraz jakie prawa i obowiązki mają poszczególni KSM-owicze.

Ostatni blok, którego tematem były elementy tożsamości i jedności organizacyjnej, poprowadziła Klaudia Walczuk - członek diecezjalnej komisji rewizyjnej. Młodzi poznali charakterystyczne cechy KSM, które są wyrazem wewnętrznej jedności oraz wyrażają naturę, cel i sposób działania organizacji. Do trzech głównych symboli należą: statut, hymn i godło. Inne elementy z nich wynikają bądź się z nimi łączą. Są to: sztandar, hasło, zawołanie, patronowie, święto patronalne, przyrzeczenie, legitymacja, pieczątki, składki członkowskie, kronika, biblioteczka KSM oraz księga protokołów. Podczas bloku uczestnicy mieli okazję poznać wszystkie te elementy oraz nauczyć się hymnu.

 

Było warto

Mimo tak intensywnej pracy, młodzież zachowała siły na „pogodny wieczór”. Tańce i zabawy integracyjne udowodniły, że KSM-owicze potrafią wykrzesać z siebie wiele pozytywnej energii. Dzień zakończyło spotkanie z Jezusem w modlitwie kanonami Taizé. Niedzielny poranek również rozpoczęliśmy Mszą św. - tym razem wybraliśmy się do parafii św. Józefa, aby podziękować Bogu za owocnie spędzony czas.

Po powrocie młodzi uczestniczyli w jeszcze jednym bloku - dotyczącym roli księdza asystenta w KSM. Poprowadził go nie kto inny, jak sam diecezjalny ksiądz asystent. Potem nadszedł czas na podsumowanie i rozdanie świadectw.

Wspólnie spędzony czas minął bardzo szybko i żal było się rozstawać… Szkolenie dostarczyło nam nowej wiedzy i motywacji do kształtowania charakteru. Pozwoliło też na nawiązanie nowych przyjaźni i znajomości.

Motywacja przyjazdu młodzieży była różna: ciekawość, brak innych planów, namowa koleżanki lub kolegi, własna chęć… Jednak po szkoleniu zdecydowanie nikt nie żałował. Młodzi jednogłośnie stwierdzili, że warto było spędzić ten weekend w KSM-owskiej rodzinie.

Paulina Sawicka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR