14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

SIEDLCE

25 kwietnia 2018 r.

Zainspirowane przyrodą


fot. MK

Do 17 maja w Galerii Fotografii Fokus Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę fotografii Michała Kościa „Żubry. Światło i cień”.

Prezentowane fotografie zostały wybrane spośród tysięcy zdjęć, jakie autor wykonał w ciągu blisko dziesięciu lat na terenach Puszczy Knyszyńskiej. Tytuł ekspozycji celnie oddaje zamysł M. Kościa. Żubry, światło, cień to trzej równoprawni, by nie powiedzieć uzupełniający się, bohaterowie każdej fotografii. Nawet jeśli wydaje się, że sylwetka żubra dominuje, to jest to zamierzone, bo dopiero dopełnione rozżarzoną kulą wschodzącego lub zachodzącego słońca tworzą emocjonalne kadry. Innym razem to właśnie słońce wraz z kreowanymi przez siebie cieniami wybija się ponad majestat zwierząt. Kiedy indziej bohaterowie zespalają się w idealnej harmonii, nikomu nie dając pierwszeństwa, ani nikogo nie spychając na daleki plan…

Na tej wystawie nie zobaczymy żubra takim, jakim każdy go widzi. Nie jest ona także fotograficznym zapisem zachowań, obyczajów czy choćby urody tych zwierząt. Prezentowane fotografie są bardzo indywidualną interpretacją relacji majestatycznych żubrów z otaczającym je pejzażem. Relacji, które zafascynowały autora tak bardzo, że postanowił je uwiecznić i nadać im samodzielny byt.

Na zdjęciach M. Kościa istotne są przede wszystkim nastrój i emocje, dzięki czemu kreują one tak unikalny - trochę tajemniczy, a trochę mroczny i niepokojący - klimat wystawy.

M. Kość od ponad 25 lat pracuje w zawodzie fotoreportera. Współpracuje z mediami ogólnopolskimi oraz Polską Agencją Fotografów Forum i Agencją Fotograficzną Wschód; w portfolio ma liczne publikacje, w tym w tytułach opiniotwórczych, m.in. „Polityka”, „Wprost”; magazynach podróżniczych, m.in. „National Geographic”, „Traveler”, „Podróże”. Uczestnik wielu przedsięwzięć fotograficznych oraz wystaw fotografii prasowej i przyrodniczej, w tym trzech wystaw indywidualnych: „Żubr - puszcz imperator”; „Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” oraz prezentowanej w Siedlcach - „Żubry. Światło i Cień”.


3 PYTANIA

Michał Kość, fotograf

 

Dlaczego zdecydował się Pan na uwiecznienie na zdjęciach żubrów?

 

Fotografia prasowa i dokumentalna jest tym, czym zajmuję się na co dzień i z czego się utrzymuję. Natomiast fotografowanie żubrów to moja pasja i hobby. Dodam - wieloletnia pasja, która całkowicie mnie pochłania i przede wszystkim pozwala realizować się artystycznie. A zaczęło się bardzo zwyczajnie. Pierwszego żubra na wolności - a to zupełnie inne wrażenia niż w rezerwatach pokazowych czy w ZOO - zobaczyłem przypadkiem wiele lat temu w Puszczy Białowieskiej. Oczywiście zrobiłem zdjęcia i wtedy byłem z nich dumny. Za jakiś czas udało mi się, również przypadkiem, zobaczyć stado kilkunastu żubrów i je obfotografować. A potem to już sam zacząłem ich szukać. Początkowo właśnie w Puszczy Białowieskiej, a od kilku lat głównie w Puszczy Knyszyńskiej. Dzisiaj na te pierwsze zdjęcia żubrów patrzę tylko i wyłącznie z sentymentem, teraz już takich nie robię. Są na nich żubry takie, jakimi widzi je każdy - potężne, majestatyczne zwierzęta na całą klatkę. Ładne, bo ładne, ale nic więcej. Jak wspomniałem, obecnie fotografowanie żubrów jest dla mnie wyzwaniem artystycznym. Żubry - ciągle główni bohaterowie zdjęć - są pretekstem do poszukiwań nie tylko oryginalnych kadrów, ale także ciekawego światła, cieni, odbić oraz ich wzajemnych zależności i relacji. Bardzo lubię fotografować te zwierzęta o wschodach i zachodach słońca, wtedy zdarzają się niezwykłe widowiska kreowane przez samą naturę.

 

Co jest najciekawsze w fotografowaniu tych zwierząt?

 

Żubr to naprawdę ciekawe, a wręcz niezwykłe zwierzę. Z jednej strony potężne (największy ssak w Europie), majestatyczne, dumne i na swój sposób piękne, z drugiej - spokojne, mało dynamiczne, a nawet - przy dłuższych obserwacjach - może wydawać się nieco nudne. Zaletą jest to, że w porównaniu z innymi zwierzętami żubry - przy odpowiednim zachowaniu - są mało płochliwe. Jak już się je wytropi, co nie jest wcale łatwe, i oswoją się one z obecnością człowieka, stają się wdzięcznymi modelami. Można niejako przewidywać ich zachowania i w tę grę włączać inne elementy otoczenia. By jednak nie powielać tysięcy podobnych do siebie zdjęć, na fotografowanie tych zwierząt trzeba znaleźć albo może wypracować swój własny sposób. To oczywiście przychodzi z czasem. Im częściej je się obserwuje, im więcej poświęca im czasu, im lepiej poznaje się ich zachowania, tym łatwiej wpaść na pomysł i pokazać żubry trochę inaczej, ciekawej, niekoniecznie jednoznacznie.

 

Co było Pana głównym celem przy robieniu tych zdjęć?

 

Chcę podkreślić, że to, co robię, nie jest klasyczną fotografią przyrodniczą. Moim celem nie są naturalistyczne kadry pokazujące jak żubr wygląda i co robi. Są to raczej zdjęcia artystyczne inspirowane przyrodą. Nie chodzi mi o po prostu zrobienie fotografii żubrom, ale o zdjęcie, które skupi na sobie uwagę, wyzwoli emocje, każe się chwilę zastanowić, pomyśleć, może nawet zadumać. Żubry na moich pracach to pewne znaki plastyczne, jednocześnie naturalne i charakterystyczne dla polskiego krajobrazu. Kadry te opierają się na wzajemnych relacjach między płaszczyznami, liniami i punktami, a przede wszystkim wykorzystują mocne światło, co w efekcie kreuje trochę magiczny, a trochę mroczny nastrój fotografii.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR