25 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Dla zdrowia

23 maja 2018 r.

Smacznie, zdrowo i sportowo


fot. JAG

Było zdrowe i smaczne jedzenie, aktywność fizyczna oraz lokalni przedsiębiorcy - tak w skrócie można streścić I Siedleckie Targi Śniadaniowe.

Impreza, która odbyła się w niedzielę 20 maja na pl. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach, jak na jej pierwszą edycję, przyciągnęła spore grono mieszkańców miasta. To zapewne zasługa idei imprezy, którą była promocja zdrowego stylu odżywiania oraz zachęcania do aktywności fizycznej. Organizatorzy od początku zaznaczali, że poprzez te targi chcą edukować w zakresie zdrowego stylu życia, świadomego odżywiania i prewencji chorób cywilizacyjnych - w myśl zasady, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Jednym z najbardziej obleganych było stoisko Krainy Karmienia, czyli Anety Pisarek, która pomaga kształtować nawyki żywieniowe u najmłodszych. Jest dietetykiem, promotorką karmienia piersią, liderką laktacyjnej grupy wsparcia Mlekoteka oraz terapeutą karmienia. Jak zapewnia, to bycie rodzicem uświadomiło jej, jaka spoczywa na niej odpowiedzialność. Przekąski i koktajle, które proponowała podczas niedzielnych targów, znikały momentalnie. Można było spróbować m.in. koktajlu z siemienia lnianego, mniszka lekarskiego i banana czy z pokrzywy. Kanapki z humusem również szybko wędrowały do ust starszych i młodszych. Jak przyznaje A. Pisarek, największe zainteresowanie wzbudziły zielone koktajle. - Odwiedzający nasze stoisko byli mocno zainteresowani, z czego są one przyrządzone, a największe zaciekawienie budziła pokrzywa - dzieli się wrażeniami. - Niby zdawali sobie sprawę, że można ją spożywać, ale nie zawsze wiedzieli, w jaki sposób - dodaje i przyznaje, że dużo osób podpytywało o zdrowe żywienie dzieci. - Mamy pytały o dziecięcy jadłospis i w jaki sposób przemycić w nim zdrowe produkty, szukały pomysłów na zdrowe posiłki - wylicza.

 

Smaczna profilaktyka

Organizatorzy uważają, że targi były udane, także za sprawą pięknej pogody, która skłoniła mieszkańców do przyjścia na plac. Jednak tym, co ich przyciągnęło, zdecydowanie była tematyka spotkania. - Każdy znalazł coś dla siebie - mówi Paweł Płatkowski ze Spiżarni Młodości, jeden z organizatorów i pomysłodawca targów. - Można było smacznie i zdrowo zjeść, potrawy były przygotowane we współpracy z Luks Pastą z naszych zdrowych surowców. Spore zainteresowanie mieszkańców wzbudziły rozmowy z dietetykami z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, którzy podpowiadali, jak zdrowo się odżywiać, żeby zachować równowagę organizmu. Bo dzięki temu możemy uniknąć wielu chorób - podkreśla.

Ponieważ zainteresowanie imprezą było spore, organizatorzy już planują kolejne edycje. - Świadomość siedlczan na temat zdrowego odżywiania jest spora, aczkolwiek wiele osób wciąż nie przykłada wagi do tego, co na co dzień wkłada do ust - przyznaje P. Płatkowski. - W tym naszym zapędzeniu skupiamy się na tym, żeby zjeść cokolwiek, stąd często sięgamy po fastfoody i biegniemy dalej. Większość osób nie zdaje sobie też sprawy, jakie warzywa kupuje w sklepach. Najczęściej pochodzą one z upraw przemysłowych, a zboża są poddawane procesowi desykacji, czyli pryskania randapem po to, żeby je szybciej osuszyć. Także wraz z pożywieniem przyswajamy bardzo dużo toksyn. Są to tzw. dodatki do żywności, które mają bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie w długofalowym procesie. Ale znajdziemy je nie tylko w jedzeniu, bo również w kosmetykach, środkach czystości - wylicza i dodaje, że to od nas zależy, jakie produkty wybieramy i co jemy.

 

Na sportowo

Ci, którzy w niedzielne popołudnie skusili się na udział w targach, mogli kupić tradycyjne wyroby, np. smakowe miody, suszone zioła, kwiaty, a także produkty niezbędne do skomponowania zdrowego śniadania czy przekąski. Organizatorzy postawili na aktywność fizyczną, która w zdrowym stylu życia jest niezbędna i nie zawiedli się. Uczestnicy targów, zwłaszcza ci najmłodsi, chętnie brali udział w grach i zabawach sportowych. Panie natomiast mogły poznać ofertę lokalnych gabinetów kosmetycznych, podologicznych czy medycyny estetycznej.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
Grand Prix Lubelszczyzny
31 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędzie się XX turniej z cyklu Grand Prix Lubelszczyzny - Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR