21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Pierwszy odpust

4 lipca 2018 r.

Cierpienie to tajemnica


fot. AWAW

2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej odbył się Diecezjalny Dzień Chorych. Na uroczystości odpustowe przybyło ponad dwa tysiące pielgrzymów.

Wierni zjeżdżali się od godzin porannych. Nie wystraszyli się uciążliwego chłodu i ciągle padającego deszczu. Na porannych Mszach św. o 8.00 i 10.00 bazylika pękała w szwach. Sumę odpustową celebrowano na ołtarzu polowym na kalwarii. Tradycyjnie poprzedziła ją procesja z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej. Wizerunkowi towarzyszyły także relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Jak podają ojcowie oblaci, na odpust przybyli wierni m.in. z Siedlec, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Dęblina, Łukowa, Sokołowa Podlaskiego, Łomaz, Huszczy, Leśnej Podlaskiej, Szpaków, Kornicy i Swór. Sumie przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Eucharystię z udziałem ordynariusza koncelebrowało kilkunastu kapłanów. Wielu księży i zakonników, mimo deszczu, posługiwało na kalwarii w odkrytych konfesjonałach. Kolejki ustawiały się błyskawicznie.

 

Modlitwa receptą na pytania

Sumę odpustową celebrowano w intencji chorych leżących w domach i szpitalach, za przybyłych pielgrzymów, za osoby, które opiekują się cierpiącymi, oraz za personel szpitali i domów pomocy społecznej. Na początku homilii biskup zaznaczył, że Matka Boża upodobała sobie Podlasie.

- Jej obecność wpisała się także w 200-letnią historię naszej diecezji. (…) Ona towarzyszy wszystkim, którzy modlą się o jedność i całym sercem o nią zabiegają. Ona stoi pod krzyżem swego Syna i uczestniczy w Jego cierpieniu, a także w cierpieniu Jego uczniów, a swoich dzieci. Dzisiaj przypominają nam o tym Jej wizerunek, a także relikwie Drzewa Krzyża Świętego - mówił bp K. Gurda. W kolejnych słowach zwrócił się do chorych, przybyłych do Kodnia i do ich opiekunów.

- Każdy z nas, tu obecnych, został postawiony wobec tajemnicy cierpienia, dotknęło ono bezpośrednio nas samych albo naszych bliskich. Nie jest łatwo pogodzić się z cierpieniem, z chorobą i śmiercią, bez względu na to, kogo ona dotyka. Chcemy się od nich uwolnić i jest to naturalna reakcja. Wszyscy pragniemy żyć, być szczęśliwi i cieszyć się zdrowiem. Cierpienie, choroba i umieranie zostały jednak wpisane w ludzką historię od czasu grzechu pierworodnego. Człowiek wierzący, gdy przychodzi nań doświadczenie choroby, zwraca się najpierw do Pana Boga; u Niego szuka ratunku na modlitwie. Szuka nie tylko uwolnienia od choroby i cierpienia, ale także pomocy w dostrzeżeniu ich sensu, w ich przyjęciu i akceptacji - nauczał ordynariusz.

 

Razem z Chrystusem

Bp. K. Gurda przypominał postać św. Bernadetty Soubirous, wizjonerki z Lourdes, która uznała swoją chorobę za „zatrudnienie” dane jej przez Boga. Do końca swoich dni pamiętała obietnicę Matki Bożej, która powiedziała jej: „Nie przyrzekam ci, że będziesz szczęśliwa na tym świecie, lecz na tamtym”. W czasie procesu beatyfikacyjnego powiedziano o niej: „Bernadetta była wierna swojej misji, pokorna w chwale i silna w doświadczeniu. Swoją chorobę rozumiała jako zadanie, dane jej przez Boga. Cierpiała nie dla samego cierpienia, swój ból ofiarowała za nawrócenie grzeszników”.

Biskup przywoływał także słowa ks. Piotra Pawlukiewicza, który pytany o cierpienie w kontekście własnej choroby zaznaczył: „Dziś powiedziałbym chorym, by nie szukali zrozumienia, ale starali się przeżyć ten czas tak, jak zrobił to Chrystus. Siła i moc Chrystusa pochodziły z Jego relacji z Ojcem, On działał w zjednoczeniu z Nim, dlatego w chorobie i cierpieniu trzeba postawić nie na siebie, ale na Chrystusa. Ja i każdy inny chory człowiek mamy szansę być bardziej szczęśliwi niż wielu zdrowych, jeśli będziemy trzymali się Chrystusa”.

 

Odnaleźć sens posługi

Na zakończenie homilii pasterz kościoła siedleckiego tłumaczył: - Osoby chore, starsze i niepełnosprawne zostają nam dane po to, abyśmy mogli z nimi być, pomagać im, służyć i uczestniczyć w ich życiu. Nie wiemy, dlaczego Pan Bóg obdarza nas taką możliwością, ale musimy pamiętać, że On chce naszego dobra. To jest też szansa dla nas; szansa na nasz duchowy rozwój. Gdy przychodzą trudne chwile, zmęczenie i zwątpienie, spróbujmy na wszystko popatrzeć w ten sposób, że Bóg chce naszego szczęścia i wiecznego zbawienia. Starajmy się o to, byśmy potrafili w tym oddaniu i trudzie pełnym miłości odnaleźć sens naszego posługiwania i bycia dla innych.

Eucharystia zakończyła się uroczystym błogosławieństwem lourdzkim. Bp K. Gurda przeszedł między pielgrzymami z relikwiarzem Drzewa Krzyża Świętego. Po Mszy relikwie i obraz Matki Bożej procesyjnie odprowadzono do bazyliki.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR