26 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 26
27-03 lipca 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Oficjalne otwarcie CRZ

9 czerwca 2019 r.

Perła turystyki sakralnej

29 czerwca będzie miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum Religijno- Zabytkowego w Hannie w powiecie włodawskim. Prace przy realizacji przedsięwzięcia przy wsparciu środków unijnych dobiegają końca.

Centrum Religijno-Zabytkowe stanowi zespół obiektów o charakterze religijnym i kulturowym. W jego skład wchodzi unikatowy zabytek architektury drewnianej - ufundowany przez księcia Hieronima Floriana Radziwiłła - kościół z I poł. XVIII w. Będąca początkowo cerkwią unicką a następnie cerkwią prawosławną świątynia, jest kościołem katolickim. W jego wnętrzu znajduje się obraz Matki Bożej Hanneńskiej, będący kopią obrazu Matki Bożej Poczajowskiej. W środku można również podziwiać m.in. wolno wiszące XVIII-wieczne obrazy olejne, polichromie ścienne czy pięć polichromowanych i złoconych ołtarzy barokowych. Na tyłach budynku mieści się ogród probostwa oraz scena widowiskowa. Dalej jest Zegar Męki Pańskiej. Jedyne takie miejsce, gdzie godzina po godzinie możemy prześledzić drogę Jezusa Chrystusa od ostatniej wieczerzy aż do śmierci. Każda godzina to oddzielna kapliczka z modlitwą, pieśnią, cytatem z ewangelii oraz fotografią. Na końcu drogi znajduje się 7-metrowy krzyż z golgotą i kamiennym ołtarzem.

 

Tradycja i wielokulturowość

Kolejnym elementem współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Lubelskiego projektu pn. „Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej w gminie Hanna - ochrona i udostępnianie” był remont dzwonnicy z rekonstrukcją jej historycznego zwieńczenia. W dzwonnicy, oprócz ekspozycji muzealnej prezentowane będą różne materiały multimedialne dotyczące m.in. historii obiektu oraz przenikani się kultur i wyznań religijnych w regionie. W ramach realizacji przedsięwzięcia gruntownej modernizacji i przebudowie poddane został także budynek po dawnej plebanii oraz tzw. carska szkoła. Pierwszy z nich stanie się miejscem spotkań wielokulturowych. W pięciu wydzielonych salach prezentowana będzie tradycja i historia pięciu wyznań religijnych współistniejących na terenach Podlasia, ukazując poszczególne religie w kontekście ich obrzędowości i obyczajowości. Z kolei w budynku szkoły powstanie galeria malarstwa oraz izba pamięci na wzór gospodarstwa domowego sprzed 100 lat. Koszt budowy centrum zamknie się kwotą ok. 8,5 mln zł.

 

Bogaty program

Oficjalne otwarcie Centrum Religijno-Zabytkowego rozpocznie się w samo południe. Punktem kulminacyjnym dnia będzie sprawowana o 16.00 przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę Msza św., w trakcie której nastąpi rekonsekracja kościoła pw. św. Apostołow Piotra i Pawła. Wcześniej zostanie otwarta wystawa prac honorowego obywatela gminy Hanna prof. Stanisława Baja a na scenie z koncertem pt. „Ważne piosenki” wystąpi grupa Raz, Dwa, Trzy. Na 18.00 organizatorzy wydarzenia zapraszają na koncert Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa a godzinę później na występ zespołu Szalom z Chełma. Sobotnie spotkanie zakończy zabawa taneczna. 

MLS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
Dni Włodawy
29 i 30 czerwca włodawianie będą świętować 485-lecie nadania praw miejskich. Wydarzenie historyczne zostanie przypomniane w trakcie Dni Włodawy.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
Biblia w weekend
Czytanie Biblii nie jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. To życiowa konieczność każdego, kto wierzy Bogu.
więcej »
Z pamiętnika powstańca
I to pamiętnik nie byle kogo, bo jednego z liderów powstania wielkopolskiego - Wojciecha Jedliny-Jacobsona.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR