20 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Oficjalne otwarcie CRZ

9 czerwca 2019 r.

Perła turystyki sakralnej

29 czerwca będzie miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum Religijno- Zabytkowego w Hannie w powiecie włodawskim. Prace przy realizacji przedsięwzięcia przy wsparciu środków unijnych dobiegają końca.

Centrum Religijno-Zabytkowe stanowi zespół obiektów o charakterze religijnym i kulturowym. W jego skład wchodzi unikatowy zabytek architektury drewnianej - ufundowany przez księcia Hieronima Floriana Radziwiłła - kościół z I poł. XVIII w. Będąca początkowo cerkwią unicką a następnie cerkwią prawosławną świątynia, jest kościołem katolickim. W jego wnętrzu znajduje się obraz Matki Bożej Hanneńskiej, będący kopią obrazu Matki Bożej Poczajowskiej. W środku można również podziwiać m.in. wolno wiszące XVIII-wieczne obrazy olejne, polichromie ścienne czy pięć polichromowanych i złoconych ołtarzy barokowych. Na tyłach budynku mieści się ogród probostwa oraz scena widowiskowa. Dalej jest Zegar Męki Pańskiej. Jedyne takie miejsce, gdzie godzina po godzinie możemy prześledzić drogę Jezusa Chrystusa od ostatniej wieczerzy aż do śmierci. Każda godzina to oddzielna kapliczka z modlitwą, pieśnią, cytatem z ewangelii oraz fotografią. Na końcu drogi znajduje się 7-metrowy krzyż z golgotą i kamiennym ołtarzem.

 

Tradycja i wielokulturowość

Kolejnym elementem współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Lubelskiego projektu pn. „Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej w gminie Hanna - ochrona i udostępnianie” był remont dzwonnicy z rekonstrukcją jej historycznego zwieńczenia. W dzwonnicy, oprócz ekspozycji muzealnej prezentowane będą różne materiały multimedialne dotyczące m.in. historii obiektu oraz przenikani się kultur i wyznań religijnych w regionie. W ramach realizacji przedsięwzięcia gruntownej modernizacji i przebudowie poddane został także budynek po dawnej plebanii oraz tzw. carska szkoła. Pierwszy z nich stanie się miejscem spotkań wielokulturowych. W pięciu wydzielonych salach prezentowana będzie tradycja i historia pięciu wyznań religijnych współistniejących na terenach Podlasia, ukazując poszczególne religie w kontekście ich obrzędowości i obyczajowości. Z kolei w budynku szkoły powstanie galeria malarstwa oraz izba pamięci na wzór gospodarstwa domowego sprzed 100 lat. Koszt budowy centrum zamknie się kwotą ok. 8,5 mln zł.

 

Bogaty program

Oficjalne otwarcie Centrum Religijno-Zabytkowego rozpocznie się w samo południe. Punktem kulminacyjnym dnia będzie sprawowana o 16.00 przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę Msza św., w trakcie której nastąpi rekonsekracja kościoła pw. św. Apostołow Piotra i Pawła. Wcześniej zostanie otwarta wystawa prac honorowego obywatela gminy Hanna prof. Stanisława Baja a na scenie z koncertem pt. „Ważne piosenki” wystąpi grupa Raz, Dwa, Trzy. Na 18.00 organizatorzy wydarzenia zapraszają na koncert Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa a godzinę później na występ zespołu Szalom z Chełma. Sobotnie spotkanie zakończy zabawa taneczna. 

MLS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR