12 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

100-lecie MBP w Siedlcach

4 grudnia 2019 r.

Rozczytane miasto


fot. J. KURZAWA

To państwo sprawiacie, że my, bibliotekarze, czujemy się potrzebni - mówiła Jadwiga Madziar, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach świętującej 100-lecie istnienia. Jubilatce życzyła, aby była skarbnicą książek, ale też centrum życia społecznego. By była biblioteką wielką i wieczną.

MBP w Siedlcach - największa i najstarsza biblioteka publiczna w mieście i regionie - obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 27 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury z udziałem wielu znamienitych gości: posłów i samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji kultury, dyrektorów bibliotek i emerytowanych pracowników MBP, sympatyków placówki oraz tych, bez których jej funkcjonowanie nie miałoby sensu - czytelników. - 100 lat to szmat czasu. Czy zmieści się w filmie? - po powitaniu uczestników prowadzący galę Andrzej Ilczuk, dziennikarz Katolickiego Radia Podlasie, zaprosił do obejrzenia filmu przygotowanego przez pracowników biblioteki i ukazującego jej 100-letnią historię.

I tak siedzibą pierwszej w dziejach Siedlec biblioteki publicznej - co zostało zilustrowane archiwalnymi zdjęciami - był gmach starego ratusza, zaś jej uruchomienie w sierpniu 1919 r. oznaczało zwieńczenie dążeń społeczeństwa i lokalnych władz celem - jak zauważono - „zapewnienia mieszkańcom dostępu do najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i światowej”. W filmie mowa była m.in. o kolejnych kierownikach placówki i pokoleniach bibliotekarzy, których pasji i zaangażowaniu zawdzięczamy - i słusznie! - przyznanie Siedlcom miana najbardziej rozczytanego miasta w województwie. Prezentacja uwzględniała także trudne lata wojny, kiedy to w następstwie bombardowania zniszczeniu uległo 4 tys. woluminów, jak i starania służące odbudowie miejskiej książnicy. Czas II wojny światowej to „piękna karta w historii zapisana przez pracowników, którzy z zaangażowaniem bronili polskiej książki przed unicestwieniem przez okupanta”.

 

Wkład w kulturę

Od 1975 r. Siedlce stały się stolicą województwa, co sprawiło, że dwie działające w mieście biblioteki - miejską i powiatową - połączono w Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. W następstwie reformy administracyjnej kraju, w 1999 r. siedlecka książnica odzyskała status biblioteki miejskiej. Wysoka liczba czytelników i wypożyczeń sprawia, że od lat zajmuje ona najwyższe lokaty w rankingu bibliotek województwa mazowieckiego.

MBP w Siedlcach prowadzi obecnie działalność w bibliotece głównej oraz pięciu filiach na terenie miasta - przy ulicach: Hozera, Kaszubskiej, Granicznej, Młynarskiej i Okrzei. Oferuje czytelnikom zbiory liczące 337 tys. jednostek inwentarzowych, w tym 309 tys. książek i 28 tys. zbiorów specjalnych: audiobooków, wydawnictw multimedialnych, muzycznych, kartograficznych i mikrofilmów.

Z zasobów biblioteki korzysta co trzeci mieszkaniec miasta i jest to - jak zaakcentowano - najlepszą miarą jej przydatności i atrakcyjności. Elektroniczne katalogi, oferta e-booków czy książek mówionych dla niepełnosprawnych, jak też liczne działania służące promowaniu książki i upowszechnianiu czytelnictwa (w tym m.in. bogata oferta konkursowa i autorskie spotkania), wreszcie popularyzacja wiedzy o mieście i regionie poprzez działalność wydawniczą (MBP na swoim koncie ma liczne publikacje książkowe; wydała też 17 roczników „Bibliografii Siedlec i powiatu siedleckiego”) potwierdzają kulturotwórczą rolę biblioteki i dowodzą społecznego sensu jej istnienia.

 

Wielka i wieczna

- Czy ktoś z nas może sobie wyobrazić życie bez książek? - zaczął refleksyjnie swoje przemówienie prezydent Siedlec Andrzej Sitnik. Przyznał, że jako włodarz miasta z przyjemnością zapoznaje się ze sprawozdaniami na temat czytelnictwa przedkładanymi przez dyrektor MBP Jadwigę Madziar, co w dobie komputerów i smartfonów jest szczególnie cenne. Dziękował dyrekcji i pracownikom, że potrafią inspirować młodych do czytania. Zachęcając do uwiecznienia wydarzeń z najnowszej historii miejskiej książnicy, przekazał w prezencie aparat fotograficzny.

O jubileuszu jako święcie łączącym historię minionych 100 lat biblioteki z teraźniejszością mówiła też J. Madziar. Odnosząc się do wydarzeń sprzed wieku, przypomniała, że na dzisiejszy wizerunek biblioteki zapracowały kolejne pokolenia wspaniałych bibliotekarzy. Dyrektor dziękowała emerytowanym pracownikom MBP za „wkład w historię biblioteki, za służbę i książce, i czytelnictwu, a przede wszystkim mieszkańcom”. Dziękowała też obecnej załodze, zespołowi, który - jak zaznaczyła - swój zawód wykonuje z pasją. I czytelnikom. - To państwo sprawiacie, że my, bibliotekarze, czujemy się potrzebni - dodała. Z kolei jubilatce, swojej bibliotece, życzyła, aby była skarbnicą książek, ale też centrum życia społecznego - po domu i szkole. By była biblioteką wielką i wieczną.

 

Medale i dyplomy

Z okazji jubileuszu siedleckiej książnicy dyrektor oraz pracownicy zostali uhonorowani odznaczeniami i dyplomami. Przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego pamiątkowy dyplom MBP w Siedlcach z okazji 100-lecia działalności J. Madziar odebrała z rąk ministra Krzysztofa Tchórzewskiego. P. Gliński przyznał także dyplomy indywidualnie J. Madziar i Renacie Ilińskiej - głównej księgowej MBP. Odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” uhonorowano też Joannę Zielińską. Z kolei marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyróżnił jubilatkę medalem pamiątkowym „Pro Mazovia”. Na ręce dyrektor MBP przekazał go Dariusz Napiórkowski - dyrektor WORD w Siedlcach. Wręczone w imieniu marszałka dyplomy uznania otrzymali pracownicy biblioteki: Małgorzata Chromińska, Ewa Górzyńska, Agnieszka Kanicka, Andrzej Prządka, Monika Ryś i Magdalena Sutryk.

Za wybitne dokonania na rzecz bibliotekarstwa polskiego i upowszechniania książki w społeczeństwie siedlecką książnicę uhonorował również zarząd główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. Medal „Bibliotheca Magna Perennisque” J. Madziar odebrała z rąk przewodniczącej Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej, która podkreśliła, iż jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez stowarzyszenie. - Mamy to! - skwitowała dyrektor. Medalami - w dowód uznania za zasługi dla bibliotekarstwa - zarząd SBP uhonorował także dr. Adama Bobryka z UPH, pełniącego dwukrotnie funkcję przewodniczącego rady programowej MBP, Lidię Głuchowską - kierownika filii nr 3, i Annę Trandziuk - kierownika filii nr 4.

 

Na pamiątkę

100-lecie książnicy upamiętnione zostało specjalnie wydanym z tej okazji ekslibrisem. Jego autorem jest siedlecki grafik Maciej Tołwiński. Jubileuszową pamiątką wyróżnione zostały osoby i podmioty, z którymi książnica współpracuje na co dzień. W gronie odznaczonych znalazła się też - za co serdecznie dziękujemy! - redakcja „Echa Katolickiego”. Ekslibrisy oraz wydaną przez MBP monografię Antoniego Wintera „Siedlce 1918-1939” wręczono również czytelnikom najaktywniejszym i najdłużej związanym z biblioteką.

Wśród wielu ciepłych słów i podziękowań, jakie padły tego dnia pod adresem jubilatki, jej pracowników i dyrekcji, nie mogło zabraknąć także wierszowanych życzeń od najmłodszych czytelników - dzieci z przedszkola „Słoneczna Dolina”.

Uroczystości zakończył występ zespołu Ambitus Trio w koncercie „Niemen akustycznie”. Jubileuszowi towarzyszyło również otwarcie wystawy „100 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach”.

Agnieszka Warecka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR