31 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Aniela, Petronela, Kamila

Pogoda: Siedlce

Numer 22
28-03 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA cykl artykułów poświęconych nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji siedleckiej. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Dekanat włodawski

14 maja 2020 r.

Majówki w dekanacie włodawskim


fot. PIXABAY.COM

Mimo pandemii i wprowadzonych ograniczeń wierni z parafii dekanatu włodawskiego przybywają do swoich kościołów na „majówki”.

Majowe nabożeństwo ku czci Matki Bożej, zapoczątkowane w XVIII w. przez Stolicę Apostolską, zostało zaszczepione w Polsce przez jezuitów w wieku XIX. W świątyni odprawiane jest przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, z udziałem kapłana. Głównym elementem nabożeństwa jest Litania loretańska, której towarzyszy śpiewanie kościelnych pieśni maryjnych. W czasie pandemii nabożeństwa majowe odprawiane są we wszystkich parafiach, choć część osób odmawia Litanię do Najświętszej Maryi Panny w domach, a nawet przy kapliczkach. W kościele pw. Nawiedzenia MB Kodeńskiej w Żukowie może znajdować się 14 osób, wierni mogą również uczestniczyć w Eucharystii i nabożeństwach na zewnątrz świątyni. „Majówka” śpiewana jest o 17.30 - po Mszy św., którą każdego dnia celebruje ks. Marek Śliwa. W czasie pandemii proboszcz tej niewielkiej parafii informuje wiernych o godzinach Mszy i nabożeństw poprzez tablicę ogłoszeń znajdującą się przy świątyni. Nieco wcześniej, bo o 17.00, także po Mszy św. każdego dnia śpiewana jest Litania loretańska w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dołhobrodach, o czym informuje ks. Dariusz Karbowiak. Ogłoszenia parafialne w mniejszych miejscowościach przekazywane są po niedzielnych Mszach, następnie przekazywane wzajemnie przez sąsiadów, a także umieszczane przy świątyniach na tablicach ogłoszeń.

Proboszczowie, otrzymując plakaty i materiały z wydziału duszpasterstwa kurii diecezjalnej, mogą je udostępniać w wersji wydrukowanej. Dodatkowo, jak np. robi to ks. Michał Pawlonka z parafii MB Bolesnej w Lacku, wierni dowiadują się z tablicy ogłoszeń o nabożeństwach z okazji pierwszego piątku i soboty miesiąca sprawowanych w miejscowym kościele. Nabożeństwo majowe, na które może w Lacku przyjść - według zaleceń w okresie pandemii - 10 osób, sprawowane są każdego dnia o 17.30, zaś w niedziele - po Mszy św. o 9.00.

Większa liczba wiernych - 46 osób - może uczestniczyć w „majówkach” w sławatyckim kościele MB Różańcowej. - Litania do Matki Bożej jest śpiewana w dni powszednie 15 minut przed Mszą, czyli o 17.45, natomiast w niedziele - o 16.45 - wyjaśnia ks. Mirosław Krupski. W kaplicy w Krzywowólce nabożeństwo prowadzą osoby świeckie. Z kolei w Jabłecznej na 16.45 - na „majówkę”, a po niej na Eucharystię, zaprasza ks. Tadeusz Olędzki - proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego.

 

 

Kontakt z parafianami poprzez łącza internetowe

Parafia św. Augustyna w Różance od niedawna posiada stronę internetową, z której można dowiedzieć się nie tylko o godzinie nabożeństwa majowego - na które ks. Adam Daniluk zaprasza w niedziele po Mszy św. o 11.00, a w dni powszednie po Eucharystii o 18.00 - ale także przeczytać niedzielne kazania. Proboszcz moderujący stronę przygotował również słowno-muzyczny komentarz do Ewangelii na każdy dzień. Zamieszczone są także wskazówki dla osób pragnących pogłębić swoją wiarę w trudnym czasie pandemii.

Do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie na „majówki” zaprasza ks. Marek Uzdowski. Z powodu pandemii zostało odwołane - planowane na 10 maja - nabożeństwo ku czci Matki Bożej Hanneńskiej z wystawieniem cudownego obrazu przed ołtarz. - Przez ok. 70 lat wizerunek Maryi był przedmiotem kultu, odkąd w piątą niedzielę wielkanocną 1897 r. trafił do Hanny - mówi ks. M. Uzdowski. - Wierni podchodzili do niego, modlili się i chusteczkami dotykali wizerunku Maryi, potem pocierali nimi chore miejsca. Kult został zakończony około 1970 r., kiedy ustanowiono odpust do Matki Bożej Częstochowskiej. Od 2017 r. kult Matki Bożej Hanneńskiej ożywił się. Proboszcz ma nadzieję, że odbędą się wrześniowe uroczystości, planowane na 14 i 15 dni miesiąca - w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - wspomnienie św. Konstancjusza, męczennika, z wystawieniem jego relikwii. O wydarzeniach na terenie Centrum Religijno-Zabytkowego, w obrębie którego jest i XVIII-wieczny kościół, można dowiedzieć się ze strony internetowej centrum.

W internecie ogłoszenia zamieszczają także kapucyni z Orchówka. W tamtejszym sanktuarium Litanie do Matki Bożej śpiewane są w maju od 17.30. Ojcowie zachęcają wiernych, aby po „majówce” pozostawali na Mszy św., która jest „dopełnieniem modlitwy do Matki Bożej” - jak podali w ogłoszeniach parafialnych. Oprócz strony internetowej, prowadzony jest fanpage, z którego można dowiedzieć się m.in., że trwa wielka nowenna ku czci św. Antoniego, a transmisje niedzielnych Eucharystii z orchowskiego sanktuarium MB Pocieszenia są dostępne także online.

 

 

Aktywność duchownych na fb

Na facebooku znaleźć można również informacje o innych parafiach dekanatu. W niewielkim kościele pw. św. Mikołaja w Lubieniu, gdzie w okresie pandemii może przebywać jednocześnie zaledwie 13 osób, ks. Adam Haraszczuk zachęca do modlitwy za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. Z ogłoszeń zamieszczonych na stronie internetowej dowiadujemy się też, że rozpoczął się „czas modlitw o dobre urodzaje i zbiory oraz tak bardzo potrzebny deszcz”. Jednocześnie jest informacja, że nie odbędą się tradycyjne procesje poświęcenia pól, natomiast będą sprawowane w tej intencji Msze: w kościele w Lubieniu oraz kaplicy w Wyrykach. „Majówki” są śpiewane w kościele, jak i przy kapliczce w Wyrykach-Adampolu.

W samej Włodawie, gdzie znajdują się dwie parafie rzymskokatolickie, duchowni kontaktują się z parafianami poprzez strony internetowe, są też aktywni na fb. Tam też umieszczają ogłoszenia, a nawet prowadzą grupy, np. w parafii św. Ludwika funkcjonuje facebookowa grupa dla kandydatów do bierzmowania, a w parafii Najświętszego Serca Jezusowego - dla lektorów i ministrantów oraz grupa dla rodziców dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii św. Dzięki facebookowi możliwe było zorganizowanie modlitwy różańcowej z udziałem dzieci na youtubie, a nawet koncertu, który był hołdem dla personelu medycznego, służb mundurowych, sprzedawców i wolontariuszy. Ks. kan. Dariusz Parafiniuk, dziekan dekanatu włodawskiego, do współpracy przy organizacji koncertu zaprosił lokalnych muzyków.

Na „majówkach” parafianie w kościele św. Ludwika gromadzą się o 17.30, a w kościele NSJ - po Mszy św. wieczorowej. Nabożeństwa ku czci Matki Bożej śpiewane są również w domach, a nawet przy kapliczkach - tak np. czci Maryję rodzina z czwórką dzieci w Susznie, odmawiając litanię przy swojej przydomowej kapliczce.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej


W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca, o 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Msza św. będzie transmitowana przez Radio Podlasie i TV Trwam.

FOTOGALERIA

Bursa w nowej odsłonie


Potrzeba jest nie tylko matką wynalazków, ale też matką remontów - zauważa ks. Mariusz Świder, dyrektor Bursy im. św. Stanisława Kostki w Siedlcach. Wyjaśnia, iż pomysł prac remontowo-adaptacyjnych dojrzewał długo, a ich przeprowadzenie podyktowane było m.in. koniecznością dostosowania pomieszczeń do obowiązujących norm bezpieczeństwa. [Więcej w bieżącym wydaniu ECHA].

PATRONAT "ECHO"


​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR