22 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Widok z okna

9 września 2020 r.

Szkoła i rozum

Wrzesień, podobnie jak 11 pozostałych miesięcy, przynosi na kartkach kalendarza wiele rocznic.

Te wrześniowe przywołują często dramat wojennych dni, ale pierwszy wrześniowy dzień, oprócz tych smutnych wędrówek w wojenną przeszłość, przynosi również bardzo ważny początek, bo przecież tego właśnie dnia, po wakacyjnym bezruchu, ruszają szkoły! Niektórzy mawiają żartobliwie, że szkoła rozumu nie daje. Zapewne tak właśnie jest, ale ten posiadany, przy pewnym rzecz jasna zaangażowaniu szczęśliwego posiadacza, niewątpliwie szkoła pomaga ćwiczyć i rozwijać. Godzinami można toczyć debaty o przedmiotach, programach, metodach. Godzinami można zastanawiać się i dyskutować, komu i do czego przydadzą się w przyszłości niektóre teorie, formułki, wzory i definicje. Każdy będzie miał zapewne sporo argumentów, być może nawet słusznych, chociaż skrajnie różnych.

Wielu ludzi biega, jeździ na rowerach czy uprawia inny rodzaj aktywności. Wydaje się nawet zresztą, że jest to liczba wciąż rosnąca. Bardzo dobrze, że tak właśnie jest, bo człowiek ruch ma przecież w swojej naturze. Dawno, dawno temu, zanim człowiek zjadł, to musiał sobie najpierw posiłek dogonić i upolować. Teraz wsiada do auta i jedzie do supermarketu. Tam wprawdzie odbywają się czasem polowania na promocje, a nawet walki o te najatrakcyjniejsze, ale z przetrwaniem ma to raczej niewiele wspólnego. No więc biegamy, jeździmy na rowerach, ćwiczymy itp. Czy po to, aby być mistrzami świata? Z pewnością nie taka przyświeca nam motywacja. I chyba trochę podobnie jest z nauką np. matematyki, bo to, że nie każdy jest geniuszem w tej dziedzinie i nie zostanie w przyszłości profesorem, nie oznacza jeszcze, że średnio, podobno, wykształcony człowiek, z maturalnym świadectwem w kieszeni, ma nie mieć zielonego pojęcia o matematyce, bo on chce być np. prawnikiem. A przecież prawnikowi, bez cienia nawet złośliwości, sztuka liczenia też przydać się może. To przykład trochę z przymrużeniem oka, ale przekaz jest chyba wystarczająco jasny i czytelny.

Może i przeładowane programy, może i zbyt wiele teorii, a za mało praktyki… A może też zbyt mało samodzielności, co dało się zauważyć także w trakcie bojów ze zdalnym przekazem? Czy nie jest przypadkiem trochę tak, że skoro we wszystkim nasze pociechy wyręczamy, to podobnie dzieje się w obszarze nauki? Chyba tak właśnie czasem bywa, że pomoc przekracza jednak granice wyręczenia i przynosi skutki raczej odwrotne do zamierzonych.

Pięknie by było, gdyby szkoła stała się przestrzenią prawdziwego spotkania i wzajemnego zrozumienia, a nie miejscem, w którym wszyscy od wszystkich przede wszystkim wymagają, zapominając czasem w dodatku, że wypada zacząć od siebie. Może wtedy łatwiej będzie się spotkać i razem szukać nie tylko wiedzy, ale i mądrości. Bo rozum już przecież mamy i nie musimy go szukać. Wystarczy nie stracić.

Janusz Eleryk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR