22 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Dożynki i święto pieroga

9 września 2020 r.

Współczesność splotła się z tradycją


fot. ARCHIWUM

Radosnej zabawie i degustacjom lokalnych produktów nie było końca. 6 września rolnicy gminy Ułęż hucznie obchodzili tegoroczne święto plonów.

Na plac przed biblioteką tego dnia przybyły dziesiątki mieszkańców. Wyjątkową oprawę imprezy zapewniły koła gospodyń. Ich wieńce i potrawy wzbudziły uznanie i podziw. Nic więc dziwnego, że rolnicy odebrali masę pochwał. - To właśnie wy zapewniacie nam bezpieczeństwo. Dajecie żywność i chleb. Bez względu na okoliczności: słońce czy deszcz, ciepło czy zimno musicie codziennie wykonywać swoje obowiązki - zauważyła wójt gminy Barbara Pawlak. - Macie ten przywilej, że realizujecie słowa z modlitwy: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” - dodał starosta Dariusz Szczygielski. Do słów gratulacji przyłączył się także poseł Sławomir Skwarek i wiceminister finansów Piotr Patkowski. Główna część uroczystości koncentrowała się na dziękczynieniu za plony. Zanim jednak przyszła pora na zabawę, gospodarze podzielili chleb. Okazały bochen wnieśli starostowie dożynek: Jolanta Grzelak z Drążgowa i Przemysław Kulik z Białek Dolnych. Wypiek przygotowała piekarnia Romaszków. Natomiast Grabscy upiekli małe chlebki, które zostały rozdane publiczności.

Wiele okazji do uśmiechu dostarczył korowód dożynkowy. Choć było tylko pięć delegacji, to oprawa artystyczna zachwycała. Nie zabrakło scenek kabaretowych i wierszy. Uwagę zwracał oryginalny wieniec z Ułęża, który miał formę żniwnej kobiety - i to on wygrał w kategorii „współczesność”. - Chciałyśmy zrobić coś innego. Stelaż miałyśmy z jubileuszu 80-lecia KGW - przyznała prezes Anna Jurkowska. Natomiast w konkurencji wieniec tradycyjny zwyciężyły panie z Sobieszyna i Korzeniowa (drugie miejsce zajął Zosin). Co ciekawe, koło w Sobieszynie jest jednym z najmłodszych. Powstało rok temu. - Chodziło nam o integrację wsi. Wiedziałyśmy o dofinansowaniach i postanowiłyśmy z nich skorzystać. Dziś mamy 31 członków. A nasz wieniec składa się z kwiatów i wszystkich rodzajów zbóż - mówiła prezes KGW Anna Makuch.

 

Pierogi na wiele sposobów

Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że to wieńce zdominowały dożynki. W tym roku największe emocje wzbudził konkurs pieroga nadwieprzańskiego. O laur zwycięzcy walczyło pięć kół gospodyń. Panie wręcz prześcigały się w wyszukaniu niespotykanych farszów. Ich specjały próbowała i oceniła komisja. W jej skład wszedł m.in. rycki starosta i parlamentarzysta z Łukowa. Wybór był trudny. - Uwielbiam pierogi, więc wszystkie mi smakują - przyznał D. Szczygielski. - Mnie też smakują, ale ze zrozumiałych względów wybiorę te ze skwarkami - stwierdził z uśmiechem poseł S. Skwarek.

Ostatecznie po długich naradach komisja przyznała trzy pierwsze miejsca dla: Zosina, Korzeniowa i Sobieszyna. Białki Górne i Ułęż otrzymały wyróżnienie. Radości z pierwszej lokaty nie kryje prezes KGW z Sobieszyna. - Miałyśmy wyszukane farsze, np. ze szpinakiem, fetą i pomidorem suszonym, z serem i miętą, z kurczakiem i z soczewicą - wylicza A. Makuch. Równie pyszne pierogi z bobem i mięsem zaserwowały Zosinianki. Zaś Korzeniów kusił m.in. nadzieniem z pokrzywą i serem żółtym oraz z kurkami i koperkiem. Po takie specjały raz po raz zgłaszali się nie tylko członkowie komisji, ale i zwykli uczestnicy dożynek.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR