4 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

DIECEZJA

13 stycznia 2021 r.

Kolęda w dobie pandemii


fot. PIXABAY.COM

Okres Bożego Narodzenia jest czasem pogłębienia więzi z Bogiem, rodziną, jak również parafią, zaś przyjęcie kapłana w naszych domach stanowi wyraz wiary i przywiązania do Kościoła. Zgodnie z zarządzeniem bp. Kazimierza Gurdy tegoroczna wizyta duszpasterska może zostać odsunięta w czasie.

„W tych parafiach, gdzie została podjęta przez księży proboszczów decyzja o przeprowadzeniu w tradycyjnej formie wizyty duszpasterskiej, zwanej kolędą, należy rozpocząć ją nie wcześniej, jak po zakończeniu kwarantanny narodowej” - zalecił pasterz diecezji siedleckiej. Dlatego wiele parafii z decyzją co do ostatecznej formy wstrzymuje się do 17 stycznia. Jeśli przepisy na to pozwolą, zaś obostrzenia zostaną zniesione bądź złagodzone, wielu kapłanów chciałoby spotkać się ze swoimi parafianami, niektóre parafie przygotowały nawet harmonogram. Jeżeli jednak obostrzenia zostaną utrzymane, wizyta duszpasterska ponownie będzie odsunięta w czasie lub przeprowadzona w innej formule. Kapłani wielu parafii naszej diecezji liczą na to, że koniec obostrzeń związanych z tzw. kwarantanną narodową pozwoli na osobiste spotkanie z wiernymi. „Jako duszpasterze chcemy spotkać się z naszymi parafianami.

Lecz udamy się do tylko do tych rodzin, które będą chciały zaprosić nas do swoich domów. Wyrażamy nadzieję, że kolęda rozpocznie się po 17 stycznia 2021 r. Szczegóły zostaną podane w styczniu” - czytamy na stronie parafii św. Jana Jałmużnika w Orchówku.

Podobnie jest w parafii św. Jadwigi w Mokobodach czy św. Anny w Wohyniu. W przypadku tej drugiej kapłani wychodzą naprzeciw oczekiwaniom parafian i podkreślają, że gdyby jednak ktoś miał szczególną potrzebę, aby ta wizyta odbyła się wcześniej, jest to możliwe po telefonicznym kontakcie z kancelarią parafialną. - Rzeczywiście, parafianie dzwonią i wyrażają taką chęć, niemniej nie chcemy ryzykować czy narażać kogokolwiek - tłumaczy proboszcz parafii ks. kan. Henryk Kalitka. - Dlatego poczekamy jeszcze chwilę i dopiero po zmianie obostrzeń podejmiemy decyzję - dodaje.

W parafii pw. św. Stanisława w Zbuczynie na zakończenie każdej Mszy św., która odprawiana była 6 stycznia, miało miejsce błogosławieństwo parafian. Kapłani prosili o wspólną rodzinną modlitwę oraz pokropienie domów wodą świeconą przez gospodarza lub głowę rodziny. - Niemniej nie porzuciliśmy myśli o tradycyjnej wizycie duszpasterskiej - tłumaczy proboszcz ks. Sławomir Brodawka. - Być może uda się odwiedzić parafian w ich domach, choć patrząc na rozwój sytuacji w kraju, szanse są coraz mniejsze. Jeśli przepisy nadal nie będą pozwalały na tradycyjna „kolędę”, zaprosimy mieszkańców poszczególnych wsi do kościoła - dodaje.

 

Zanieście błogosławieństwo

Takie rozwiązanie z powodzeniem zastosowano w siedleckiej parafii Bożego Ciała. „Ponieważ nie możemy przyjść do Was, zapraszamy w tym roku do kościoła. Chcielibyśmy - na zasadzie delegacji - misję zaniesienia Bożego błogosławieństwa do domów, mieszkań powierzyć przedstawicielom poszczególnych rodzin. W imieniu Kościoła będziecie Państwo błogosławić swoich najbliższych, uroczyście dziękować za miniony rok i prosić o obfitość Bożych darów na rok kolejny. Wiąże się to z przypomnieniem niezbywalnej odpowiedzialności za Kościół domowy, jaki stanowi rodzina (stanowiąca przecież fundament i filar Kościoła Powszechnego), z uświadomieniem sobie zobowiązań dotyczących troski o rozwój wiary i dbałość o życie sakramentalne swoje i najbliższych”. Parafianie mieli możliwość uczestniczenia w Mszy św. w ich intencji oraz wysłuchania katechezy nt. rodziny. Po adoracji Najświętszego Sakramentu poprzez uroczystą modlitwę rozesłania przedstawiciele rodzin zostali upoważnieni do zaniesienia Bożego błogosławieństwa dla swoich najbliższych. Otrzymali także folder kolędowy, w którym umieszczony został tekst modlitwy. Na stronie parafii zamieszczono wskazówki, jak takie błogosławieństwo przekazać najbliższym. Osoby, które nie mogły przybyć do kościoła w wyznaczonym terminie, miały możliwość ustalenia innej daty spotkania.

Choć pojawiały się głosy powątpiewania, czy takie rozwiązanie zda egzamin, „odwrócona kolęda” przebiegła sprawnie i spotkała się z ciepłym przyjęciem parafian. Przyznają oni, że formuła dała możliwość podjęcia świadomej decyzji, nic nie zostało narzucone „na siłę”, zaś w wielu przypadkach pozwoliło na uniknięcie stygmatyzacji osób, które co roku księdza przyjmują, ale w obecnej sytuacji mogą mieć uzasadnione obawy.

 

Nie tylko rozmowa

Wizyta duszpasterska to nie tylko wspólna modlitwa i rozmowa, ale także okazja - często jedyna - do uzupełnienia parafialnej dokumentacji. Dlatego kapłani przypominają, że jeśli w minionym roku nastąpiły jakieś znaczące zmiany, należy poinformować o tym fakcie parafii: telefonicznie, mailowo lub osobiście. Podobnie należy postąpić w przypadku chęci poświecenia nowego domu. „Kolęda” to także kwestia ofiar pieniężnych składanych przez parafian na rzecz funkcjonowania wspólnoty. Ten rok pokazał, że jest to zagadnienie ważne, ale nie najważniejsze. Dlatego każdy, kto chce wesprzeć swoją parafię, może zrobić to dobrowolnie i w każdej chwili.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR